Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

 

Wraz z uporządkowaniem wymagań dotyczących procedur sanitarnych, zwiększył się spis placówek, w których konieczne jest sterylizowanie narzędzi. Aktualnie obowiązujące przepisy są jednoznaczne: o ile tylko pojawiają się okoliczności sprzyjające przedostaniu się wirusów i bakterii do organizmu człowieka za pośrednictwem wykorzystywanego wyposażenia, konieczne jest jego wyjaławianie. Do sytuacji takiej może dojść również w gabinecie kosmetycznym, stąd krótkie omówienie procedury sterylizacji w typowym zakładzie branży beauty. Jak więc powinna wyglądać sterylizacja narzędzi kosmetycznych?

Spis treści


1. Co trzeba sterylizować w gabinecie kosmetycznym?
2. Metody sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
3. Ciąg sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
4. Zeszyt sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

 


Co trzeba sterylizować w gabinecie kosmetycznym?

Co należy sterylizować w gabinecie kosmetycznym

Zgodnie z przepisami, sterylizacji w gabinecie kosmetycznym podlegają narzędzia:

służące do zabiegów podczas których dochodzi lub może dojść do naruszenia ciągłości tkanek.

W realiach gabinetu kosmetycznego będą to przede wszystkim nożyczki i cążki i inne narzędzia, które mogą mieć kontakt z przerwaną tkanką lub błoną śluzową (np. pęsety w stylizacji rzęs).

Jeżeli chodzi o sprzęt i akcesoria jednorazowe, np. maszynki do golenia, pilniki czy skalpele - bezwzględnie zabronione jest ponowne wykorzystywanie takich produktów. Dobrą praktyką jest niszczenie jednorazowego narzędzia tuż po wykonaniu zabiegu, na oczach klienta. Zapobiega to pomyłkom i ponownemu użyciu, a jednocześnie zwiększa wiarygodność gabinetu.

 

Etapy sterylizacji w salonie kosmetycznym


Metody sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Można użyć dowolnej metody zapewniającej neutralizację szkodliwych drobnoustrojów. Najpopularniejszą z nich i polecaną salonom kosmetycznym jest metoda sterylizacji parowej, przeprowadzana w autoklawie.

Inny typ sterylizacji narzędzi czyli sterylizacja plazmowa, ze względu na niską temperaturę procesu, stosowana jest zwykle przy wyjaławianiu wrażliwych instrumentów i akcesoriów medycznych. W realiach gabinetu kosmetycznego mamy do czynienia z typowymi narzędziami ze stali, z powodzeniem można więc zastosować tradycyjną sterylizację parową.

 


Ciąg sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Procedura sterylizowania narzędzi kosmetycznych to nie tylko umieszczenie ich w komorze sterylizatora. Proces wyjaławiania rozpoczyna się od dokładnego mycia, podczas którego narzędzie oczyszczane jest z zabrudzeń, w tym – zabrudzeń organicznych (fragmenty tkanek, krew, wydzieliny).

Kolejnym etapem jest dezynfekcja za pomocą specjalnego środka oraz umieszczenie narzędzia w opakowaniu do sterylizacji. W branży beauty powszechnie stosowane są małe torebki do sterylizacji. Standardowe narzędzia mieszczą się w nich idealnie, a samoklejące zamknięcie znacząco ułatwia pracę. Jednorazowe, samoklejące torebki do sterylizacji (w tym najpopularniejsze małe formaty) dostępne są w stałej sprzedaży, podobnie jak inne akcesoria do sterylizacji, w ofercie internetowego sklepu sterim.eu.

 

Bardzo ważnym elementem jest umieszczenie wewnątrz opakowania paska wskaźnikowego do kontroli sterylizacji parą. To niezbędny element procedury, wymagany przepisami. Powszechnie stosowane są testy chemiczne typu 4, pokryte substancją zmieniającą kolor pod wpływem temperatury. Wskaźniki sterylizacji parowej typu 4 również można kupić w sklepie Sterim, najłatwiej znaleźć je w kategorii kosmetologia & beauty.

Po przeprowadzeniu sterylizacji pakiety należy wyjąć z autoklawu, ostudzić, a następnie bezpiecznie ułożyć w miejscu magazynowania. Ważna jest ochrona opakowań przed uszkodzeniem mechanicznym: przecięciem lub przekłuciem.
Ponieważ proces sterylizacji w rzeczywistości składa się z kilku czynności, ważne jest, by (nawet w niewielkim gabinecie) odpowiednio zorganizować miejsce. Chodzi przede wszystkim o oddzielenie strefy brudnej od czystej.

 

 

Zeszyt sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Wszędzie tam, gdzie sterylizowane są narzędzia medyczne lub kosmetyczne, konieczne jest prowadzenie specjalnej dokumentacji, zawierającej komplet informacji dotyczących placówki, wykorzystywanych urządzeń oraz ich serwisowania, materiałów poddanych sterylizacji, personelu odpowiedzialnego za wyjaławianie. W zeszycie lub książce sterylizacji umieszczane są również wskaźniki kontroli sterylizacji oraz wpisy dotyczące okresowych testów biologicznych.
Zeszyt sterylizacji warto traktować nie tylko jako formalny obowiązek. Dokumentacja pomaga w prowadzeniu gabinetu, a w przypadku ewentualnych sporów z klientami jest cennym dowodem potwierdzającym dbałość firmy o higienę i bezpieczeństwo.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.
Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Ogranicz wizyty w Sanepidzie, czyli jak używać testów biologicznych

Badanie skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie jest bardzo ważnym elementem procedur bezpieczeństwa w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim albo stomatologicznym, salonie urody czy studio tatuażu. Należy pamiętać o tym, że standardowe chemiczne testy kontroli...