Neutralizator dymu papierosowego - co to jest i jak działa?

 

O szkodliwości palenia tytoniu nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczająco wymowne są statystyki zachorowań, przede wszystkim na nowotwory, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Wynika z nich jednoznacznie, że palenie zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Dotyczy to nie tylko palaczy, ale i tzw. palaczy biernych, czyli osób przebywających w pobliżu, w równym stopniu narażonych na działanie toksyn. Dym papierosowy, oprócz swojej szkodliwości, ma też inną, dokuczliwą cechę – po prostu śmierdzi i zostawia długotrwały, nieprzyjemny, zapachowy ślad.


Skąd bierze się dyskomfort

No właśnie, dlaczego zapach dymu tytoniowego jest nieprzyjemny? Mechanizm odbierania bodźców węchowych jest bardzo skomplikowany, a wrażenia zapachowe mają charakter subiektywny, trudno więc określić uniwersalną normę. U poszczególnych osób różny jest zarówno próg węchowej wyczuwalności związku chemicznego, czyli stężenie związku chemicznego w postaci lotnej, przy którym jest on wyczuwalny, jak i tzw. hedoniczna jakość zapachu, czyli pozytywne lub negatywne odbieranie danej woni.
W powszechnej opinii zapach dymu z papierosów uchodzi za nieprzyjemny, co z pewnością jest wynikiem ilości substancji wchodzących w jego skład i proporcji między nimi.


Tysiące związków chemicznych, setki toksyn

Współczesna nauka ma narzędzia pozwalające zidentyfikować składniki dymu tytoniowego. Okazuje się, że znajduje się w nim kilka tysięcy związków chemicznych, z których większość w mniejszym lub większym stopniu wpływa na nasze organizmy. Kilkaset z nich opisano jako groźne toksyny, będące bezpośrednią przyczyną zachorowań na liczne schorzenia.
Z taką trucizną ma do czynienia nie tylko palacz, wprowadzający dym do ust i płuc bezpośrednio ze spalanego papierosa lub fajki. W unoszącym się dymie papierosowym znajdują się dokładnie te same substancje. Walka z groźnym przeciwnikiem powinna zacząć się od usunięcia dymu z pomieszczenia, a w ostateczności – przechwycenia możliwie dużej części szkodliwych związków. Kolejnym krokiem będzie próba neutralizacji nieprzyjemnej woni.


Wentylacja, czyli pierwszy krok

Już sam fakt palenia papierosów w pomieszczeniu powoduje, że dym bezpośrednio działa na ludzi i przedmioty. Toksyny dostają się do naszych płuc, ale też osiadają na odzieży, meblach, ścianach. Im krótsze będzie do oddziaływanie, tym jego skutki będą mniej uciążliwe. Stąd tak ważne jest wietrzenie lub wentylacja mechaniczna wyciągająca dym na zewnątrz.
Należy jednak pamiętać o tym, że zapach utrzymujący się w pomieszczeniu mimo wietrzenia, jest dowodem na to, że nie udało się usunąć cząsteczek substancji go wywołujących. Czyli wciąż jesteśmy zatruwani.


Oczyszczanie, filtrowanie, neutralizowanie               

Uzupełnieniem wietrzenia może być zastosowanie specjalnych urządzeń, których zadaniem jest zmniejszanie ilości szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu. W zaawansowanych oczyszczaczach powietrza wykorzystywana jest zarówno filtracja mechaniczna, jak i elektrostatyczna, co pozwala znacząco zredukować ilość toksycznych cząsteczek i ich zapach. Niektóre urządzenia wykorzystują również zjawisko jonizacji powietrza, czyli sztucznego wytwarzania jonów ujemnych, w celu zmiany ładunku elektrycznego zanieczyszczeń. Nie powoduje to usunięcia szkodliwych substancji, ale pozwala na zebranie ich w wybranym miejscu i unieszkodliwienie.
Pozytywnym, ubocznym skutkiem radzenia sobie z dymem papierosowym za pomocą mechanicznych oczyszczaczy powietrza, jest skuteczne usuwanie zanieczyszczeń o innych pochodzeniu – choćby kurzu, roztoczy czy pyłów PM 2,5 dokuczających nam zwłaszcza w sezonie grzewczym.

 

Chemią w zapach

Zwieńczeniem walki z dymem papierosowym, a ściślej ze związanymi z nim nieprzyjemnymi wrażeniami zapachowymi, jest użycie specjalistycznego preparatu, wykorzystującego właściwości zaawansowanych związków chemicznych, zmniejszających lub niwelujących subiektywne poczucie uciążliwości.
Neutralizator zapachu może mieć formę pakietu, stopniowo uwalniającego niewyczuwalne opary aktywnego związku chemicznego, bardzo popularne są również różnego rodzaju aerozole, rozpylane za pomocą mechanicznego dozownika z dyszą lub pojemnika ciśnieniowego.
Odpowiednio dobrana wielkość cząsteczek preparatu w aerozolu sprzyja długotrwałemu unoszeniu się w powietrzu, co zwiększa skuteczność środka.

Palenie tytoniu (również bierne) szkodzi zdrowiu i poprzez wrażenia zapachowe negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeżeli nie możemy zlikwidować przyczyny, powinniśmy walczyć z dymem papierosowym wszystkim środkami, nie zaniedbując żadnego z kroków. Każdy z nich ma bowiem swoje znaczenie.

 

Polecane artykuły

Lampy UV do dezynfekcji - czy naprawdę działają?

Lampy UV do dezynfekcji - czy naprawdę działają?

Ostatnie miesiące, naznaczone uciążliwościami wynikającymi z ograniczeń pandemicznych, jednocześnie nauczyły nas większej dbałości o standardy higieniczne. Specjalne procedury walki z niebezpiecznym wirusem po części stały się rutyną, i to nie tylko w przypadku placówek opieki...
Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...
Stacja dezynfekcji rąk

Stacja dezynfekcji rąk

Jeszcze dwa lata temu o regularnej dezynfekcji rąk mówiono wyłącznie w kontekście zasad obowiązujących w placówkach medycznych, laboratoriach czy zakładach zajmujących się przetwórstwem żywności. Dzisiaj, w dobie zagrożenia epidemiologicznego, jest to powszechny obowiązek, a na...