Spis treści
1. Typy promieniowania UV
2. UV-C – sposób na szkodliwe drobnoustroje
3. Niezbędne środki ostrożności przy dezynfekcji lampami UV
4. Promiennik UV-C bezpośredniego działania czy urządzenie działające w trybie przepływowym?
Promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, a jego długość fali, czyli kluczowy parametr fizyczny, mieści się w przedziale od 100 do 400 nanometrów. Istnieją trzy grupy promieniowania UV: długofalowe (UV-A), średniofalowe (UV-B) oraz krótkofalowe (UV-C). Promieniowanie UV zawdzięczamy słońcu, emitującemu je we wszystkich trzech grupach, przy czym promieniowanie UV-C dociera do nas w bardzo ograniczonej dawce, dzięki filtrowaniu przez ziemską warstwę ozonową. Całe szczęście, bo krótkofalowe promieniowanie ultrafioletowe jest wyjątkowo szkodliwe dla organizmów żywych. Jego energia wywołuje reakcje chemiczne w jądrach komórkowych i bezpośrednio oddziałuje na DNA.
Destrukcyjny wpływ promieniowania UV na żywe organizmy został wykorzystany do unieszkodliwiania bakterii, wirusów i grzybów. Wystawienie ich na działanie ultrafioletu o długości fali między 100 a 280 nm powoduje nieodwracalne zniszczenie struktury, przy czym najwyższą skuteczność biobójczą wykazuje promieniowanie w przedziale 250-270 nm.
Dla uzyskania fali o takiej częstotliwości i o odpowiedniej mocy, wykorzystywane są specjalne źródła energii oraz szkło, przepuszczające promieniowanie w pożądanym zakresie.
Ilość energii, niezbędnej do zabicia różnych rodzajów bakterii, wirusów i grzybów jest różna. Producenci promienników UV podają więc nie tylko wielkość powierzchni „obsługiwanej” przez jedną lampę, ale również czas ekspozycji gwarantujący skuteczną dezynfekcję.
Ponieważ promieniowanie UV-C jest groźne dla wszystkich żywych organizmów, podczas zwalczania szkodliwych drobnoustrojów należy ograniczyć do minimum jego bezpośrednie oddziaływanie na człowieka, a także na zwierzęta. Oznacza to, że w przypadku typowego bezpośredniego promiennika UV-C, na czas dezynfekcji należy opuścić pomieszczenie, a po zakończeniu procesu (ze względu na wydzielający się ozon) – przewietrzyć je.
Charakterystyczne lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe są na wyposażeniu wielu placówek medycznych – przychodni czy gabinetów specjalistycznych, również w miejscach o zaostrzonym rygorze sanitarnym, choćby na blokach operacyjnych. Dezynfekcję przeprowadza się wtedy w przerwach między zabiegami, godzinami przyjęć lub po zakończeniu dnia pracy.
Do dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywają ludzie, stosowane są urządzenia przepływowe,. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu wciągane jest do wnętrza urządzenia i tam poddawane działaniu promieniowania UV-C unieszkodliwiającego drobnoustroje. Wydostające się z urządzenia powietrze jest już bezpieczne pod względem biologicznym, ale nie tylko.
Dzięki dodatkowemu filtrowi HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) z powietrza usuwane są również pyły i alergeny. Urządzenie przepływowe jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, bo promieniowanie UV-C emitowane jest wyłącznie wewnątrz, nie oddziałując na otoczenie.
Przepływowe sterylizatory powietrza doskonale sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie na stałe przebywają ludzie: w szpitalach będą to sale chorych, a w obiektach pozamedycznych – choćby szkoły, biura, urzędy, restauracje czy mieszkania prywatne.
Promieniowanie ultrafioletowe UV-C daje bardzo dobry efekt biobójczy. Przy dobraniu urządzenia, bezpośredniego lub przepływowego, do rodzaju eksploatacji pomieszczenia (okresowe, stałe) jest skutecznym, bezpiecznym i niedrogim sposobem na podniesienie standardów sanitarnych.