Zastosowanie sterylizacji plazmowej

 

Sterylizacja jest jedną z podstawowych czynności zapewniających bezpieczeństwo pacjentom i personelowi placówek medycznych, a także klientom i pracownikom salonów branży beauty. Najczęściej stosowaną jest metoda sterylizacji parą pod ciśnieniem, ale w ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa metoda sterylizacji plazmowej. W niektórych przypadkach jest wręcz konieczna.   

Spis treści:

    1. Sterylizacja plazmowa – wyjaławianie w niskiej temperaturze
    2. Kiedy wykorzystuje się metodę sterylizacji plazmowej?
    3. Na czym polega wyjaławianie za pomocą plazmy?
    4. Kontrola procesu sterylizacji plazmowej za pomocą testów chemicznych i biologicznych

 

 

Sterylizacja plazmowa – wyjaławianie w niskiej temperaturze

W procesie sterylizacji plazmowej wykorzystuje się biobójcze właściwości nadtlenku wodoru H2O2.
W dostępnych na rynku sterylizatorach plazmowych (np. w urządzeniu RENO-S20 z oferty sklepu Sterim.eu) wykorzystywana jest tzw. zimna plazma, inaczej – plazma niskotemperaturowa. Choć temperatura procesu wynosi zaledwie ok. 50-50 st. C, to wykazuje on pełną skuteczność biobójczą, skutecznie zwalczając bakterie, wirusy i grzyby.

 

Schemat przedstawiający działanie sterylizacji plazmowej. W trakcie sterylizacji niskotemperaturowej następuje niszczenie komórek.

 

Kiedy wykorzystuje się metodę sterylizacji plazmowej?

Oczywistym zastosowaniem metody sterylizacji plazmowej jest wyjaławianie narzędzi i akcesoriów wykonanych z materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Zimna plazma pozwala na ich bezpieczne reprocesowanie, bez ryzyka uszkodzenia albo zniszczenia. Sterylizacja plazmowa jest więc wykorzystywana do endoskopów, laparoskopów, światłowodów, soczewek okulistycznych, sond USG itp.

Warto jednak zauważyć, że również w przypadku odpornych instrumentów, wykonanych choćby ze stali chirurgicznej, sterylizacja plazmowa pozwala zwiększyć ich trwałość – specyficzne parametry fizyczne ograniczają zjawisko korozji. Znaczenie ma również krótki cykl sterylizacji.

 

 

Na czym polega wyjaławiania za pomocą plazmy

Sama plazma to zjonizowany gaz, powstający w sterylizatorze z dostarczonego nadtlenku wodoru. Ma bardzo silne działanie neutralizujące drobnoustroje. Na poziomie komórkowym dochodzi do rozpadu materiału genetycznego, rozpadu kwasów nukleinowych, enzymów i białek strukturalnych.

 

 

Kontrola procesu sterylizacji plazmowej za pomocą testów chemicznych i biologicznych

Podobnie jak w przypadku wyjaławiania parą wodną pod ciśnieniem, również przy sterylizacji plazmowej konieczna jest weryfikacja zarówno parametrów fizycznych procesu, jak i realna kontrola jego skuteczności.

Parametry fizyczne weryfikuje się poprzez monitorowanie prawidłowości działania samego sterylizatora (współczesne urządzenia tego typu same drukują raporty w formie papierowej oraz pozwalają na eksport danych w formie cyfrowej).

 

Oczywistym zastosowaniem metody sterylizacji plazmowej jest wyjaławianie narzędzi i akcesoriów wykonanych z materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę oraz wilgoć, np. endoskopów, laparoskopów, soczewek okulistycznych, sond USG.

 

Ze względu na inne (niż w przypadku wyjaławiania parą) wartości parametrów, konieczne jest użycie pasków z substancją wskaźnikową do sterylizacji plazmowej. Przykładem mogą być chemiczne testy wieloparametrowe typu 4 Sterim PIS-250. Substancja testowa naniesiona jest w nich na paski z tworzywa Tyvek, a potwierdzeniem poprawności procesu jest zmiana koloru wskaźnika – z różowego na niebieski.

Jak wiemy, jeszcze dokładniejszą metodą weryfikacji skuteczności wyjaławiania, jest przeprowadzenie testu biologicznego. Czyli umieszczenie w komorze sterylizatora, wraz z pakietami, ampułki ze sporami bakterii, a po zakończeniu procesu – próba ich namnożenia.

Opakowanie ampulkowych testów biologicznych do sterylizacji plazmowej marki Sterim. Testy zawierają pożywkę dla sporów oraz wskaźnik sterylizacji na zewnetrzej etykieciePaskowe testy do sterylzacji plazmowej marki Sterim w opakowaniu po 500 sztuk. Zmieniają kolor z różowego na czarnyAmpułkowe testy biologiczne marki Sterim do sterylizacji plazmowej. Posiadają fioletową pożywkę i różowy wskaźnik sterylizacji na etykiecie, kóry sluży do archiwizacji.

Testy biologiczne wykonuje się również przy sterylizacji plazmowej, przy czym (tak jak przy paskowych testach chemicznych) również musi być to dedykowany produkt. W portfolio marki Sterim ampułkowy test biologiczny do sterylizacji plazmowej ma symbol PBI-050 i nadaje się do stosowania w sterylizatorach różnych typów.

Metoda sterylizacji zimną plazmą ma wiele zalet. Daje bardzo dobre efekty z zachowaniem z rzetelności i obowiązku postępowania zgodnie ze standardami sanitarnymi. Bezpieczeństwo jest bezcenne.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Materiały eksploatacyjne w gabinetach zabiegowych i na blokach operacyjnych

Materiały eksploatacyjne w gabinetach zabiegowych i na blokach operacyjnych

Spróbujmy wyobrazić sobie nowoczesny gabinet zabiegowy lub salę operacyjną. Widzimy na pewno zaawansowaną, komputerową aparaturę diagnostyczną i monitorującą, precyzyjne urządzenia pozwalające lekarzom na wykonanie zaawansowanych zabiegów, niezawodne oświetlenie, ergonomiczne meble....
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...