Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

 

Odpowiednia dezynfekcja powierzchni i powietrza ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki zakażeń. Oczywiście reguła ta nie dotyczy wyłącznie placówek medycznych i okołomedycznych, przemysłu spożywczego, gastronomii czy obiektów użyteczności publicznej. Praktycznie w każdym z naszych domów z różną intensywnością wykonujemy zabiegi dezynfekcyjne. Powstaje więc pytanie: czy dla celów prywatnych warto zaopatrywać się w profesjonalne preparaty dezynfekcyjne?


Dezynfekcja w domach i mieszkaniach

Zasad higieny uczymy się od dzieciństwa. Regularne mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do domu, jest nawykiem, podobnie jak dbałość o czystość naczyń, urządzeń sanitarnych, regularne pranie pościeli czy wymiana odzieży. Umiemy opatrywać skaleczenia i zwracamy uwagę na to, by chronić błony śluzowe przed bakteriami i wirusami.
Taka profilaktyka, oparta o nawyki, jest skuteczna i chroni przed licznymi chorobami zakaźnymi i zatruciami. Niekiedy jednak może okazać się niewystarczająca – szczególnie wobec gwałtownego, epidemicznego rozpowszechniania się wirusów lub też przy obniżonej odporności domowników.


Trzeba uważać na słabszych

Sprawność układu immunologicznego, czyli zdolność organizmu do radzenia sobie z bakteriami, wirusami i grzybami, w każdym z przypadków jest inna. Na pewno szczególnej ochrony wymagają chorzy i rekonwalescenci. Niektóre schorzenia wymagają wręcz tworzenia specjalnych warunków, czyli minimalizowania ewentualnego kontaktu pacjenta ze szkodliwymi drobnoustrojami.
Może też okazać się, że zagrożenie dotyczy wszystkich domowników. Dzieje się tak w przypadkach przywleczenia do domu wyjątkowo zjadliwej choroby lub pasożytów. Doskonałym przykładem są wszawica i świerzb, przynoszone z zewnątrz przez dzieci. Wówczas, oprócz leczenia objawowego, konieczne są szczególne zabiegi higieniczne, z dezynfekcją całego mieszkania i znajdujących się w nim przedmiotów włącznie.


Kosmetyki i chemia gospodarcza a dezynfekcja Środki do mycia i dezynfekcji w gabinetach i domach

W walce ze szkodliwymi drobnoustrojami pomocne jest już najzwyklejsze mydło i proszek do prania. Właśnie z tych podstawowych środków higieny korzystamy najczęściej, uzupełniając ten domowy „arsenał” silnymi preparatami do zadań specjalnych, na przykład opartymi na chlorze płynami do czyszczenia toalet.
Do codziennych, rutynowych zabiegów higienicznych, kosmetyki i chemia gospodarcza są wystarczające. Ich skuteczność biobójcza jest satysfakcjonująca, nie ma też ryzyka zatrucia (oczywiście pod warunkiem używania preparatów zgodnie ze wskazówkami producenta).
Sytuacja komplikuje się jednak wtedy, gdy z jakiegoś powodu zabiegi dezynfekcyjne muszą być przeprowadzane częściej i dokładniej, a zagrożenie szkodliwymi bakteriami i wirusami jest ponadstandardowe. W takim przypadku popularne produkty z drogerii mogą nie wystarczyć.


Środki profesjonalne – skuteczne, do intensywnego używania

Podstawowe cechy nowoczesnych preparatów dezynfekcyjnych, opracowanych z myślą o potrzebach placówek medycznych to: wysoka skuteczność biobójcza (również wobec wyjątkowo zjadliwych wirusów), bezpieczeństwo dla otoczenia i kompatybilność materiałowa, czyli zgodność z wszystkimi popularnymi materiałami: od drewna, poprzez tkaniny naturalne i sztuczne, tworzywa, aż po metale.
Trudno wyobrazić sobie częstą dezynfekcję powierzchni w domu za pomocą jednego z płynów wykorzystującego właściwości chloru albo alkoholu – drażniącego i toksycznego, a w dodatku destrukcyjnie wpływającego na odzież i sprzęty domowe. Użycie w tym momencie profesjonalnego preparatu, np. cenionego TECcare Control lub Globacid, będzie całkowicie bezpieczne.

                                Globacid    
Podobnie z dezynfekcją rąk. Bardzo częste mycie zwykłym mydłem na pewno będzie mniej skuteczne niż dezynfekcja jednym z produktów serii TECcare Protect, przystosowanych do intensywnego stosowania, a zatem – łagodnymi dla skóry.

Czy można jednoznacznie ogłosić przewagę profesjonalnych środków dezynfekcyjnych nad popularnymi produktami do użytku domowego? Nie! Najważniejsze są odpowiednie nawyki i domowe „zasady higieniczne”, a jeżeli chodzi o narzędzia i preparaty umożliwiające walkę z drobnoustrojami, po prostu należy dostosować je do konkretnej sytuacji i potrzeb.
Jednak nie da się ukryć, że w trudnych momentach, gdy konieczna jest szczególna staranność albo intensywność zabiegów dezynfekcyjnych, użycie zaawansowanych preparatów ma sens.

Polecane produkty

GLOBACID® SF med  Środek do czyszczenia i  dezynfekcji powierzchni 1L

GLOBACID® SF med Środek do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni 1L

Skuteczny i wydajny środek do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni płaskich oraz wyposażenia. Niszczy SARS-Cov-2 i inne wirusy, bakterie i ...
TECcare®CONTROL Środek do dezynfekcji pomieszczeń 450 ml

TECcare®CONTROL Środek do dezynfekcji pomieszczeń 450 ml

Zamgławiacz do dezynfekcji, nie wymagający używania dodatkowych urządzeń. Niszczy bakterie, wirusy, prątki i grzyby. Bezzapachowy, niepalny ...
TECcare®CONTROL Chusteczki do dezynfekcji powierzchni bez alkoholu op.100 szt

TECcare®CONTROL Chusteczki do dezynfekcji powierzchni bez alkoholu op.100 szt

Chusteczki do dezynfekcji powierzchni, nasączone silnym środkiem o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym, grzybobójczym i zarodnikobójczy...

Polecane artykuły

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

19-04-2021
Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

25-05-2021
Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów...
Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

10-12-2021
Najprostszym, a jednocześnie najłatwiej dostępnym środkiem do dezynfekcji jest roztwór alkoholu etylowego. Preparat taki można przygotować we własnym zakresie, korzystając z łatwo dostępnych składników, a właściwie jednego składnika, czyli spirytusu. Taki preparat biobójczy jest...