Czy ozonowanie jest bezpieczne?

 

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna dezynfekcja biur, urzędów, placówek edukacyjnych, a nawet pomieszczeń mieszkalnych. Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji jest ozonowanie. Czy jest bezpieczne?

Spis treści
1. Ozonowanie - metoda prosta i efektywna
2. Ostrożność podczas ozonowania
3. Ozonowanie - metoda wszechstronna
4. Alternatywa dla ozonowania

 

Ozonowanie - metoda prosta i efektywna

Dekontaminacja, czyli dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonu jest bardzo skuteczna. Gaz ten, określany również jako tritlen lub trójtlen i oznaczany symbolem O3, ma silne działanie biobójcze - niszczy bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Sama procedura dezynfekcji jest bardzo prosta i polega na uruchomieniu automatycznego generatora ozonu (ozonatora) na czas zależny od kubatury pomieszczenia. Urządzenie wymaga jedynie zasilania energią elektryczną - ozon wytwarzany jest z powietrza atmosferycznego, czyli nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów. Czynnik biobójczy samoistnie rozchodzi się w powietrzu, a dzięki dobrej penetracji dociera również do trudno dostępnych miejsc i zabija znajdujące się tam drobnoustroje.

Właściwościom dezynfekcyjnym ozonu towarzyszy silna toksyczność - bez wątpienia jest to gaz szkodliwy dla wszelkich organizmów żywych. Oznacza to, że w trakcie wykonywania procedury w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie lub zwierzęta.

 

Ostrożność podczas ozonowania

Nie oznacza to wcale, że powinniśmy obawiać się ozonowania. Przeciwnie - ta metoda należy do bezpieczniejszych, a jedyną zasadą jest nie włączanie urządzenia w obecności ludzi i odczekanie po zakończeniu procedury. Nie ma tu konieczności używania preparatów chemicznych, a co za tym idzie - nie ma potrzeby stosowania środków ochrony osobistej podczas przygotowań do dezynfekcji. Sama obsługa urządzenia jest prosta i wymaga zachowania jedynie elementarnych środków ostrożności - jak przy każdym sprzęcie zasilanym energią elektryczną.

Ozon nie pozostawia żadnych osadów, kłopotliwych pozostałości, jest bezbarwny i po przewietrzeniu pomieszczenia nie pozostaje po nim żaden ślad oprócz delikatnego, charakterystycznego zapachu (podobnego do zapachu powietrza po burzy).

  

Ozonowanie - metoda wszechstronna

Dużą zaletą stosowania ozonu jest uniwersalność. Ta metoda dezynfekcji (ozonowanie neutralizuje również nieprzyjemne zapachy) doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, w obiektach komercyjnych, biurach, jak i w obiektach ochrony zdrowia. Dzięki kompaktowej budowie ozonatory doskonale sprawdzają się przy dezynfekcji pojazdów.

Dla zwiększenia efektywności - szczególnie w miejscach z wyjątkowymi wymaganiami jeżeli chodzi o standardy sanitarne (np. blok operacyjny, oddziały intensywnej opieki medycznej, ośrodki transplantacji itp.) dezynfekcja ozonem może być uzupełniona o inną metodę dekontaminacji. Przykładem mogą być urządzenia Twincruiser VGF, w których do dezynfekcji wykorzystywany jest nadtlenek wodoru (H2O2) lub peroxonne, czyli połączenie nadtlenku wodoru z ozonem. Takie zaawansowane rozwiązania sprawdzają się właśnie w środowiskach o znaczeniu krytycznym.Alternatywa dla ozonowania

Dezynfekcja ozonem nie jest oczywiście jedyną metodą dekontaminacji pomieszczeń. Bardzo skuteczna i coraz popularniejsza jest również neutralizacja drobnoustrojów za pomocą wspomnianego nadtlenku wodoru, rozpylanego w formie aerozolu o bardzo małych cząsteczkach, za pomocą specjalnego dekontaminatora.

Istnieją też sposoby dezynfekcji pomieszczeń nie wymagające używania energii elektrycznej - choćby zamgławiacze w jednorazowych puszkach. W niewielkim pojemniku znajduje się zaawansowany preparat dezynfekujący o wydłużonym działaniu. Po uruchomieniu aplikatora cała zawartość opakowania zostaje rozpylona do postaci suchej mgły, która w ciągu ok. 30 minut unieszkodliwia wszelkie drobnoustroje znajdujące się w pomieszczeniu.

Nieco mniej radykalna jest metoda sterylizacji promieniowaniem UV-C za pomocą przepływowego dekontaminatora powietrza. Urządzenie może pracować non-stop, jest całkowicie neutralne dla ludzi i zwierząt, doskonale sprawdza się w biurach, urzędach, sklepach czy placówkach edukacyjnych.

Jak widać - sposobów dezynfekcji pomieszczeń jest wiele - od najprostszych i nie wymagających stosowania żadnych środków ostrożności, po złożone metody opracowane z myślą o potrzebach szczególnie wymagających placówek medycznych, bazujące na zaawansowanych urządzeniach i preparatach. Ozonowanie wykazuje dużą skuteczność biobójczą, sama procedura nie wymaga specjalnych kwalifikacji i przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, jest całkowicie bezpieczne.

Polecane artykuły

Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Ditlenek chloru i sprawdzanie skuteczności odkażania wody

Ditlenek chloru i sprawdzanie skuteczności odkażania wody

Jedną z najpopularniejszych metod odkażania wody jest dezynfekcja roztworem ditlenku (czyli dwutlenku) chloru. Związek ten stosowany jest do uzdatniania wody pitnej, do dezynfekcji instalacji wodnych, a także do neutralizowania drobnoustrojów znajdujących się w basenach. Wiarygodną...