Skuteczna dezynfekcja przy pasożytach

 

Owsiki, wszy, świerzbowiec i inne pasożyty ludzkie mogą być poważnym zagrożeniem. U szczególnie wrażliwych osób mogą wywoływać poważne dolegliwości, daleko wykraczające poza „zwykły” świąd czy wysypkę. Bez wątpienia należy z nimi walczyć, nie tylko z troski o własne zdrowie, ale też chroniąc bliskie osoby. Kluczowym zabiegiem pozwalającym na ograniczenie rozmnażania i przenoszenia się pasożytów na kolejnych żywicieli, jest dezynfekcja. Jak zadbać o to, by była ona skuteczna?

 

Spis treści
1. Pasożyty człowieka
2. Miejsca, w których gnieżdżą się pasożyty
3. Jak walczyć z robakami?Pasożyty człowieka

Wśród pasożytów, dla których człowiek jest żywicielem, najczęściej spotykanymi są owsiki, wszy i świerzbowiec. Zakażeniu nimi sprzyja brak dostatecznej higieny, ale nie tylko. Bardzo często pasożyty, na różnym etapie rozwoju, przenoszą się na kolejną osobę za pośrednictwem wspólnie używanych przedmiotów.
Jaja owsików ze skażonych rąk trafiają do ust, a stamtąd – do układu pokarmowego. Po okresie wylęgania, samice wydostają się na zewnątrz i składają kolejne jaja w okolicach odbytu. Jeżeli nosiciel nie myje rąk, łatwo przenosi jaja na używane przedmioty.
Nieco mniej złożony jest proces zakażenia pasożytami skóry. Wszy i świerzbowiec bytują w różnych miejscach ciała człowieka (głowa, okolice genitaliów, dłonie, stopy, pachy i pachwiny, fałdy skórne) i przy sprzyjających okolicznościach przenoszą się na kolejnego żywiciela. W skrajnych przypadkach wystarczy krótki kontakt, najczęściej jednak do zakażenia dochodzi w ludzkich skupiskach. Stąd częste przypadki rozwoju owsicy i wszawicy w przedszkolach i szkołach.

 


Miejsca, w których gnieżdżą się pasożyty

Wspólną cechą dla niemal wszystkich pasożytów człowieka jest możliwość przenoszenia się na kolejną osobę za pośrednictwem odzieży, pościeli i innych przedmiotów codziennego użytku. Jaja pasożytów i rozwinięte robaki mogą gnieździć się w tkaninach, poduszkach, meblach tapicerowanych czy zasłonach, ale mogą też przebywać na powierzchniach wykonanych z gładkich materiałów: drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Mogą to być podłogi, ściany, meble, domowe akcesoria czy zabawki.

 


Jak walczyć z robakami?

W przypadku pojawienia się uciążliwych pasożytów w naszym otoczeniu, równie ważna jak mycie ciała i leczenie objawów chorób odpasożytniczych, po uprzednim kontakcie z lekarzem, jest dbałość o czystość i odkażanie powierzchni.
W warunkach domowych usuwanie jaj pasożytów i dorosłych osobników sprowadza się zwykle do prania odzieży, pościeli i przedmiotów wykonanych z tkanin oraz odkażania pozostałych przedmiotów za pomocą odpowiedniego środka. Przy odpornych powierzchniach z powodzeniem można użyć popularnego środka czyszczącego bazującego na chlorze, natomiast przy odkażaniu przedmiotów wrażliwych na agresywne substancje, warto skorzystać z nowoczesnego środka biobójczego o dużej kompatybilności materiałowej. Preparat taki jest neutralny dla powierzchni wykonanych z różnego rodzaju materiałów – od szkła, przez metale i tworzywa sztuczne, po drewno i inne materiały naturalne.

Polecane artykuły

Jak pozbyć się wszy

Jak pozbyć się wszy

Wszawica, choć jej rozwojowi sprzyja brak higieny, wcale nie jest chorobą „zarezerwowaną” dla osób zaniedbanych i żyjących w trudnych warunkach. Pasożyty mogą pojawić się również u dbających o czystość, wystarczy przypadkowy kontakt z nosicielem. Wszy bez problemów przenoszą...
Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Uciążliwy świerzb, wywoływany przez świerzbowca, kojarzy nam się przede wszystkim z dolegliwościami skórnymi u ludzi. Tymczasem równie dokuczliwy, a przy tym bardziej niebezpieczny, jest świerzb u zwierząt domowych, często pojawiający się choćby u psów i kotów. Domowe pupile są...
Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów...