Co powinno znaleźć się w szafie gospodarczej? Odpowiedź wydaje się prosta i każda osoba odpowiedzialna za utrzymanie czystości odpowie bez wahania: środki czystości, sprzęt i akcesoria do porządkowania i odzież robocza. Jednak w dobie zwiększonego zagrożenia epidemicznego warto doposażyć szafę w dodatkowe preparaty i sprzęt.
Sprzątanie szkół, urzędów czy biur zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykorzystania różnych preparatów i różnych akcesoriów czyszczących. Zwykle w obiektach takich mamy do czynienia z elementami wystroju i wyposażeniem wykonanym z różnych materiałów – od naturalnego drewna i kamienia, poprzez szkło, metale, a skończywszy na tworzywach sztucznych. Co prawda są to zwykle materiały o zwiększonej trwałości, odporne na działanie różnych preparatów, ale i tak przy ich czyszczeniu najlepiej sprawdzają się środki przeznaczone do konkretnych zastosowań.
To oznacza, że trzeba się zaopatrzyć w kilka-kilkanaście różnego rodzaju produktów chemicznych. Niezbędne są również różnego rodzaju akcesoria, w tym gąbki, ścierki (z tkanin o różnych właściwościach), role papieru, oraz specjalistyczne narzędzia do usuwania specyficznych zanieczyszczeń. Osobna kategoria to odzież robocza i sprzęt ochronny.
Kompletny zestaw narzędzi i środków do sprzątania zajmuje dużo miejsca. O ile duże instytucje (szkoły, szpitale, urzędy) zwykle mają własne zaplecze gospodarczo-magazynowe, to w mniejszych obiektach niekiedy bardzo trudno wygospodarować dodatkowe miejsce do bezpiecznego przechowywania takiego wyposażenia. W jednym i drugim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. szafa gospodarcza, z półkami i miejscem na chemię, narzędzia i odzież ochronną.
Profesjonalne szafy na akcesoria do sprzątania najczęściej wykonane są z solidnego metalu pokrytego trwałą powłoką malarską, mają otwory wentylacyjne i drzwi zamykane na klucz. Są estetyczne, a dzięki wysokiej funkcjonalności i optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni doskonale sprawdzają się w mniejszych placówkach. Są też dobrym rozwiązaniem w większych obiektach, chroniąc zawartość (w tym potencjalnie toksyczne preparaty) przed dostępem osób niepowołanych.
Ostatnie lata przyniosły widoczne zmiany, zarówno w ofercie środków i akcesoriów do sprzątania, jak i w wymaganiach stawianych służbom odpowiedzialnym za utrzymanie czystości. Na rynku pojawiły się nowe, jeszcze skuteczniejsze preparaty, dobrze radzące sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami, a pracę ułatwiają wygodniejsze, bardziej ergonomiczne narzędzia.
Jednocześnie pojawiły się nowe obowiązki, związane przede wszystkim z dezynfekcją. To, co dotąd było typowe dla placówek ochrony zdrowia i przemysłu spożywczego, dzisiaj jest powszechne. Aktywnym zwalczaniem bakterii i wirusów zajmuje się także personel sprzątający w sklepach, biurach, urzędach i placówkach edukacyjnych.
Nic dziwnego, że w szafach gospodarczych, wśród standardowych środków czyszczących, pojawiły się specjalistyczne preparaty do dezynfekcji. Na szczęście współczesna chemia biobójcza wykorzystuje właściwości nowoczesnych związków i nie zawiera drażniących substancji.
Od szafy gospodarczej wymagamy przede wszystkim wysokiej funkcjonalności i trwałości, a od produktów znajdujących się wewnątrz wymagamy skuteczności. Na szczęście na rynku pojawiają się nowe, bardzo dobre preparaty, będące odpowiedzią na rosnące wymagania stawiane służbom utrzymania czystości. Dzięki temu ta wymagająca i odpowiedzialna praca jest łatwiejsza i daje lepsze efekty.