Spis Treści:
1. Świerzb - widoczny i męczący.
4. Dezynfekcja, czyli niezbędne uzupełnienie terapii.
6. Dezynfekujący aerozol - skuteczny również w trudno dostępnych miejscach.
Główne objawy świerzbu to charakterystyczne wykwity skórne, pojawiające się w typowych dla tej choroby miejscach: na dłoniach, stopach, w zgięciach kończyn, fałdach skórnych, okolicach narządów płciowych. Największą dolegliwością towarzyszącą zakażeniu jest jednak uciążliwy świąd, szczególnie intensywny nocą.
Do zakażenia świerzbowcem dochodzi przez kontakt fizyczny, na przykład zetknięcie się skóry osoby chorej ze skórą osoby zdrowej. Bardzo ryzykowne jest również korzystanie z odzieży, pościeli, naczyń i innych przedmiotów codziennego użytku, należących do chorego. Pojawienie się świerzbu u jednego z domowników powinno więc wywołać prawdziwy alarm i zmobilizować zarówno do leczenia, jak i dekontaminacji pomieszczeń i sprzętów domowych.
W przypadku świerzbu bardzo ważna jest profesjonalna diagnoza. Objawy choroby są charakterystyczne, ale dla laika mogą być mylące. Lekarz dermatolog, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu i przeanalizowaniu symptomów, decyduje o metodzie leczenia. Zwykle są to maści i kremy, do stosowania na miejsca zmienione chorobowo. W zmniejszeniu uciążliwego świądu pomagają preparaty przeciwhistaminowe, niekiedy potrzebna jest też kuracja antybiotykowa.
Równie ważne jak samo leczenie świerzbu u osoby zakażonej, jest skuteczne zneutralizowanie pasożytów, które pozostawione na przedmiotach codziennego użytku i w pomieszczeniach, mogłyby być przyczyną kolejnych zachorowań. Chodzi nie tylko o ochronę pozostałych domowników, ale również samego chorego, narażonego na zakażenie wtórne. Jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem jest dezynfekcja przedmiotów, zwłaszcza odzieży i pościeli, naczyń, wyposażenia łazienki, uzupełniona o dezynfekcję całego mieszkania.
Najłatwiejsze jest pozbycie się pasożytów z odzieży i pościeli. W tym wypadku skuteczną metodą jest pranie w wysokiej temperaturze, przy użyciu standardowych detergentów. Należy zadbać o to, by wyprane zostały wszystkie części garderoby i wszystkie elementy zestawów bielizny pościelowej, z którymi mógł mieć kontakt chory.
Nie ma również problemu z dezynfekcją wanien, brodzików, umywalek, muszli klozetowych, bidetów i innych elementów wyposażenia łazienki, a także dezynfekcją podłóg z wykładzinami ceramicznymi lub panelami. Na rynku nie brakuje popularnych środków czyszczących, które (na przykład dzięki zawartości chloru) skutecznie zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Wystarczy zadbać o odpowiednie stężenie preparatu i pamiętać o ochronie skóry i oczu.
Więcej zachodu wymaga dezynfekcja przedmiotów wrażliwych na wysokie temperatury albo wykonanych z materiałów źle znoszących ostre preparaty czyszcząco-odkażające. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z preparatów dezynfekujących o dużej skuteczności biobójczej, a jednocześnie niedrażniących i neutralnych dla metali, ceramiki, tworzyw naturalnych i sztucznych.
Metoda zamgławiania pomieszczeń aerozolem o właściwościach biobójczych daje możliwość skutecznego dezynfekowania miejsc trudnodostępnych lub wykonanych z materiałów nie nadających się do przecierania, na przykład mebli tapicerowanych.
Mikroskopijne cząsteczki preparatu dezynfekującego, unoszące się w powietrzu, docierają do wszystkich zakamarków pomieszczenia i osiadają na wszystkich powierzchniach, niezależnie od ich faktury.