Jak działa sterylizator do szczoteczek?

 

Większości z nas termin „sterylizacja” kojarzy się przede wszystkim ze sterylizacją materiałów medycznych, używanych w gabinetach, ośrodkach zdrowia, szpitalach, a także w salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu – wszędzie tam, gdzie tego typu procedur wymagają odpowiednie przepisy. W warunkach domowych częściej skupiamy się na dezynfekcji. Jednym z wyjątków jest sterylizacja szczoteczek do zębów. Widać wyraźny wzrost zainteresowania urządzeniami do tego służącymi.

 

Spis treści:

1. Jama ustna - miejsce szczególnie narażone na rozwój bakterii.

2. Szczoteczka do zębów jako źródło zakażeń.

3. Jak zneutralizować bakterie pozostające na włosiu szczoteczki do zębów.

4. Sterylizator UV-C: skuteczny, bezpieczny i wygodny.

5. Czy sterylizacja szczoteczek do zębów jest konieczna?

 


Jama ustna – miejsce szczególnie narażone na rozwój bakterii

Celem szczotkowanie zębów jest nie tyle „uporządkowanie” jamy ustnej poprzez usunięcie z niej pozostałości jedzenia, co zlikwidowanie potencjalnej przyczyny groźnych zakażeń. Resztki żywności są wymarzonym środowiskiem do rozwoju różnego rodzaju bakterii. Specyficzna budowa jamy ustnej i uzębienia, z licznymi zakamarkami i trudno dostępnymi szczelinami, sprzyja rozwojowi kolonii bakterii. Stąd już bardzo blisko do degradacji zębów, a następnie – zapalenia dziąseł i tkanki kostnej. To z kolei grozi bardzo poważnymi chorobami całego organizmu.

 

 

Szczoteczka do zębów jako źródło zakażeń

Dużą popularność zdobyły już zaawansowane urządzenia do czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowej: szczoteczki rotacyjne, szczoteczki soniczne i irygatory, ale jak dotąd klasyczna ręczna szczoteczka do zębów pozostaje niepokonana. Choć nie jest tak skuteczna jak elektryczne odpowiedniki, przy odpowiednio starannym i regularnym czyszczeniu daje satysfakcjonujące rezultaty.
Coraz częściej mówi się jednak o tym, że nawet nowoczesna szczoteczka o specjalnej budowie włosia (ułatwiającej wypłukiwanie) może być przechowalnią i miejscem rozwoju bakterii. Służy do usuwania spomiędzy zębów resztek żywności, które mogłyby się stać pożywką dla mikroorganizmów, ale niestety jednocześnie dostarcza do jamy ustnej groźne drobnoustroje.

 


Jak zneutralizować bakterie pozostające na włosiu szczoteczki do zębów?

Nawet staranne płukanie szczoteczki po myciu zębów nie wystarczy, by usunąć z niej wszystkie bakterie. By osiągnąć taki efekt możemy zastosować jedną z dwóch metod: płukanie w preparacie dezynfekującym bądź wykorzystanie lampy generującej promieniowanie UV-C, zwalczające organizmy żywe.
Prosty preparat dezynfekujący, bazujący na biobójczym etanolu, czyli spirytusie etylowym, na pewno będzie skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla użytkownika szczoteczki (choć w nielicznych przypadkach osób o wyjątkowo wrażliwych dziąsłach, śladowe pozostałości alkoholu na włosiu szczoteczki mogą powodować podrażnienia). Taka dezynfekcja jest jednak dość kłopotliwa, konieczne jest również regularne uzupełnianie zapasów preparatu. Tych niedogodności nie ma w przypadku sterylizatorów UV-C.

 


Sterylizator UV-C: skuteczny, bezpieczny i wygodny 

Promieniowanie ultrafioletowe powszechnie wykorzystywane jest do walki z bakteriami i wirusami przede wszystkim w lampach do dezynfekcji gabinetów lekarskich, sal zabiegowych, sal chorych, ale również obiektów gastronomicznych czy przetwórni żywności. Lampy UV-C upowszechniły się również w zastosowaniach domowych, między innymi właśnie w sterylizatorach do szczoteczek do zębów.
Urządzenia tego typu działają w bardzo podobny sposób, mają też podobną budowę. Najczęściej przeznaczone są do montowania na ścianie i przystosowane są do przechowywania kilku szczoteczek. Każda z nich ma swoje własne „gniazdo”, odseparowane od pozostałych, a całość ukryta jest pod specjalną osłoną. Jest to niezbędne, by zapobiec bezpośredniemu oddziaływaniu promieniowania UV-C na człowieka. Promiennik sterylizatora zwykle uruchamia się automatycznie, po zamknięciu urządzenia, a cała procedura neutralizacji drobnoustrojów trwa kilka minut. Dodatkową zaletą jest ochrona przechowywanych w zamknięciu szczoteczek przed zabrudzeniem.
Wiele sterylizatorów do szczoteczek wyposażonych jest dodatkowo w specjalne uchwyty na tubkę z pastą do zębów, umożliwiające wygodne dozowanie pasty bezpośrednio na szczoteczkę. Osobną grupę stanowią sterylizatory podróżne, zasilane z akumulatora.

 


Czy sterylizacja szczoteczek do zębów jest konieczna?

Walcząc z bakteriami, które mogą zagrozić naszym organizmom za pośrednictwem jamy ustnej, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym i prawidłowym myciu zębów, a także o wymianie szczoteczek ze zużytym włosiem. Sterylizacja akcesoriów do higieny jamy ustnej nie jest bezwzględnie konieczna, ale będzie na pewno dobrym uzupełnieniem zdrowych nawyków.

 

Polecane artykuły

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Jak zadbać o higienę rąk na wakacjach

Zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny - jeszcze niedawno takie zalecenia słyszeliśmy niemal non-stop. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na czas pandemii mocno zapisały się w świadomości nas wszystkich. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń oficjalne obostrzenia były...
Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wraz z rozwojem pandemii COVID specjalnymi wymaganiami sanitarnymi objęte zostały również obiekty, w których wcześniej nie stosowano rygorystycznych procedur znanych ze szpitali czy zakładów przetwórstwa żywności. Czymś całkowicie normalnym stała się między innymi regularna...
Obowiązki osoby sprzątającej w szkole a nowoczesne preparaty i urządzenia

Obowiązki osoby sprzątającej w szkole a nowoczesne preparaty i urządzenia

Utrzymanie czystości w obiektach szkolnych jest nie tylko czasochłonne i kłopotliwe z racji dużego natężenia ruchu. Przede wszystkim jest bardzo trudne, co wynika z charakteru obiektu i specyfiki grup użytkowników. Na szczęście osoby odpowiedzialne za sprzątanie budynków szkolnych...