Procedura mycia i dezynfekcji endoskopów

 

Współczesne endoskopy to zaawansowane urządzenia, charakteryzujące się specjalną konstrukcją ułatwiającą wykonanie badania lub zabiegu. Skomplikowana budowa oraz specyficzne materiały wymagają jednak specjalnego traktowania. Jak powinno wyglądać reprocesowanie endoskopu, czyli mycie, dezynfekcja i przygotowanie do następnego zabiegu?

Spis treści


1. Endoskopy - specyfika
2. Wstępne oczyszczanie endoskopów
3. Test szczelności endoskopu
4. Akcesoria endoskopowe
5. Myjnia endoskopowa i szafa endoskopowa
6. Mycie i dezynfekcja endoskopów
7. Transport endoskopów


Endoskopy - specyfika

Endoskop jest narzędziem do diagnostyki oraz mniejszych zabiegów chirurgicznych. Tak jak w przypadku innych instrumentów medycznych wielokrotnego użytku, również w tym przypadku konieczne jest zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego i zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa kolejnym pacjentom. Endoskop musi być dokładnie umyty, zdezynfekowany i do czasu ponownego użycia – zabezpieczony przed ewentualnym skażeniem.

Największym wyzwaniem jest mycie i dezynfekcja endoskopów giętkich. Wynika to zarówno z ich złożonej budowy, wrażliwości na ewentualne uszkodzenia lub odkształcenia, jak i samych gabarytów. Długość endoskopu przekracza 100 cm, a średnica znajdującego się wewnątrz kanału to ok. 2-4 mm. Specyfika zanieczyszczeń pojawiających się podczas zabiegów sprawia, że ich usunięcie jest trudne i wymaga specjalnych akcesoriów i urządzeń.

Wstępne oczyszczanie endoskopów

Pierwsze czynności związane z reprocesowaniem endoskopu należy przeprowadzić tuż po zakończeniu zabiegu. Wykorzystane narzędzie trzeba wstępnie oczyścić z zewnątrz, na przykład za pomocą zestawu Neutra Flush, zawierającego wyprofilowaną gąbkę i roztwór niskopieniącego detergentu. Preparat jest gotowy do użycia, skuteczny, a jednocześnie neutralny dla materiałów z których wykonane są wrażliwe narzędzia medyczne. Kolejnym etapem jest ręczne czyszczenie kanału i portów endoskopu, za pomocą szczotek.

Jak najwcześniejsze rozpoczęcie wstępnej dekontaminacji endoskopu, jeszcze przy łóżku pacjenta, z użyciem gotowych zestawów zawierających wyprofilowaną gąbkę oraz niskopieniący, biodegradowalny płyn płuczący (np. Neutra Flush), skutecznie zapobiega zasychaniu zanieczyszczeń na zewnętrznej powierzchni płaszcza endoskopu, a także niweluje ryzyko formowania się biofilmu wewnątrz kanałów.

 

Test szczelności endoskopu

Badanie szczelności endoskopu powinno przeprowadzać się w pierwszej kolejności „na sucho”, a następnie, jeśli nie zaobserwowano żadnej nieprawidłowości, przeprowadzić badanie „na mokro” – ta czynność pozwoli wykryć ewentualne mikronieszczelności w płaszczu endoskopu.

Akcesoria endoskopowe 

Szczotka do czyszczenia kanałów endoskopówPrzy reprocesowaniu endoskopów stosowane są szczotki do oczyszczania kanałów endoskopowych, o odpowiednio ułożonym włosiu, odpowiedniej elastyczności i średnicy, dopasowanej do średnicy kanałów. Przykładem mogą być przelotowe szczotki Caterpillar o specjalnie zagęszczonym włosiu wykonanym z poliestru. Charakteryzują się bardzo dużą skutecznością w usuwaniu zarówno zanieczyszczeń stałych, jak i biofilmu osiadającego na wewnętrznych ściankach kanału endoskopu.
Do oczyszczania wąskich kanałów doskonale nadają się również szczotki wykonane ze specjalnej mikrofibry, która, dzięki swojej specyficznej budowie, jest w stanie wychwycić zanieczyszczenia o wielkości nawet 4 mikronów. Takie rozwiązanie zastosowano choćby w przelotowej szczotce pull-through Dragontail.
Nieocenioną pomocą podczas reprocesowania endoskopów są również specjalne szczotki do oczyszczania otworów, zaworów i pokręteł głowicy sterującej – na przykład szczotka do zaworów endosokopów.

