Jeszcze dwa lata temu o regularnej dezynfekcji rąk mówiono wyłącznie w kontekście zasad obowiązujących w placówkach medycznych, laboratoriach czy zakładach zajmujących się przetwórstwem żywności. Dzisiaj, w dobie zagrożenia epidemiologicznego, jest to powszechny obowiązek, a na zalecenia Sanepidu, dotyczące powszechnej dezynfekcji rąk, odpowiedzieli producenci. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku produktom i akcesoriom.
Spis treści:
1. Od prostego dozownika do stacji dezynfekcji.
2. Typowa stacja dezynfekcji rąk.
3. Jaka stacja dezynfekcji: mechaniczna czy elektryczna?
4. Zaawansowane stacje dezynfekcji rąk.
5. Jaki preparat do stacji dezynfekcji rąk?
Środek dezynfekcyjny, znajdujący się w opakowaniu (butelce lub kanistrze) trzeba w odpowiedniej ilości nanieść na dłonie. Najprostsze jest użycie preparatu w opakowaniu wyposażonym w dozownik. Większość producentów ma swojej ofercie wygodne, podręczne aplikatory, dozujące preparat w formie płynu, żelu lub piany. Jako przykład można wskazać żel do dezynfekcji rak STERILHAND 100ml, dostępną również w wersji kieszonkowej.
Tego typu dozowniki przeznaczone są do użytku indywidualnego bądź w miejscach o stosunkowo niewielkim ruchu. Wszędzie tam, gdzie intensywność eksploatacji jest większa, można zastosować większe dozowniki, zwykle montowane na ścianie, podające odpowiednią ilość środka po naciśnięciu dźwigni.
Dla uniknięcia ryzyka zakażenia krzyżowego (przenoszenia się drobnoustrojów z dłoni użytkownika na sprzęt), dotychczas stosowano dźwignie uruchamiane łokciem, a ostatnio ogromną popularność zdobyły dozowniki podające dawkę płynu dezynfekującego samoczynnie, po podstawieniu dłoni. Stąd było już blisko do automatycznych, bezdotykowych stacji dezynfekcji rąk, czyli wolnostojących modułów, doskonale sprawdzających się w placówkach handlowych, szkołach, urzędach, biurach.
Urządzenia tego typu najczęściej stosowane są w miejscach ogólnodostępnych, na drogach komunikacyjnych w budynkach: przy wejściach, w hallach, w pobliżu portierni lub stanowisk recepcyjnych, przy windach, na korytarzach.
Stacja jest urządzeniem wolnostojącym – dozownik znajduje się na postumencie lub odpowiednim statywie. Pozwala to elastycznie reagować na potrzeby (np. okresowo przestawić stację w inne miejsce), nie ma też potrzeby montażu na ścianie lub drzwiach. Duża obudowa pozwala na umieszczenie dodatkowych informacji dla użytkowników oraz elementów reklamowych.
Ewidentną zaletą stacji dezynfekcji rąk jest duży pojemnik na środek biobójczy oraz możliwość kontroli dawkowania. Dzięki temu jednorazowo aplikowana jest optymalna dawka preparatu, co zapobiega marnowaniu, daje oszczędności i wydłuża czas pracy na jednym zbiorniku.
Zdecydowana większość nowoczesnych stacji dezynfekcji rąk zasilana jest elektrycznie: impuls uruchamiający dozownik pochodzi z czujnika podczerwieni reagującego na ruch rąk, a płyn podawany jest za pomocą pompki elektrycznej. Urządzenie może być zasilane z sieci lub z akumulatora (co daje możliwość ustawienia stacji w dowolnym miejscu). Na rynku dostępne są również stacje całkowicie mechaniczne. W takim wypadku dozownik uruchamiany jest za pomocą dźwigni lub poprzez naciśnięcie nogą specjalnego pedału.
W większości obiektów zdecydowanie wygodniejsze i prostsze będzie zastosowanie urządzenia elektrycznego. Działają bezdotykowo, nie są więc narażone na uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania. Duże zbiorniki płynu dezynfekującego pozwalają na długą pracę, a rezygnacja z mechanicznych dźwigni daje dużą swobodę w projektowaniu kształtu urządzenia.
Wraz z rozwojem sprzętu do automatycznego dozowania środków biobójczych pojawiły się również zaawansowane stacje, będące połączeniem dozowników płynu z dystrybutorem jednorazowych środków ochronnych (maseczki, rękawice) oraz chusteczek nasączonych preparatami biobójczymi itp. Uzupełnieniem takiego urządzenia jest również pojemnik na zużyte materiały. Takie połączenie znacząco ułatwia dostęp do niezbędnych środków ochronnych, a co za tym idzie – umożliwia utrzymanie rygorów sanitarnych. Tego typu rozwiązania przeznaczone są raczej do stosowania w placówkach medycznych.
Głównym celem dezynfekcji rąk jest efektywne unieszkodliwienie groźnych drobnoustrojów. Jednak przy prowadzeniu dezynfekcji na taką skalę i przy tak zróżnicowanej grupie użytkowników (ze stacji dezynfekcji rąk korzystają tysiące osób w różnym wieku i o różnej odporności) ważne jest stosowanie niedrażniących środków, bezpiecznych również dla wrażliwej skóry.
Wybierając jeden z efektownie wyglądających dozowników warto pamiętać o tym, że i tak najważniejsze będzie to – czym urządzenie zostanie napełnione. Dobór odpowiedniego środka dezynfekującego będzie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników.