Środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach

 

Procedury dezynfekcji szpitalnej, oprócz samych zasad i częstotliwości przeprowadzania zabiegów biobójczych, określają również wymagania co do stosowanych preparatów. Jednak podczas doboru środków dezynfekujących nie spodziewajmy się jednoznacznych, prostych wskazówek. Dezynfekcja w szpitalu to przysłowiowy temat-rzeka.


Szpital – dezynfekcja na wielką skalę

Standardy sanitarne dla placówek medycznych są bardzo rygorystyczne i precyzyjnie wskazują miejsca o znaczeniu krytycznym, którym na etapie dekontaminacji należy poświęcić szczególną uwagę. W przypadku szpitala to zagadnienie jest jeszcze bardziej skomplikowane, bo oprócz gabinetów diagnostycznych i zabiegowych, a także pomieszczeń przeznaczonych dla oczekujących pacjentów, mamy tam do czynienia z salami chorych, rozbudowanymi węzłami sanitarnymi, miejscami przeznaczonymi do przygotowywania posiłków. Również sama liczba miejsc o znaczeniu krytycznym (bloki operacyjne, oddziały IOM, oddziały transplantologii, laboratoria, oddziały zakaźne itd.) jest o wiele większa niż w przypadku ośrodka zdrowia czy gabinetu specjalistycznego.
Obiekty szpitalne są też po prostu większe, co oznacza konieczność stosowania wysokowydajnych środków, odpowiednich zabiegów dezynfekcyjnych właśnie o takiej skali.
By uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest stosowanie preparatów nie tylko skutecznych biobójczo, ale również optymalnie dopasowanych do konkretnego zastosowania. A samych typów dezynfekcji w szpitalu zawsze jest kilka. Skupmy się na najważniejszych.


Preparaty do dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk do podstawowa czynność profilaktyki sanitarnej. Dla personelu medycznego regularne odkażanie dłoni to nawyk – nie tylko przed i po czynnościach wykonywanych przy pacjencie, ale również podczas wykonywania innych zadań, a nawet przy przemieszczaniu się po budynku szpitala.
Oznacza to bardzo częsty kontakt preparatu ze skórą, dlatego środki do dezynfekcji rąk zawierają składniki łagodzące i często produkowane są na bazie nowoczesnych związków chemicznych neutralnych dla skóry. Dobrym przykładem jest płyn TECcare PROTECT Hand Wash. Inne środki przeznaczone do dezynfekcji rąk to choćby: Skinman soft Protect, Desmanol, Velodes Soft, AHD 1000, PhagoGel albo Desderman.


Podręczne preparaty do dezynfekcji niewielkich powierzchni, przedmiotów, akcesoriów

Środki, które nie mają bezpośredniego i ciągłego kontaktu ze skórą, mogą być bardziej „agresywne”. W przypadku preparatów do bieżącej dezynfekcji mniejszych powierzchni (zwykle sprzedawanych w butelkach ze spryskiwaczem) bardzo często czynnikiem biobójczym jest alkohol. Ale i to się zmienia. Na rynku coraz popularniejsze są bardzo skuteczne, niealkoholowe środki o dużej tzw. kompatybilności materiałowej, czyli neutralne dla metali, tworzyw sztucznych, gumy, kamienia itp. Takimi właściwościami charakteryzuje się aerozol TECcare CONTROL albo płyn GLOBACID SF.
Wśród innych preparatów do dezynfekcji niewielkich powierzchni wymienić można też Mikrozid AF, Aniospray Quick, Desam Spray, Lysoformin, Mikrozid, Meliseptol. Jednak część z nich bazuje na alkoholu, dlatego przed użyciem warto sprawdzić, czy w danym przypadku nie ma ryzyka uszkodzenia dezynfekowanej powierzchni.

 

               Środek do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń      Silny środek do dezynfekcji


Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni szpitalnych

Dezynfekcja podłóg i innych dużych powierzchni w szpitalu to ogromne wyzwanie. Konieczne jest uzyskanie wysokiej skuteczności biobójczej podczas procesu odbywającego się w czasie normalnej eksploatacji obiektu. Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni muszą być łatwe w dozowaniu, bardzo skuteczne, a przy tym nieszkodliwe dla ludzi przebywających w pomieszczeniach. Przez wiele lat większość tego typu środków korzystało z właściwości chloru. Dzisiaj coraz częściej stosuje się inne związki chemiczne, pozbawione uciążliwego zapachu i niedrażniące, a jednocześnie bardzo wydajne. Tutaj znów możemy odwołać się do udanej serii preparatów TECcare: 1 litr koncentratu TECcare CONTROL daje możliwość przygotowania aż 80 litrów roztworu skutecznie zwalczającego koronawirusy. Inne środki do dezynfekcji dużych powierzchni (zawierające chlor oraz bez chloru) to na przykład: Surfanios, Quartamon Med, Terralin protect, Chloramin albo Chlor-Clean.

Dezynfekcja rąk, dezynfekcja mniejszych powierzchni (np. sprzętu medycznego, mebli, klamek, poręczy itd.) oraz dezynfekcja podłóg i ścian to nie wszystkie zabiegi biobójcze w szpitalu. Skupiliśmy się na trzech najbardziej oczywistych procedurach, ale nie możemy zapominać o bardzo ważnej dezynfekcji instrumentów medycznych, naczyń, pościeli i bielizny, a także o dekontaminacji powietrza.
Na pewno wrócimy jeszcze do tego tematu.

 

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...