Mycie wstępne należy przeprowadzać w roztworach detergentów w temperaturze pokojowej, przemyć zewnętrzną powierzchnię endoskopu, a następnie, przy użyciu odpowiednio dopasowanych szczoteczek, jednokierunkowo (przeciągając od głowicy do końcówki dystalnej) oczyścić wszystkie kanały, porty i zawory.

W sklepie sterim.eu dostępne są zarówno środki myjące nieenzymatyczne (np. detergent Intercept), jak i preparaty enzymatyczne (np. Adranox ENZY4CLEAN), multienzymatyczne (Isaclean) oraz enzymatyczno-alkaliczne (Belimed Protect™ Mild Alkaline Enzyme Cleaner).Myjnia endoskopowa i szafa endoskopowa  Szafa do przechowywania i suszenia czystych endoskopw

Złożona konstrukcja endoskopu giętkiego, z długim kanałem o małej średnicy, wymusza konieczność stosowania specjalnych urządzeń mechanicznych. Myjnie-dezynfektory do endoskopów, jak na przykład dostępna w sklepie sterim.eu myjnia-dezynfektor, strylizator Medivators ISA muszą dawać możliwość bezpośredniego podłączenia odpowiedniego adapteru urządzenia do płukanych i dezynfekowanych narzędzi. W uzyskaniu wymaganej skuteczności procedury pomagają zaawansowane systemy automatyki kontroli mycia oraz dedykowane detergenty i preparaty dezynfekujące.  

Duże gabaryty endoskopów utrudniają również ich przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem są specjalne szafy, które oprócz zapewniania optymalnych warunków dla bezpiecznego magazynowania, mają również funkcje suszenia oraz systemy archiwizacyjne, z czytnikami kodów kreskowych. Przykładem może być szafa do przechowywania i suszenia endoskopów Endodry.

Mycie i dezynfekcja endoskopów

Po wykonaniu mycia wstępnego instrument trafia do myjni-dezynfektora, gdzie po podłączeniu odpowiedniego adapteru następuje właściwy, technologicznie powtarzalny proces mechanicznego mycia i dezynfekcji endoskopu, oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu.


Transport endoskopów

 

Wózek do transportu endoskopów na 5 tac     Zestaw wkłądów sterylnych do oznaczania tac do transportu endoskopów     Tace do wózków endoskopowych

Dbając o bezpieczeństwo sanitarne w placówce diagnostycznej, ośrodku zdrowia, specjalistycznej przychodni czy szpitalu, nie można zapominać o odpowiednim zarządzaniu endoskopami czystymi i zanieczyszczonymi oraz zabezpieczeniu ich w czasie transportu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych obiektów, w których wykonuje się wiele zabiegów.

Na szczęście producenci sprzętu medycznego odpowiadają również na te potrzeby. Specjaliści sklepu sterim.eu szczególnie polecają kompleksowe, ustandaryzowane rozwiązanie Cleanaoskcope™ Advantage, obejmujące tace do wózków transportowych, pokrywy do tac, wkłady sterylne zabezpieczające endoskop i otoczenie przed skażeniem (w trzech kolorach ułatwiających identyfikację narzędzi czystych i zanieczyszczonych) oraz wózki z miejscami na 5, 6 lub 12 tac. Cleanascope™ Advantage nie tylko zmniejsza ryzyko skażenia, ale też znacząco usprawnia funkcjonowanie pracowni endoskopowej.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem. Dwa europejskie towarzystwa medyczne przypominają o dobrych praktykach. Pandemia COVID-19 ogarnęła praktycznie cały świat. W różnym stopniu dotknęła poszczególne kraje i w różnym stopniu zakłóciła działanie poszczególnych...
Dekontaminacja w szpitalu

Dekontaminacja w szpitalu

Szpitale należą do tych placówek ochrony zdrowia, w których utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest najtrudniejsze. Zagrożenie skażeniem szkodliwymi drobnoustrojami jest wysokie, a duży ruch pacjentów, personelu medycznego i osób odwiedzających, jest poważnym wyzwaniem dla...
Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Dezynfekcja a sterylizacja – różnice

Słowo „dezynfekcja”, po naszych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa, nabrało innego znaczenia. Neutralizacja wirusów i bakterii stała się naturalną czynnością w sklepach, firmach, szkołach, urzędach, w pojazdach komunikacji. Zdarza się jednak, że laicy mylą...