Pleśń na ścianie – jak się jej pozbyć i odgrzybić mieszkanie?

 

Charakterystyczne ciemne punkty, tworzące coraz większą plamę, wykwity o różnym kształcie i kolorze – w taki sposób pleśń atakuje ściany naszych domów. Pojawia się zwykle w narożnikach, za meblami, na niewystarczająco izolowanych przegrodach. Wszędzie tam, gdzie z różnych powodów pojawia się skroplona para lub przesiąkająca woda. Podstawową metodą unikania pleśni jest częsta wentylacja, ale bardzo pomocne są też zabiegi dezynfekcyjne.

Spis treści
1. Grzyb - brzydki, ale przede wszystkim groźny
2. Skąd się bierze pleśń na ścianie?
3. Usuwanie grzyba – metody naturalne
4. Odgrzybianie metodami chemicznymi
5. Dezynfekcja powietrza


Grzyb - brzydki, ale przede wszystkim groźny

Chroniąc nasze mieszkania przed pojawieniem się pleśni na ścianie, albo walcząc z już istniejącymi wykwitami, zwykle skupiamy się na estetyce i zapachu. Ciemne plany grzyba na ścianie wyglądają fatalnie, a trudny do usunięcia zapach stęchlizny jest bardzo uciążliwy. Jednak prawdziwym zagrożeniem są zarodniki i strzępki pleśni i grzybów, unoszące się w powietrzu. Mogą powodować szereg problemów zdrowotnych – od złego samopoczucia, chorób dróg oddechowych i układu pokarmowego, aż po nowotwory. W przypadku osób z uczuleniem na zarodniki pleśni ostra reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast, u domowników bardziej odpornych - choroby będą rozwijały się wolniej, ale są równie groźne.

 

Skąd się bierze pleśń na ścianie?

Optymalne warunki do rozwoju tego typu drobnoustrojów to utrzymująca się duża wilgotność powietrza oraz temperatura przekraczająca 20 st. C. Źródłem wilgoci może być para wodna powstająca podczas prac domowych takich jak pranie, gotowanie, sprzątanie czy suszenie odzieży. Woda jest też w powietrzu wydychanym przez domowników, nasiąka również przez nieprawidłowo zaizolowane ściany, podłogi i sufity. O ile usunięcie wad budowlanych czasami jest niemożliwe, to sposobem na wilgoć „gospodarczą” jest dbałość o odpowiednią cyrkulację powietrza, czyli częste wietrzenie i odsłanianie miejsc potencjalnie zagrożonych pojawieniem się grzyba. Błędem jest zaklejanie newralgicznych miejsc na ścianie tapetą bądź zasłanianie jej drewnem albo okładzinami z tworzyw sztucznych. Na pewno nie powstrzyma to rozwoju pleśni i toksyn. Nie uchroni nas też przed brzydkimi efektami estetycznymi, bo grzyb atakuje zarówno tynki i płyty kartonowo-gipsowe, jak i papier, tkaniny, drewno.

 

Usuwanie grzyba – metody naturalne

Już pojawienie się pierwszych wykwitów powinno mobilizować do aktywnej walki z pleśnią. Ważne jest, by zapobiec zwiększaniu ilości szkodliwych toksyn wytwarzanych przez grzyby, a unoszących się powietrzu. Nie brakuje domowych sposobów radzenia sobie z nalotem pleśni. Mogą do tego służyć choćby ocet czy soda oczyszczona. Poradniki zalecają spryskiwanie zagrzybionych miejsc roztworem lub pokrywanie ich samodzielnie wykonaną pastą. Takie proste metody są skuteczne i całkowicie neutralne dla domowników.

 

Odgrzybianie metodami chemicznymi

Jeszcze wyższą skutecznością dezynfekcji charakteryzują się specjalistyczne preparaty. Nie brakuje środków, które błyskawicznie neutralizują zarodniki pleśni, bakterie i wirusy. Użytkownikom, którzy obawiają się ewentualnych skutków ubocznych używania gospodarczych preparatów chemicznych, polecić można środki stworzone z myślą o profesjonalnej dezynfekcji, np. serię produktów TECcare. Mają one silne działanie biobójcze, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla ludzi, spełniając rygorystyczne normy obowiązujące w  medycynie.

 

Dezynfekcja powietrza

Walka z pleśnią nie może ograniczać się do usunięcia plam i dezynfekcji skażonych powierzchni. Ponieważ najniebezpieczniejsze są strzępki pleśni unoszące się w powietrzu i osiadające w różnych miejscach – należy zadbać o ich neutralizację. Bardzo skuteczne jest ozonowanie powietrza, które zyskało dużą popularność jako jedna z metod dekontaminacji w ostatnich czasach. Wytwarzany w procesie ozonowania gaz dociera do wszystkich zakamarków pomieszczenia.

Ale istnieją również sposoby dezynfekcji powietrza nie wymagające stosowania specjalnych urządzeń (generatorów ozonu czy profesjonalnych dekontaminatorów). Wspomniany preparat TECcare dostępny jest również w postaci pojemnika z dyszą do zamgławiania. Po aktywowaniu, środek biobójczy w postaci aerozolu wypełnia całe pomieszczenie i w ciągu 30 minut zabija wszelkie drobnoustroje unoszące się w powietrzu i znajdujące się na powierzchniach.

 

Każdą z wymienionych metod zarówno jeżeli chodzi o usuwanie plam, jak i dezynfekcję powietrza, należy połączyć z profilaktyką, czyli usunięciem przyczyn powstawania pleśni. Bez korekty ewentualnych wad budowlanych, a przede wszystkim – bez zmiany nawyków (wietrzenie, odsłanianie zagrożonych miejsc) nasza walka z zagrzybieniem da tylko chwilowy efekt.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Neutralizator dymu papierosowego - co to jest i jak działa?

Neutralizator dymu papierosowego - co to jest i jak działa?

O szkodliwości palenia tytoniu nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczająco wymowne są statystyki zachorowań, przede wszystkim na nowotwory, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Wynika z nich jednoznacznie, że palenie zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Dotyczy to nie...
Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...