Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie

 

Świerzb, choroba zakaźna objawiająca się zmianami skórnymi i powodująca uciążliwy świąd, przenoszona jest przez świerzbowca ludzkiego. Rozwojowi pasożyta i jego roznoszeniu sprzyjają złe warunki mieszkaniowe i zaniedbania sanitarne, ale nie tylko. Świerzb może pojawić się w mieszkaniu również za sprawą dzieci, stykających się z zakażonymi rówieśnikami w przedszkolu, szkole czy podczas zabawy. Przy leczeniu świerzbu należy jednak pamiętać o dezynfekowaniu pomieszczeń, w których przebywały osoby zakażone.

 

Spis Treści:

1. Świerzb - widoczny i męczący.

2. Skąd bierze się świerzb?

3. Leczenie świerzbu.

4. Dezynfekcja, czyli niezbędne uzupełnienie terapii.

5. Neutralizacja pasożytów.

6. Dezynfekujący aerozol - skuteczny również w trudno dostępnych miejscach.

 


Świerzb – widoczny i męczący

Główne objawy świerzbu to charakterystyczne wykwity skórne, pojawiające się w typowych dla tej choroby miejscach: na dłoniach, stopach, w zgięciach kończyn, fałdach skórnych, okolicach narządów płciowych. Największą dolegliwością towarzyszącą zakażeniu jest jednak uciążliwy świąd, szczególnie intensywny nocą.

 


Skąd bierze się świerzb?

Do zakażenia świerzbowcem dochodzi przez kontakt fizyczny, na przykład zetknięcie się skóry osoby chorej ze skórą osoby zdrowej. Bardzo ryzykowne jest również korzystanie z odzieży, pościeli, naczyń i innych przedmiotów codziennego użytku, należących do chorego. Pojawienie się świerzbu u jednego z domowników powinno więc wywołać prawdziwy alarm i zmobilizować zarówno do leczenia, jak i dekontaminacji pomieszczeń i sprzętów domowych.

 


Leczenie świerzbu

W przypadku świerzbu bardzo ważna jest profesjonalna diagnoza. Objawy choroby są charakterystyczne, ale dla laika mogą być mylące. Lekarz dermatolog, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu i przeanalizowaniu symptomów, decyduje o metodzie leczenia. Zwykle są to maści i kremy, do stosowania na miejsca zmienione chorobowo. W zmniejszeniu uciążliwego świądu pomagają preparaty przeciwhistaminowe, niekiedy potrzebna jest też kuracja antybiotykowa.

 


Dezynfekcja, czyli niezbędne uzupełnienie terapii

Równie ważne jak samo leczenie świerzbu u osoby zakażonej, jest skuteczne zneutralizowanie pasożytów, które pozostawione na przedmiotach codziennego użytku i w pomieszczeniach, mogłyby być przyczyną kolejnych zachorowań. Chodzi nie tylko o ochronę pozostałych domowników, ale również samego chorego, narażonego na zakażenie wtórne. Jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem jest dezynfekcja przedmiotów, zwłaszcza odzieży i pościeli, naczyń, wyposażenia łazienki, uzupełniona o dezynfekcję całego mieszkania.

 


Neutralizacja pasożytów na odzieży, pościeli, przedmiotach domowych i powierzchniach płaskich 

Dezynfekcja powierzchni po świerzbie

Najłatwiejsze jest pozbycie się pasożytów z odzieży i pościeli. W tym wypadku skuteczną metodą jest pranie w wysokiej temperaturze, przy użyciu standardowych detergentów. Należy zadbać o to, by wyprane zostały wszystkie części garderoby i wszystkie elementy zestawów bielizny pościelowej, z którymi mógł mieć kontakt chory.


Nie ma również problemu z dezynfekcją wanien, brodzików, umywalek, muszli klozetowych, bidetów i innych elementów wyposażenia łazienki, a także dezynfekcją podłóg z wykładzinami ceramicznymi lub panelami. Na rynku nie brakuje popularnych środków czyszczących, które (na przykład dzięki zawartości chloru) skutecznie zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Wystarczy zadbać o odpowiednie stężenie preparatu i pamiętać o ochronie skóry i oczu.


Więcej zachodu wymaga dezynfekcja przedmiotów wrażliwych na wysokie temperatury albo wykonanych z materiałów źle znoszących ostre preparaty czyszcząco-odkażające. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z preparatów dezynfekujących o dużej skuteczności biobójczej, a jednocześnie niedrażniących i neutralnych dla metali, ceramiki, tworzyw naturalnych i sztucznych.

 

 

Dezynfekujący aerozol – skuteczny również w trudno dostępnych miejsca

Metoda zamgławiania pomieszczeń aerozolem o właściwościach biobójczych daje możliwość skutecznego dezynfekowania miejsc trudnodostępnych lub wykonanych z materiałów nie nadających się do przecierania, na przykład mebli tapicerowanych.
Mikroskopijne cząsteczki preparatu dezynfekującego, unoszące się w powietrzu, docierają do wszystkich zakamarków pomieszczenia i osiadają na wszystkich powierzchniach, niezależnie od ich faktury.

Polecane artykuły

Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Uciążliwy świerzb, wywoływany przez świerzbowca, kojarzy nam się przede wszystkim z dolegliwościami skórnymi u ludzi. Tymczasem równie dokuczliwy, a przy tym bardziej niebezpieczny, jest świerzb u zwierząt domowych, często pojawiający się choćby u psów i kotów. Domowe pupile są...
Świerzb – dezynfekcja łóżka i innych przedmiotów w domu

Świerzb – dezynfekcja łóżka i innych przedmiotów w domu

Postanowiliśmy wrócić do tematu świerzbu, a skłoniły nas do tego pytania dotyczące dezynfekcji, kierowane do zespołu sklepu sterim.eu. W poprzedniej publikacji omawialiśmy przyczyny, objawy i skutki tej uciążliwej choroby zakaźnej. Podkreślaliśmy jak istotna, oprócz samego...
Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów...