Sterylizacja materiałów medycznych jest, obok diagnozowania i samego leczenia, jedną z najważniejszych czynności w całym procesie opieki zdrowotnej nad pacjentem. Zalecenia sanitarne, procedury wewnętrzne, coraz nowocześniejszy sprzęt do wyjaławiania, zaawansowane preparaty i coraz doskonalsze materiały eksploatacyjne – to rzeczywistość w jakiej współcześnie funkcjonują osoby odpowiedzialne za sterylizację w szpitalach, ośrodkach zdrowia i gabinetach. Dążenie do specjalizacji również w tej profesji jest czymś całkowicie zrozumiałym.
Spis treści
Osoba zajmująca się sterylizacją materiałów medycznych musi dysponować wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi. Znajomość zasad i metod dezynfekcji i sterylizacji nie wystarczy – konieczna jest świadomość różnego rodzaju zagrożeń występujących w placówkach medycznych i zakładach kosmetycznych, typów i źródeł potencjalnych zakażeń, mechanizmów neutralizacji drobnoustrojów. Tej odpowiedzialnej pracy towarzyszy również szereg czynności kontrolnych (choćby niezbędna kontrola sterylizacji) a także wymaganych formalności.
Ale to nie wszystko. We współczesnej medycynie nie brakuje instrumentów, akcesoriów, sprzętu i urządzeń o zaawansowanej konstrukcji, wykonanych z materiałów wymagających szczególnego traktowania – choćby wrażliwych na wysoką temperaturę i czy niektóre chemikalia. Dekontaminacja staje się więc bardzo poważnym zadaniem, wymagającym wysokich kwalifikacji. Dlatego od pracowników, szczególnie w wyspecjalizowanych placówkach (np. centralnych sterylizatorniach szpitalnych), wymaga się wykształcenia kierunkowego i umiejętności potwierdzonych państwowym dyplomem.
Technik sterylizacji medycznej może szukać zatrudnienia nie tylko w branży medycznej. Oferty pracy dla osób z takimi kwalifikacjami pojawiają się również w szeroko rozumianej branży beauty (głównie - dużych studiach kosmetycznych), w weterynarii, w laboratoriach badawczych, przedsiębiorstwach z branży spożywczej czy firmach zajmujących się usługowo sterylizacją medyczną. Wykwalifikowany w tej dziedzinie personel jest też chętnie zatrudniany w zakładach produkcji sterylnych wyrobów medycznych (choć w tym przypadku, ze względu na specyfikę przemysłowej technologii sterylizacji, konieczne jest dodatkowe przeszkolenie).
Typowe miejsca pracy technika sterylizacji medycznej to jednak zakłady opieki zdrowotnej, gabinety lekarskie i stomatologiczne, pracownie endoskopowe czy centralne sterylizatornie w szpitalach i klinikach.
Warto zaznaczyć, że praca przy sterylizacji medycznej wiąże się z ciągłym doskonaleniem zawodowym. Postęp technologiczny i coraz większa cyfryzacja – szczególnie w dużych, nowoczesnych sterylizatorniach – wymaga nieustannego uczenia się.
Na rynku nie brakuje ofert edukacyjnych, adresowanych zarówno dla ludzi młodych, dopiero przygotowujących się do podjęcia pierwszej pracy, jak i studiów lub kursów dokształcających, przeznaczonych dla osób zamierzających całkowicie przekwalifikować się lub po prostu uzyskać dodatkowe uprawnienia przydatne na rynku pracy.
Kilkumiesięczny kurs, oprócz zapoznania ze współcześnie stosowanymi technologiami i materiałami oraz umiejętnościami mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych, wyposaża w niezbędną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zasad prowadzenia dokumentacji. Bardzo przydatne są również zajęcia z języków obcych – znajomość angielskiej terminologii specjalistycznej na pewno ułatwia obsługę coraz nowocześniejszego sprzętu, jest też niezbędna przy podejmowaniu pracy za granicą.
Potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji technika sterylizacji medycznej jest zaliczenie egzaminu państwowego, przeprowadzanego zgodnie z przepisami regulującymi działanie szkolnictwa zawodowego. Informacje o egzaminie, wraz z zakresem tematycznym, znaleźć można w specjalnym informatorze, wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dodajmy, że w klasyfikacji edukacyjnej zawód technika sterylizacji medycznej ma kod 321104.