Przegląd sterylizatora - jak często musi być wykonywany?

 

Na naszym blogu omawialiśmy już podstawowe zasady dotyczące eksploatacji sterylizatora, a także niezbędne czynności, wykonywane przez użytkownika w ramach zalecanej konserwacji tygodniowej i kwartalnej. Zajmowaliśmy się również sygnalizowanymi przez urządzenie alarmami i radziliśmy – co zrobić w takiej sytuacji. Przyszedł czas na omówienie rutynowych przeglądów okresowych, wykonywanych przez specjalistę. Co ile należy wykonywać przegląd autoklawu?

Spis treści:

    1. Co ile musimy wzywać specjalistę?
    2. Przegląd autoklawu
    3. Konserwacja roczna sterylizatora
    4. Walidacja roczna sterylizatora
    5. Kontrola zbiornika ciśnieniowego, zaworu zabezpieczającego i innych części autoklawu

 

 

Co ile musimy wzywać specjalistę?

We wcześniejszych tekstach poświęconych obsłudze sterylizatora podkreślaliśmy, że w przypadku zakłóceń w pracy urządzenia nie dających się usunąć mimo wykonywania zabiegów opisanych w instrukcji obsługi, koniecznie trzeba skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu. Ta reguła dotyczy również czynności serwisowych wymaganych przez autoklaw, a sygnalizowanych na wyświetlaczu hasłem SERVICE (pojawiają się po wykonaniu dużej ilości cykli).  

Tak jest również w przypadku przeglądu autoklawu, który powinien być przeprowadzany nie rzadziej niż raz w roku – niezależnie od intensywności używania sterylizatora, jego bieżącej sprawności czy ilości wyświetlanych błędów.

 

 

Przegląd autoklawu

Do wykonania przeglądu technicznego sterylizatora niezbędna jest nie tylko wiedza, doświadczenie i odpowiednie przyrządy. Konieczny jest również dostęp do oryginalnych części zamiennych. Tylko w takim przypadku producent może wziąć odpowiedzialność za prawidłowe działanie autoklawu. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych, autoryzowanych centrów serwisowych. Pracujący tam technicy-specjaliści dysponują skalibrowanymi i zatwierdzonymi przyrządami, doskonale znają też tajniki budowy i procedury serwisowe, co pozwala bezbłędnie zdiagnozować ewentualne usterki i dokonać naprawy.

 

 

Konserwacja roczna sterylizatora

Coroczna konserwacja autoklawu pozwala uniknąć sytuacji, w której na skutek zaniedbań mogłoby dojść do awarii któregoś z podzespołów. Przykładem może być zanieczyszczenie połączeń lub elementów elektronicznych, wpływające na ich działanie. Serwisant ocenia ogólny stan całego urządzenia i jego poszczególnych elementów, weryfikując przy tym prawidłowość zabiegów konserwacyjnych wykonywanych przez użytkownika.

 

 

Walidacja roczna sterylizatora

Jeszcze ważniejsza jest walidacja, czyli potwierdzenie prawidłowości działania zainstalowanych systemów monitorujących. Sterylizator podczas pracy bardzo dokładnie mierzy temperaturę i ciśnienie, a wyniki przedstawia na wydrukach dokumentujących dany cykl sterylizacji. Konieczne jest jednak okresowe sprawdzenie, czy wbudowane sondy ciśnienia i temperatury działają prawidłowo, a co za tym idzie – czy autoklaw faktycznie wykonuje swoją pracę zgodnie z zaprogramowanymi parametrami sterylizacji. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta ma to kluczowe znaczenie.

Technik wykonujący walidację dysponuje specjalistycznymi narzędziami pomiarowymi, podlegającymi regularnej kalibracji. Z ich pomocą sprawdza sondy temperatury i ciśnienia oraz licznik urządzenia.

 

"Przegląd autoklawu powinien być przeprowadzany
nie rzadziej niż raz w roku
niezależnie od intensywności używania sterylizatora,
jego bieżącej sprawności czy ilości wyświetlanych błędów."

 

Kontrola zbiornika ciśnieniowego, zaworu zabezpieczającego i innych części autoklawu

Oprócz ogólnego przeglądu i walidacji, podczas corocznej kontroli sterylizatora technik sprawdza również podzespoły i elementy, które mają szczególne znaczenie przy wyjaławianiu i/lub wpływają na bezpieczeństwo użytkownika. Dotyczy to między innymi układu zamykania, zaworu zabezpieczającego wraz z uszczelką, a także zbiornika ciśnieniowego. Serwisant, dzięki zapisom wewnętrznej pamięci sterylizatora, wie – który z elementów (ze względu na intensywność użytkowania) wymaga dokładnego sprawdzenia.

Zwieńczeniem okresowego przeglądu technicznego musi być, podobnie jak przy wszystkich innych czynnościach serwisowych, dokonanie odpowiedniego wpisu do dokumentacji sterylizatora.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dlaczego Twój autoklaw nie drukuje raportów - możliwe przyczyny

Dlaczego Twój autoklaw nie drukuje raportów - możliwe przyczyny

Współczesne sterylizatory, również te małe, przeznaczone dla niewielkich gabinetów, wyposażone są w systemy rejestrujące parametry procesu. Odpowiednie dane zapisywane są w pamięci urządzenia, a często również drukowane w formie raportów za pomocą wbudowanej drukarki....
Dlaczego autoklaw nie działa - możliwe przyczyny

Dlaczego autoklaw nie działa - możliwe przyczyny

Sterylizacja narzędzi, czyli procedura pozwalająca zneutralizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami, została już chyba całkowicie „oswojona” przez branżę beauty. Teraz narzędzia wielokrotnego użytku wyjaławia się nie tylko na potrzeby gabinetów lekarskich, przychodni czy...
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...