Jak zrobić płyn do dezynfekcji powierzchni - domowe sposoby

 

Choć minął czas niedoborów środków dezynfekcyjnych, z jakim mieliśmy do czynienia na początku pandemii, to nadal nie brakuje zwolenników preparatów własnej produkcji. Motywacje są różne. Niekiedy jest to przekonanie o większej „czystości” środków wyprodukowanych domowymi sposobami, kiedy indziej przyzwyczajenie albo oszczędność. Dla zastosowań prywatnych, o ile preparat wykonano zgodnie z recepturą, skuteczność biobójcza będzie satysfakcjonująca. Pod warunkiem, że nie mamy do czynienia ze szczególnymi zagrożeniami mikrobiologicznymi.  

Spis treści:

1. Związek chemiczny - klucz do skutecznej dezynfekcji.

2. Dezynfekcja w domu - spirytusem lub octem.

3. Łagodzące działanie gliceryny, czyli niezbędne dodatki do płynów dezynfekcyjnych rąk.

4. Kiedy sięgnąć po środki profesjonalne?

 

 

Związek chemiczny – klucz do skutecznej dezynfekcji

Preparaty do dezynfekcji dostępne na rynku bazują na chlorze, alkoholu albo zaawansowanych, nowoczesnych związkach chemicznych. Te ostatnie, dzięki swoim właściwościom, mimo bardzo wysokiej skuteczności biobójczej są całkowicie bezpieczne dla człowieka (nie powodują podrażnień, nie są toksyczne) i neutralne dla powierzchni wykonanych z różnych materiałów.

Bardziej tradycyjne środki zawierające chlor lub alkohol, mogą działać drażniąco, niszczyć powierzchnie i pozostawiać niepożądane, trwałe ślady.

 

 

Dezynfekcja w domu – spirytusem lub octem 

Jeżeli decydujemy się na przygotowanie płynu dezynfekującego we własnym zakresie, z pewnością wybierzemy recepturę wykorzystującą łatwo osiągalne i bezpieczne składniki. Najczęściej będzie to spirytus (alkohol etylowy) lub ocet spirytusowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca też dodanie niewielkiej ilości wody utlenionej, która również ma działanie biobójcze.


Bardzo ważne jest zachowanie proporcji w preparacie, a szczególnie zachowanie odpowiedniego stężenia spirytusu. Płyn do dezynfekcji będzie skutecznie zwalczał wirusy, bakterie i grzyby pod warunkiem zawartości spirytusu równej lub większej niż 60%. Obliczając niezbędną ilość tego składnika należy pamiętać, że alkohol etylowy dostępny w handlu ma stężenie mniejsze niż 100%, zwykle jest to ok. 96%.

 

 

Łagodzące działanie gliceryny, czyli niezbędne dodatki do płynów dezynfekcyjnych do rąk

Proste mieszaniny rozrzedzonego spirytusu lub octu spirytusowego z wodą utlenioną nadają się do dezynfekcji typowych powierzchni: podłóg, mebli, wyposażenia domowego. Jeżeli wytwarzany samodzielnie płyn ma służyć również do dezynfekcji rąk, powinien zawierać dodatki łagodzące podrażnienia wywołane działaniem spirytusu. W takim przypadku zalecany jest dodatek niewielkiej ilości gliceryny (ok. 5 ml na litr płynu), można stosować również inne składniki kosmetyczne – żel z aloesu czy olejki (np. lawendowy, tymiankowy albo drzewa herbacianego). Receptury domowego płynu do dezynfekcji znaleźć można między innymi na stronach internetowych WHO.

 

 

Kiedy sięgać po środki profesjonalne? Preparat do mycia i dezynfekcji w domu

Samodzielnie przygotowane preparaty dezynfekujące w większości domowych zastosowań będą wystarczające i dobrze sprawdzą się przy regularnych, profilaktycznych zabiegach sanitarnych.

Kiedy jednak mamy do czynienia z poważniejszym zagrożeniem (np. choroba zakaźna jednego z domowników) lub koniecznością gruntownej dezynfekcji całego mieszkania po wcześniejszym skażeniu, pewniejsze będzie użycie profesjonalnego, certyfikowanego środka. Reżim technologiczny podczas produkcji tego typu preparatów i późniejsza kontrola jakości dają gwarancję skuteczności również w szczególnie wymagających okolicznościach. Warto pomyśleć o wykorzystaniu jednego z nowoczesnych preparatów, neutralnych dla człowieka, bezpiecznych dla wszelkich materiałów i tworzyw obecnych w naszych domach. Przykładem może być Sensifomil do dezynfekcji powierzchni

 

Niezależnie od rodzaju stosowanego płynu i jego pochodzenia, należy pamiętać o dokładności prowadzonych zabiegów. Biobójcza ciecz musi bezpośrednio oddziaływać na dezynfekowaną powierzchnię, należy więc zadbać o skuteczne spryskanie lub odpowiednie nasączenie używanej ściereczki.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Rękawiczki nitrylowe a lateksowe – różnice, podobieństwa, sposoby używania

Rękawiczki nitrylowe a lateksowe – różnice, podobieństwa, sposoby używania

Jednorazowe rękawiczki przy procedurach medycznych, zabiegach kosmetycznych, czynnościach związanych z utrzymaniem czystości, pracy w przemyśle spożywczym i gastronomii, są oczywistą koniecznością. Świadomość ryzyka zakażenia personelu wirusami, bakteriami i grzybami, a...
Środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach

Środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach

Procedury dezynfekcji szpitalnej, oprócz samych zasad i częstotliwości przeprowadzania zabiegów biobójczych, określają również wymagania co do stosowanych preparatów. Jednak podczas doboru środków dezynfekujących nie spodziewajmy się jednoznacznych, prostych wskazówek. Dezynfekcja...
Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny - jeszcze niedawno takie zalecenia słyszeliśmy niemal non-stop. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na czas pandemii mocno zapisały się w świadomości nas wszystkich. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń oficjalne obostrzenia były...