Czy Amol faktycznie dezynfekuje i działa odkażająco?

 

W ciągu kilkunastu miesięcy wzrosła świadomość zagrożeń wynikających z zaniedbań higienicznych i sanitarnych. Koronawirus nauczył nas dbałości o higienę i wpoił dobre nawyki. Jednym z nich jest dezynfekcja rąk. Szukając bezpiecznego środka zwalczającego wirusy, a wraz z nimi bakterie i grzyby, niektórzy sięgnęli po znane wcześniej preparaty, dotąd nie stosowane do tego celu. Jednym z nich jest popularny Amol. Sprawdźmy, czy ten płyn działa odkażająco?


Amol – środek o długiej historii

Producent preparatu zapewnia, że współczesny skład Amolu odwołuje się do receptury stworzonej przez karmelitów w XVII wieku. Ich pomysł na leczniczą kompozycję ziół udoskonalił niemiecki farmaceuta Vollrath Wasmuth, który pierwszy produkt o nazwie Amol wprowadził na rynek w 1907 roku. Środek został doskonale przyjęty, a z czasem stał się jednym z najpopularniejszych medykamentów w niemieckojęzycznej części Europy (w tym w Polsce - na terenie zaboru pruskiego). Ta popularność, wzmacniana skuteczną reklamą, utrzymuje się do dziś.


Amol i jego właściwości

Znany od ponad stu lat niemiecki preparat jest mieszaniną olejków eterycznych: lawendowego, cynamonowego, goździkowego, cytrynowego, cytronelowego, mięty pieprzowej oraz mentolu, rozpuszczonych w rozwodnionym alkoholu etylowym. Zróżnicowane właściwości tych składników przekładają się na wszechstronność środka. Dzięki mentolowi Amol działa znieczulająco, rozkurczająco i ułatwia trawienie. Olejek cynamonowy ma właściwości antyseptyczne i grzybobójcze, pobudza metabolizm i łagodzi dolegliwości trawienne. Olejek goździkowy również pomaga regulować trawienie, działa też przeciwbólowo i może pomagać w przypadku nudności. Olejek cytrynowy łagodzi swędzenie po ukąszeniu owadów, odpowiednio dawkowany zapobiega zgadze, a jego długotrwały aromat działa pobudzająco.

Od samego początku Amol zalecany był zarówno do użycia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jak zapewnia producent – wcieranie Amolu w skórę łagodzi bóle mięśniowe, zmniejsza uczucie swędzenia po ukąszeniach owadów, naturalne składniki mogą też pomagać w przypadku migreny. Zażywany doustnie (ok. 10-15 kropel) pomaga w różnego rodzaju dolegliwościach żołądkowych, przy niestrawności, zgadze czy wzdęciach.


Czy Amol działa dezynfekująco?

W oficjalnych materiałach informacyjnych producent nie wspomina o możliwości zastosowania Amolu do dezynfekcji. Skąd więc wzięło się przekonanie, że preparat może służyć również do tego? W grę mogą wchodzić dwie przesłanki: ponad 100-letnia renoma wszechstronnego środka pomagającego w różnego rodzaju problemach zdrowotnych, a przede wszystkim – obecność alkoholu etylowego w składzie Amolu. Nawiasem mówiąc, to właśnie z powodu tego składnika z Amolu nie powinny korzystać dzieci i osoby źle tolerujące alkohol, nie należy stosować płynu na uszkodzoną skórę, a także – chronić błony śluzowe i oczy.

Skuteczność dezynfekcyjna środków bazujących na alkoholu zależy od jego stężenia. Amol zawiera 67% etanolu (alkoholu etylowego), więc mieści się w przedziale zalecanym dla środków dezynfekujących do rąk (60-80%). Jego działanie będzie podobne do innych preparatów bazujących na spirytusie, produkowanych przemysłowo, bądź przygotowywanych w warunkach domowych.


Amol jako domowy środek dezynfekujący?

Seria produktów TECcare Protect przeznaczona do codziennej decynfekcji rąk

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie by używać popularnego medykamentu również do odkażania rąk. Pozostaje jednak pytanie – po co? Płyn działa rozkurczowo, przeciwbólowo, łagodzi objawy ukąszeń, oczyszcza drogi oddechowe, wspomaga trawienie, zmniejsza dolegliwości żołądkowe, i na takich zastosowaniach skupia się producent środka, niezmiennie korzystając z zalet sprawdzonej, historycznej receptury.
Warto pamiętać o tym, że środki dezynfekujące bazujące na alkoholu powoli zastępowane są nowoczesnymi preparatami pozbawionymi substancji drażniących (chlor, spirytus), za to o większej skuteczności biobójczej. Kiedy przyjrzymy się właściwościom płynu TECcare PROTECT Hand Wash czy jeszcze wygodniejszemu w użyciu produktowi TECcare PROTECT Pianka docenimy nie tylko bardzo wysoką efektywność w zwalczaniu wirusów, bakterii i grzybów (dodatkową korzyścią jest długotrwałe działanie czynnika aktywnego), ale troskę o użytkownika. Zaawansowane związki chemiczne neutralizujące szkodliwe drobnoustroje są neutralne dla skóry, a dodatkowe składniki pielęgnacyjne preparatu pozwalają na jego częste stosowanie bez ryzyka jakichkolwiek podrażnień.

Wnioski? Jeżeli nie mamy pod ręką specjalnego preparatu do dezynfekcji, możemy skorzystać z Amolu. Jednak zdecydowanie korzystniejsze będzie pozostawienie tego środka do innych zastosowań. Tych, dla których został stworzony.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak zakładać opatrunki ze srebrem

Jak zakładać opatrunki ze srebrem

Leczenie trudno gojących się ran jest poważnym wyzwaniem. Na rynku dostępne są nowoczesne aktywne opatrunki, wykorzystujące właściwości jonów srebra. Dają lepszy efekt od opatrunków poprzednich generacji i można je stosować w warunkach domowych. Wymagają jednak podstawowej wiedzy i...
Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Nowości TECcare® - produkty do mycia i dezynfekcji bez alkoholu

Obecna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 wymusiła na nas konieczność stosowania środków do dezynfekcji w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w sklepie spożywczym, wchodzimy do gabinetu lekarskiego, czy po powrocie do domu – zachowanie reżimu...
Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Substancje do dezynfekcji - czym dezynfekować skutecznie

Odpowiednia dezynfekcja powierzchni i powietrza ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki zakażeń. Oczywiście reguła ta nie dotyczy wyłącznie placówek medycznych i okołomedycznych, przemysłu spożywczego, gastronomii czy obiektów użyteczności publicznej. Praktycznie w każdym z naszych...