Spis treści
1. Co trzeba sterylizować w gabinecie kosmetycznym?
2. Metody sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
3. Ciąg sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
4. Zeszyt sterylizacji w gabinecie kosmetycznym
Zgodnie z przepisami, wyjaławianiu podlegają narzędzia służące do zabiegów podczas których dochodzi lub może dojść do naruszenia ciągłości tkanek. W realiach gabinetu kosmetycznego będą to przede wszystkim nożyczki i cążki.
Jeżeli chodzi o sprzęt i akcesoria jednorazowe, np. maszynki do golenia, pilniki czy skalpele - nie ma obowiązku sterylizacji, natomiast bezwzględnie zabronione jest ponowne wykorzystywanie takich produktów. Dobrą praktyką jest niszczenie jednorazowego narzędzia tuż po wykonaniu zabiegu, na oczach klienta. Zapobiega to pomyłkom, a jednocześnie zwiększa wiarygodność gabinetu.
W gabinecie kosmetycznym można użyć dowolnej metody zapewniającej neutralizację szkodliwych drobnoustrojów. Najpopularniejsze z nich to metoda sterylizacji parowej, przeprowadzana w autoklawie, a także nowocześniejsza metoda sterylizacji plazmowej – za pomocą sterylizatora plazmowego.
Sterylizacja plazmowa, ze względu na niską temperaturę procesu, stosowana jest zwykle przy wyjaławianiu wrażliwych instrumentów i akcesoriów medycznych. W realiach gabinetu kosmetycznego mamy do czynienia z typowymi narzędziami ze stali, z powodzeniem można więc zastosować tradycyjną sterylizację parową.
Procedura sterylizowania narzędzi kosmetycznych to nie tylko umieszczenie ich w komorze sterylizatora. Proces wyjaławiania rozpoczyna się od dokładnego mycia, podczas którego narzędzie oczyszczane jest z zabrudzeń, w tym – zabrudzeń organicznych (fragmenty tkanek, krew, wydzieliny). Kolejnym etapem jest dezynfekcja za pomocą specjalnego środka oraz umieszczenie narzędzia w opakowaniu do sterylizacji. W branży beauty powszechnie stosowane są małe torebki do sterylizacji. Standardowe narzędzia mieszczą się w nich idealnie, a samoklejące zamknięcie znacząco ułatwia pracę. Jednorazowe, samoklejące torebki do sterylizacji (w tym najpopularniejsze małe formaty) dostępne są w stałej sprzedaży, podobnie jak inne akcesoria do sterylizacji, w ofercie internetowego sklepu sterim.eu.
Bardzo ważnym elementem jest umieszczenie wewnątrz opakowania paska wskaźnikowego do kontroli sterylizacji parą. To niezbędny element procedury, wymagany przepisami. Powszechnie stosowane są testy chemiczne typu 4, pokryte substancją zmieniającą kolor pod wpływem temperatury. Wskaźniki sterylizacji parowej typu 4 również można kupić w sklepie Sterim, najłatwiej znaleźć je w kategorii kosmetologia & beauty.
Po przeprowadzeniu sterylizacji pakiety należy wyjąć z autoklawu, ostudzić, a następnie bezpiecznie ułożyć w miejscu magazynowania. Ważna jest ochrona opakowań przed uszkodzeniem mechanicznym: przecięciem lub przekłuciem.
Ponieważ proces sterylizacji w rzeczywistości składa się z kilku czynności, ważne jest, by (nawet w niewielkim gabinecie) odpowiednio zorganizować miejsce. Chodzi przede wszystkim o oddzielenie strefy brudnej od czystej.
Wszędzie tam, gdzie sterylizowane są narzędzia medyczne lub kosmetyczne, konieczne jest prowadzenie specjalnej dokumentacji, zawierającej komplet informacji dotyczących placówki, wykorzystywanych urządzeń oraz ich serwisowania, materiałów poddanych sterylizacji, personelu odpowiedzialnego za wyjaławianie. W zeszycie lub książce sterylizacji umieszczane są również wskaźniki kontroli sterylizacji oraz wpisy dotyczące okresowych testów biologicznych.
Zeszyt sterylizacji warto traktować nie tylko jako formalny obowiązek. Dokumentacja pomaga w prowadzeniu gabinetu, a w przypadku ewentualnych sporów z klientami jest cennym dowodem potwierdzającym dbałość firmy o higienę i bezpieczeństwo.
Proces sterylizacji krok po kroku - sprawdź