Zakres obowiązków technika sterylizacji medycznej daleko wykracza poza pakowanie narzędzi przeznaczonych do wyjaławiania czy obsługę sterylizatora. W tym zawodzie niezbędna jest znajomość procedur sterylizacji różnymi metodami i umiejętność obsługi zaawansowanych, nowoczesnych urządzeń, ale również sprawność w prowadzeniu niezbędnej dokumentacji. Potwierdzeniem umiejętności zdobytych w toku kształcenia (zwykle w szkole policealnej) jest egzamin zawodowy, składający się z części teoretycznej i praktycznej.
Spis treści
Od przyszłego technika sterylizacji medycznej wymagana jest między innymi wiedza z zakresu podstaw medycyny, czynników zagrożenia w środowisku pracy (np. odmian patogenów) czy przepisów sanitarnych. Niezbędna jest również podstawowa znajomość języka obcego (rozumienie opisów produktów medycznych i instrukcji sprzętu), a także wiedza o zasadach organizacji pracy zespołowej.
Oczywiście największy zasób informacji do przyswojenia związany jest bezpośrednio z praktycznymi obowiązkami zawodowymi. Zagadnienia te podzielone są na działy:
- dobieranie metod dekontaminacji w zależności od rodzaju sprzętu i wyrobu medycznego,
- wykonywanie mycia i dezynfekcji sprzętu i wyrobów medycznych,
- wykonywanie sterylizacji sprzętu i wyrobów medycznych.
Zakres wiedzy jest szeroki, część pytań jest bardzo szczegółowa i konkretna, dlatego trudno wyobrazić sobie podejście do egzaminu bez przygotowania. Trzeba jednak przyznać, że również te teoretyczne zagadnienia, pojawiające się w pytaniach egzaminacyjnych, są ściśle związane z realnymi potrzebami. To samo z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi np. nalotów pojawiających się na narzędziach podczas mycia i dezynfekcji maszynowej – taka szczegółowa wiedza pozwala na dobór środka chemicznego o odpowiednim składzie, a co za tym idzie, na udoskonalenie procesu. Możemy więc powiedzieć, że wymagania egzaminacyjne są „w sam raz”, a zdobyte umiejętności i informacje na pewno się przydadzą.
Część teoretyczna egzaminu na technika sterylizacji ma charakter testu. Pytania podzielone są według zakresów tematycznych:
Podczas egzaminu padają również pytania dotyczące budowy narzędzi, rodzajów materiałów medycznych poddawanych dekontaminacji, opakowań sterylizacyjnych, metod przygotowywania pakietów itd.
Przykładowe zadanie. Żródło: "Informator o egzaminie zawodowym - technik sterylizacji medycznej" CKE Warszawa 2022
Egzamin potwierdzający umiejętności praktyczne przyszłego pracownika nowoczesnej sterylizatorni ma jednocześnie potwierdzić jego samodzielność i zdolność do zastosowania wiedzy teoretycznej w realnym środowisku.
Stawiane przed kandydatami zadania mają charakter kompleksowy: osoba egzaminowana może na przykład otrzymać zestaw narzędzi przeznaczonych do sterylizacji. Musi przeprowadzić wszystkie etapy procesu, wykazując się znajomością preparatów, materiałów eksploatacyjnych, sprzętu i procedur jego obsługi, a przy tym – dokonać odpowiednich wpisów w dokumentacji, nie zapominając oczywiście o kontroli sterylizacji.
Część praktyczna egzaminu trwa 120 minut.
W oficjalnych dokumentach państwowych pojawia się symbol kwalifikacji MED.12, pod którym kryje się „Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych”. To jest właśnie zakres kompetencji w zawodzie technika sterylizacji. W informatorach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziemy zestaw kompetencji zawodowych, a są to:
- kwalifikowanie sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji,
- przeprowadzanie mycia, dezynfekcji i sterylizacji przy użyciu odpowiednich metod, środków i urządzeń,
- przeprowadzanie kontroli procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji,
- prowadzenie dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji.
Jak widać, czynności ujęte w wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pokrywają praktyczne potrzeby – wykształcony w ten sposób pracownik może kompleksowo zajmować się sterylizacją zarówno w mniejszych gabinetach czy ośrodkach zdrowia, jak i w szpitalnych centralnych sterylizatorniach, wyposażonych w zaawansowany sprzęt i zajmujących się reprocesowaniem skomplikowanego sprzętu (np. endoskopów).