Środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach

 

Procedury dezynfekcji szpitalnej, oprócz samych zasad i częstotliwości przeprowadzania zabiegów biobójczych, określają również wymagania co do stosowanych preparatów. Jednak podczas doboru środków dezynfekujących nie spodziewajmy się jednoznacznych, prostych wskazówek. Dezynfekcja w szpitalu to przysłowiowy temat-rzeka.

 


Szpital – dezynfekcja na wielką skalę

Standardy sanitarne dla placówek medycznych są bardzo rygorystyczne i precyzyjnie wskazują miejsca o znaczeniu krytycznym, którym na etapie dekontaminacji należy poświęcić szczególną uwagę. W przypadku szpitala to zagadnienie jest jeszcze bardziej skomplikowane, bo oprócz gabinetów diagnostycznych i zabiegowych, a także pomieszczeń przeznaczonych dla oczekujących pacjentów, mamy tam do czynienia z salami chorych, rozbudowanymi węzłami sanitarnymi, miejscami przeznaczonymi do przygotowywania posiłków. Również sama liczba miejsc o znaczeniu krytycznym (bloki operacyjne, oddziały IOM, oddziały transplantologii, laboratoria, oddziały zakaźne itd.) jest o wiele większa niż w przypadku ośrodka zdrowia czy gabinetu specjalistycznego.
Obiekty szpitalne są też po prostu większe, co oznacza konieczność stosowania wysokowydajnych środków, odpowiednich zabiegów dezynfekcyjnych właśnie o takiej skali.
By uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest stosowanie preparatów nie tylko skutecznych biobójczo, ale również optymalnie dopasowanych do konkretnego zastosowania. A samych typów dezynfekcji w szpitalu zawsze jest kilka. Skupmy się na najważniejszych.


Preparaty do dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk do podstawowa czynność profilaktyki sanitarnej. Dla personelu medycznego regularne odkażanie dłoni to nawyk – nie tylko przed i po czynnościach wykonywanych przy pacjencie, ale również podczas wykonywania innych zadań, a nawet przy przemieszczaniu się po budynku szpitala.
Oznacza to bardzo częsty kontakt preparatu ze skórą, dlatego środki do dezynfekcji rąk zawierają składniki łagodzące i często produkowane są na bazie nowoczesnych związków chemicznych neutralnych dla skóry.


Podręczne preparaty do dezynfekcji niewielkich powierzchni, przedmiotów, akcesoriów

Środki, które nie mają bezpośredniego i ciągłego kontaktu ze skórą, mogą być bardziej „agresywne”. W przypadku preparatów do bieżącej dezynfekcji mniejszych powierzchni (zwykle sprzedawanych w butelkach ze spryskiwaczem) bardzo często czynnikiem biobójczym jest alkohol. Ale i to się zmienia. Na rynku coraz popularniejsze są bardzo skuteczne, niealkoholowe środki o dużej tzw. kompatybilności materiałowej, czyli neutralne dla metali, tworzyw sztucznych, gumy, kamienia itp.

 


Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni szpitalnych

Dezynfekcja podłóg i innych dużych powierzchni w szpitalu to ogromne wyzwanie. Konieczne jest uzyskanie wysokiej skuteczności biobójczej podczas procesu odbywającego się w czasie normalnej eksploatacji obiektu. Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni muszą być łatwe w dozowaniu, bardzo skuteczne, a przy tym nieszkodliwe dla ludzi przebywających w pomieszczeniach. Przez wiele lat większość tego typu środków korzystało z właściwości chloru. Dzisiaj coraz częściej stosuje się inne związki chemiczne, pozbawione uciążliwego zapachu i niedrażniące, a jednocześnie bardzo wydajne.

Dezynfekcja rąk, dezynfekcja mniejszych powierzchni (np. sprzętu medycznego, mebli, klamek, poręczy itd.) oraz dezynfekcja podłóg i ścian to nie wszystkie zabiegi biobójcze w szpitalu. Skupiliśmy się na trzech najbardziej oczywistych procedurach, ale nie możemy zapominać o bardzo ważnej dezynfekcji instrumentów medycznych, naczyń, pościeli i bielizny, a także o dekontaminacji powietrza.
Na pewno wrócimy jeszcze do tego tematu.

 

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Zasady mycia i sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są stosowane nie tylko w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych, ale również w placówkach niemedycznych – choćby salonach urody. Choć użyte materiały, konstrukcja i technologia produkcji narzędzi medycznych uwzględnia...
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...