Bezpieczny powrót do szkoły

 

Cechą charakterystyczną obiektów szkolnych jest ich bardzo intensywne użytkowanie. Kilkaset osób, przebywających wiele godzin w jednym miejscu, a później – wracających do swoich bliskich, to jednocześnie ogromne ryzyko rozprzestrzeniania się różnego rodzaju chorób. Pandemia koronawirusa pokazała nam, jak silna jest korelacja między rozpoczęciem zajęć w szkołach a wzrostem zachorowań w epidemii. By jesień 2022 roku „nie podkręciła” statystyk – warto konsekwentnie stosować zasady profilaktyki. 

Spis treści:

    1. Bezpieczny powrót do szkoły
    2. Procedura dezynfekcji w szkole 
    3. Dezynfekcja sali lekcyjnej
    4. Dezynfekcja rąk

 

Bezpieczny powrót do szkoły

Niestety, wirusy (również te „oswojone”, mniej groźne od COVID-19) mają w szkole doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się. Dzieci są mniej ostrożne od dorosłych, nie mają też pożądanych nawyków higienicznych. W dodatku są bardziej ruchliwe i nie stronią od bliskiego kontaktu z rówieśnikami. Wirusy i bakterie łatwo przenoszą się na kolejne osoby – przez dotyk bądź drogą kropelkową. Sprzyja temu tłok i ciągłe przemieszczanie się dzieci i dorosłych w obrębie budynku.

Zarządzający placówkami edukacyjnymi muszą więc odświeżyć procedury pozwalające na zmniejszenie skali rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Wiele z tych zaleceń opracowano co prawda w związku z zagrożeniem wirusem COVID-19, ale mają przecież charakter uniwersalny. Co najważniejsze - zapewniają pożądaną jakość profilaktyki.

 

 

Procedura dezynfekcji w szkole 

Rozbudowane procedury regulują kilka aspektów bezpieczeństwa higienicznego w szkole: począwszy od przygotowania obiektu do prowadzenia zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych (czyli wyposażenia w odpowiedni sprzęt i preparaty, usprawnienia komunikacji wewnętrznej, usunięcia przedmiotów kłopotliwych pod względem czyszczenia i dezynfekcji, stworzenia izolatki), poprzez ustanowienie zasad korzystania z pomieszczeń szkolnych, optymalną organizację nauki i zajęć pozalekcyjnych, po ustalenie zakresu obowiązkowych indywidualnych zabiegów higienicznych.

Warto zwrócić uwagę, że choć zakres tematyczny tego typu procedur wykracza poza dezynfekcję w ścisłym tego słowa znaczeniu, to właśnie odkażanie powierzchni i indywidualne zabiegi biobójcze są kluczem do bezpieczeństwa sanitarnego w szkole.

 

 

Dezynfekcja sali lekcyjnej

 

Dezynfekcja i mycie powierzchni SensifomilSale lekcyjne, pracownie przedmiotowe, sala gimnastyczna, świetlica szkolna, stołówka, łazienki, korytarze – w tych wszystkich pomieszczeniach prace porządkowe prowadzone są każdego dnia. Choć część środków myjących ma również zadowalające działanie dezynfekcyjne, wraz z zaostrzeniem rygorów wprowadzono obowiązek dezynfekcji wyspecjalizowanym preparatem biobójczym.

Szczególnie ważna jest dezynfekcja tych powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z dłońmi. W przypadku dezynfekcji sali lekcyjnej będą to blaty stołów, klawiatury, włączniki, klamki czy poręcze. Dezynfekcji muszą podlegać również narzędzia
(np. służące do prac ręcznych albo akcesoria do przeprowadzania doświadczeń naukowych) oraz sprzęt sportowy.

W placówkach edukacyjnych przywiązuje się dużą wagę do bezpieczeństwa stosowanych produktów. Preparaty dezynfekcyjne w szkole powinny więc być bezpieczne dla uczniów i pracowników szkoły, a także być kompatybilne materiałowo z wieloma powierzchniami. Jednym ze środków spełniających ten warunek jest Sensifomil do mycia i dezynfekcji powierzchni w sprayu.

 

 

Dezynfekcja rąk w szkole

Niezbędne jest również zapewnienie warunków do częstego odkażania rąk. Przy czym ważny jest nie tylko sprzęt, czyli dozowniki ustawione w newralgicznych miejscach budynku oraz mniejsze pojemniki z aplikatorami, ale również sam preparat. Środek do dezynfekcji rąk, przeznaczony do użytku przez dzieci, powinien być nie tylko skuteczny i bezpieczny dla zdrowia, ale i łagodny dla skóry. Tutaj znów warto odwołać się do preparatów Alpinus Chemia. Płyn do dezynfekcji rąk STERILLAND, jest w takim wypadku świetnym rozwiązaniem. Do preparatu dołączona jest wygodna pompka, dzięki której środek można łatwo nakładać na dłonie.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny - jeszcze niedawno takie zalecenia słyszeliśmy niemal non-stop. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na czas pandemii mocno zapisały się w świadomości nas wszystkich. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń oficjalne obostrzenia były...
Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Spis treści Dezynfekcja w domach i mieszkaniach Trzeba uważać na słabszych Kosmetyki i chemia gospodarcza a dezynfekcja Środki profesjonalne - skuteczne, do intensywnego używania   Dezynfekcja w domach i mieszkaniach Zasad higieny uczymy się od dzieciństwa. Regularne...
Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wyposażenie apteczki szkolnej - co w niej znajdziemy?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wracają tematy związane z organizacją placówek oświatowych, kompetencjami nauczycieli i pracowników administracyjnych, standardami nauczania, wyposażeniem szkół i procedurami. Jednocześnie, wraz ze wzrostem społecznych oczekiwań, niektóre...