Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

 

Słowo „dezynfekcja”, po naszych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa, nabrało innego znaczenia. Neutralizacja wirusów i bakterii stała się naturalną czynnością w sklepach, firmach, szkołach, urzędach, w pojazdach komunikacji. Zdarza się jednak, że laicy mylą dezynfekcję ze sterylizacją. Stąd nasze krótkie omówienie, a przy okazji – małe przypomnienie dla pracowników sektora medycznego, którym zdarza się nie doceniać znaczenia dezynfekcji.

Spis treści:


1. Dezynfekcja jako podstawowa procedura biobójcza
2. Dezynfekcja a sterylizacja – różnice w metodach
3. Kiedy dezynfekcja, a kiedy sterylizacja?
4. Znaczenie jakości preparatów do dezynfekcji
5. Wszystko do dezynfekcji i sterylizacji w jednym miejscu

 


Dezynfekcja jako podstawowa procedura biobójcza

Dotychczas procedury dezynfekcyjne obowiązywały przede wszystkimi w placówkach służby zdrowia, w gastronomii i przy przetwórstwie żywności. Pojawienie się zjadliwego wirusa wymusiło rozszerzenie tego obowiązku na wszystkie miejsca, w których pojawiają się ludzie. Chodziło o to, by zmniejszyć ryzyko przeniesienia się koronawirusa z jednej osoby na drugą, za pośrednictwem używanych wspólnie przedmiotów i elementów wyposażenia.
Najprościej mówiąc – głównym celem dezynfekcji jest neutralizacja wirusów i bakterii osiadających na różnego rodzaju powierzchniach (i unoszących się w powietrzu), by nie dopuścić do zakażenia nimi innych osób.


Dezynfekcja a sterylizacja – różnice w metodach  

W przypadku sterylizacji również chodzi o zabezpieczenie człowieka przed zakażeniem drobnoustrojami. Przy czym w tym wypadku zabiegowi niszczenia wirusów, bakterii i grzybów poddaje się konkretne narzędzia, które z racji swojej funkcji muszą być szczególnie zabezpieczone. O ile dezynfekcja daje dobry efekt biobójczy i zmniejsza ryzyko skażenia, to odpowiednio przeprowadzona sterylizacja gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Wysterylizowane, czyli jałowe narzędzia, są całkowicie wolne od drobnoustrojów.

Różnice w sposobach przeprowadzania dezynfekcji i sterylizacji są wyraźne. Dezynfekcja zazwyczaj przeprowadzana jest w zastanej temperaturze, za pomocą płynnych preparatów o działaniu biobójczym lub z wykorzystaniem promieniowania UV-C, natomiast proces sterylizacji przeprowadzany jest w komorze sterylizatora. Tylko tam można stworzyć warunki fizyczne i chemiczne gwarantujące skuteczność procesu. Najpopularniejsza jest sterylizacja parowa, w której czynnikiem biobójczym jest nasycona para wodna o wysokiej temperaturze i odpowiednim ciśnieniu. Coraz częściej stosowane są również niskotemperaturowe sterylizatory plazmowe, z procesem bazującym na właściwościach nadtlenku wodoru.

 

Dezynfekcja i sterylizacja krok po kroku

 

Kiedy dezynfekcja, a kiedy sterylizacja?

Podstawowym kryterium doboru procedury jest stopień zagrożenia biologicznego. W sytuacjach, w których ryzyko zakażenia jest umiarkowane – wystarcza dezynfekcja. Tam, gdzie dochodzi do naruszenia tkanek i prawdopodobieństwo przeniknięcia ewentualnych drobnoustrojów do organizmu jest bardzo wysokie, konieczna jest sterylizacja. Wyjaławianiu poddaje się więc wszelkie narzędzia i przyrządy wielorazowego użytku służące do nacinania tkanek, wykonywania czynności w obrębie ran, mające bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi.

Sterylizacja jest procesem złożonym i oprócz samego niszczenia bakterii i wirusów w komorze sterylizatora, obejmuje również wcześniejsze przygotowanie narzędzi, pakowanie, a po zakończeniu cyklu sterylizacji – bezpieczne magazynowanie wyjałowionych pakietów.

Skoro mówimy już o przygotowaniu narzędzi do sterylizacji: warto pamiętać o tym, że dezynfekcja jest jednym z etapów, zaraz po oczyszczeniu instrumentów z tkanek po poprzednim zabiegu i ich umyciu. To nieco inny rodzaj dezynfekcji niż najpopularniejszy zabieg przecierania powierzchni specjalnym preparatem, natomiast dla całego procesu sterylizacji jest bardzo ważny.

 

Znaczenie jakości preparatów do dezynfekcji

Na rynku znaleźć można szereg środków do dezynfekcji. Ich skuteczność jest wynikiem zastosowania różnego rodzaju związków chemicznych. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowoczesne preparaty, które, zapewniając bardzo dużą skuteczność w niszczeniu drobnoustrojów, jednocześnie są w pełni bezpieczne dla człowieka i obojętne dla różnego rodzaju materiałów. Są niedrażniące, nie mają zapachu, nie niszczą powierzchni i nie pozostawiają osadu. Można je stosować praktycznie wszędzie i… często, a to przekłada się na skuteczność całej polityki zapobiegania zakażeniom.

 

 

Wszystko do dezynfekcji i sterylizacji w jednym miejscu

Dezynfekcja i sterylizacja są bardzo ważnymi elementami polityki sanitarnej, coraz częściej spotykanymi również poza branżą medyczną. Oba procesy mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego tak ważne jest stosowanie certyfikowanych, sprawdzonych preparatów i materiałów eksploatacyjnych od doświadczonego dostawcy, dysponującego kompleksową ofertą.
Jest tak właśnie w przypadku sklepu Sterim.eu, który zaopatruje zarówno gabinety lekarskie, jak i salony branży beauty oraz indywidualnych odbiorców.
Możliwość zamówienia wszystkiego, co tylko może być potrzebne do dezynfekcji i sterylizacji, a także możliwość skorzystania z fachowej wiedzy specjalistów sterim.eu, są nieocenione.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Spis treści Dezynfekcja w domach i mieszkaniach Trzeba uważać na słabszych Kosmetyki i chemia gospodarcza a dezynfekcja Środki profesjonalne - skuteczne, do intensywnego używania   Dezynfekcja w domach i mieszkaniach Zasad higieny uczymy się od dzieciństwa. Regularne...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...