Osłonki dodawane do nowych narzędzi - czy nadają się do sterylizacji?

 

Poszczególne czynności składające się na procedurę reprocesowania w branży beauty są dokładnie takie same jak w przypadku instrumentów stosowanych w gabinetach i ośrodkach medycznych. Dotyczy to oczywiście również konserwacji i zabezpieczania narzędzi. Czy można korzystać z dodanych do nowego narzędzia fabrycznych osłonek? Czy plastik takiej osłonki nadaje się do sterylizacji w autoklawie? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

    1. Osłonki na ostrzach nowych narzędzi – czy mogą być używane podczas sterylizacji?
    2. Zakup nowych narzędzi kosmetycznych
    3. Kryteria doboru materiałów eksploatacyjnych do sterylizacji narzędzi kosmetycznych

 

 

Osłonki na ostrzach nowych narzędzi – czy mogą być używane podczas sterylizacji?

Część nowych narzędzi dostępnych w handlu, posiada zabezpieczenia w formie umieszczonych na ostrzach nakładek z tworzywa. Jest to jednak tylko ochrona na czas transportu i magazynowania – takiej nakładki nie można mylić ze specjalnymi silikonowymi osłonkami do sterylizacji. Materiał fabrycznej nakładki jest nieodporny na wysokie temperatury i ciśnienie, nie wiemy też, czy jest neutralny i po podgrzaniu nie zacznie emitować szkodliwych substancji, a także – czy zapewni swobodny dostęp czynnika sterylizującego do osłoniętych elementów.

Zabezpieczenia tymczasowe, zmniejszające ryzyko skaleczenia lub uszkodzenia ostrza narzędzia podczas przypadkowego upuszczenia lub uderzenia w transporcie, po przyjęciu na stan gabinetu powinny zostać wymienione na specjalne akcesoria, przeznaczone do sterylizacji.

Może oczywiście zdarzyć się, że producent narzędzia dołączy do zestawu pełnowartościowe osłonki do sterylizacji. Jednak w takim przypadku fakt ten powinien zostać wyraźnie zaznaczony, wraz z zapewnieniem o posiadaniu niezbędnego certyfikatu dopuszczającego takie zabezpieczenie do użytku podczas wyjaławiania.

 

 

Zakup nowych narzędzi kosmetycznych

Bezwzględnie wymaganymi cechami profesjonalnych narzędzi kosmetycznych i medycznych są: neutralny materiał odporny na korozję i częste zmiany temperatury w procesie wyjaławiania, a także konstrukcja umożliwiająca dotarcie czynnika sterylizującego do wszystkich powierzchni.   

W praktyce produkcją takiego sprzętu zajmują się wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednimi technologiami i surowcem. Sprzedawane narzędzia są więc dopracowane i trwałe, a ich zgodność z normami sanitarnymi potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami. Producenci dbają również o obsługę posprzedażową, w tym – o serwis (naprawy narzędzi muszą być przeprowadzane odpowiednimi metodami, co pozwala na zachowanie ich cech).

Dobrą praktyką jest zaopatrywanie się u sprawdzonych, profesjonalnych dostawców. Oprócz dostarczania certyfikowanych narzędzi z wiarygodnego źródła, służą oni fachową pomocą w doborze asortymentu i ilości.

Czy narzędzia kosmetyczne można kupować w sklepach medycznych? Jak najbardziej. Sprzedawany tam sprzęt spełnia rygorystyczne normy obowiązujące w opiece zdrowotnej, będzie więc zapewniał wymagane bezpieczeństwo również podczas zabiegów kosmetycznych.

 

Mogą Cię także zainteresować

Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi.

Konserwacja narzędzi kosmetycznych - to ma znaczenie!

Kontrola skuteczności mycia w myjce ultradźwiękowej

 

Kryteria doboru materiałów eksploatacyjnych do sterylizacji narzędzi kosmetycznych

Warto pamiętać, że wymagania opisane normami i zaleceniami dotyczącymi sterylizacji muszą spełniać nie tylko same narzędzia. Wszystkie materiały eksploatacyjne (opakowania sterylizacyjne, osłonki na ostrza, testy kontroli sterylizacji, uchwyty, akcesoria sterylizatorów) oraz używane substancje (detergenty i środki dezynfekcyjne) muszą odpowiadać normom i mieć certyfikaty.

By uniknąć wprowadzenia w błąd przez nieuczciwego sprzedającego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł i zaufanych dostawców.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...
Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Jak poprawnie stosować etykiety do sterylizacji

Etykiety do sterylizacji znacząco przyspieszają zarówno oznaczanie pakietów, jak i prowadzenie wymaganych przepisami rejestrów – szczególnie w przypadku użycia metkownic automatycznych. Sprawdź do czego możesz je wykorzystać i jak z nich korzystać.