Sterylizacja suchym gorącym powietrzem - kiedy ją stosować?

 

Najpopularniejszą metodą wyjaławiania materiałów medycznych jest sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem. Autoklawy, czyli sterylizatory parowe, są chętnie używane w gabinetach lekarskich i salonach kosmetycznych ze względu na łatwość obsługi, wysoką skuteczność działania i uniwersalność. Z kolei niskotemperaturowa sterylizacja plazmowa upowszechniła się w specjalistycznych placówkach wykorzystujących wrażliwą aparaturę zabiegową, np. endoskopy. Istnieją jednak inne, zdecydowanie mniej popularne metody wyjaławiania – na przykład sterylizacja suchym, gorącym powietrzem.

Spis treści:

    1. Sterylizacja sucha – miejsca stosowania metody wyjaławiania gorącym powietrzem
    2. Zalety sterylizacji na suche gorące powietrze
    3. Wady sterylizacji suchej
    4. Jak długo sterylizować na sucho
    5. Wymagania dotyczące materiałów eksploatacyjnych przy sterylizacji suchej

 

 

 

Sterylizacja sucha – miejsca stosowania metody wyjaławiania gorącym powietrzem

Już sama nazwa dobrze opisuje specyfikę tej metody. W uzyskaniu pożądanego efektu biobójczego (czyli neutralizacji drobnoustrojów, również w formie przetrwalnikowej) wykorzystywane jest powietrze atmosferyczne, podgrzane w komorze sterylizatora do temperatury 160 lub 180 stopni Celsjusza.  W takich warunkach dochodzi do stopniowego utlenienia składników komórkowych w wirusach, bakteriach i grzybach. W przeciwieństwie do sterylizacji parowej nie pojawia się tutaj zewnętrzny czynnik sterylizujący (woda), nie dochodzi również do zmian ciśnienia w trakcie procesu.

Sterylizacja suchym gorącym powietrzem stosowana jest w przypadku wyjaławiania substancji chemicznych, tłuszczów, związków mineralnych czy roztworów olejowych. Przykładem może być sterylizacja półproduktów wykorzystywanych przez farmaceutów do przygotowywania maści.

Sterylizacji suchej poddawane jest też szkło laboratoryjne, naczynia kuchenne i sztućce używane w szpitalach i sanatoriach.

 

 

Zalety sterylizacji na suche gorące powietrze

Brak wody w procesie pozwala na zastosowanie tej metody do sterylizacji materiałów i substancji nieodpornych na jej działanie lub takich, które są nieprzenikalne dla wilgotnego ciepła (np. proszków lub produktów ropopochodnych).

Sterylizacja sucha nie wywołuje korozji metalu, jest nietoksyczna i nie tworzy żadnego zagrożenia dla otoczenia. Wykorzystywane w tym procesie urządzenia są proste w instalacji i obsłudze, nie ma też potrzeby dostarczania i odprowadzania wody lub innych czynników technologicznych.

 

 

Wady sterylizacji suchej

Wymagana temperatura procesu jest zdecydowanie wyższa od parametrów charakterystycznych dla sterylizacji w autoklawie. Ogranicza to zastosowanie metody do materiałów odpornych na wysokie temperatury. Suchym powietrzem nie można więc sterylizować większości przedmiotów wykonanych z gumy lub tworzyw sztucznych. 

Wadą tej metody jest powolne przenikanie ogrzanego powietrza w głąb wyjaławianych materiałów, a także konieczność długotrwałego utrzymania wysokiej temperatury dającej pożądany efekt biobójczy. Przekłada się to na czasochłonność i energochłonność całego procesu.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

Jak długo sterylizować na sucho

Podobnie jak przy innych metodach, również przy sterylizacji suchej decydująca dla skuteczności procesu jest korelacja między intensywnością działania czynnika sterylizującego (w tym wypadku – temperaturą powietrza) a czasem ekspozycji. Zależność jest prosta: im niższa temperatura, tym dłuższy czas sterylizacji. Różnice są znaczące: o ile w przypadku 180 st. C proces musi trwać co najmniej 30 minut, to w przypadku 160 st. C wymagany czas sterylizacji rośnie do minimum 120 minut.

Wybór konkretnego programu sterylizacji (czyli temperatury i czasu cyklu) podyktowany jest właściwościami wyjaławianego materiału, a przede wszystkim – jego odpornością na wysoką temperaturę.

 

 

Wymagania dotyczące materiałów eksploatacyjnych przy sterylizacji suchej

Do sterylizacji suchym gorącym powietrzem należy dobrać materiały eksploatacyjne. Dotyczy to zarówno opakowań sterylizacyjnych, jak i testów kontroli sterylizacji. Przykładem są chemiczne testy Sterim HIS-250. Reagują podobnie jak inne tego typu wskaźniki (zmieniając kolor pod wpływem wymaganej temperatury w określonym przedziale czasu), przy czym substancję testową dopasowano do parametrów właściwych przy sterylizacji na sucho.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zastosowanie sterylizacji plazmowej

Zastosowanie sterylizacji plazmowej

Sterylizacja jest jedną z podstawowych czynności zapewniających bezpieczeństwo pacjentom i personelowi placówek medycznych, a także klientom i pracownikom salonów branży beauty. Najczęściej stosowaną jest metoda sterylizacji parą pod ciśnieniem, ale w ostatnich latach coraz większą...
Sterylizacja w autoklawie - co to jest i jak działa

Sterylizacja w autoklawie - co to jest i jak działa

Sterylizacja jest najważniejszą czynnością na etapie przygotowywania narzędzi medycznych i kosmetycznych do ponownego użycia. Proces pozwala na zneutralizowanie wszelkich drobnoustrojów – bakterii, wirusów i grzybów, które mimo wcześniejszego mycia i dezynfekcji mogły pozostać na...
Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.