Jakie oznaczenia powinien posiadać tusz do tatuażu?

 

Wraz ze wzrostem popularności tatuaży pojawiły się liczne mody i nurty, a zdobienie ciała za pomocą tuszu urosło do rangi sztuki, zapewniając najzdolniejszym tatuatorom sławę i rzeszę klientów czekających w kolejce na utrwalenie wymarzonego, autorskiego wzoru. Jednak niezależnie od stylu tatuażu, renomy tatuatora czy klasy studia tatuażu, zasady dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego są takie same. O sterylizacji narzędzi już mówiliśmy, czas zająć się wymaganiami dla tuszu wprowadzanego pod skórę.

Spis treści:

  1. Oznaczenie tuszu – podstawowe informacje
  2. Oznaczenia na opakowaniach tuszu do tatuażu – na co zwracać uwagę?
  3. Tusz – przez skórę do organizmu
  4. Przepisy regulujące dopuszczenie produktów do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego

 

 

Oznaczenie tuszu – podstawowe informacje

Na co powinien zwracać uwagę tatuator, zamawiający tusze do swojego studia? Przede wszystkim – czy dany produkt jest dopuszczony na użytku na terenie Unii Europejskiej. Dystrybutor/sprzedawca powinien nie tylko udzielić takiej informacji, ale też dysponować dodatkową dokumentacją, przede wszystkim tzw. kartą charakterystyki produktu.

A na co powinna zwracać uwagę klientka czy klient? Tutaj kluczowa będzie informacja o możliwym zastosowaniu tuszu. Wbrew pozorom, nie wszystkie produkty z tej kategorii mogą być wykorzystywane do wykonywania tatuażu czy makijażu permanentnego na skórze człowieka. Na rynku są również substancje przeznaczone do celów treningowych, do tatuowania zwierząt czy tatuowania mebli. Należy więc stosować wyłącznie tusze opatrzone jednoznaczną adnotacją deklarującą przeznaczenie do tatuażu i makijażu permanentnego u ludzi (np. „Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”).

 

 

 

Oznaczenia na opakowaniach tuszu do tatuażu – na co zwracać uwagę

Przepisy jednoznacznie określają również, jakie informacje muszą znaleźć się na etykiecie tuszu. Oprócz określenia numeru partii, producent powinien wyszczególnić wszystkie składniki substancji, zamieścić instrukcję bezpieczeństwa na potrzeby użytkowania, a także przedstawić informację o zawartości regulatorów pH i związków mogących powodować reakcje alergiczne (ze wskazaniem nazw tych związków). Jak czytamy w opracowaniach przygotowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, opisy powinny być „wyraźnie widoczne, czytelne i oznakowane w nieusuwalny sposób”. W przypadku produktów wprowadzanych do obrotu w Polsce – wszelkie informacje muszą być podane w języku polskim.

Warto zwracać uwagę na rzetelność – zarówno dostawców akcesoriów i materiałów do wykonywania tatuażu, jak i samych tatuatorów. Mamy bowiem do czynienia z na tyle poważną ingerencją w organizm człowieka, że szczególna ostrożność i respektowanie (nawet rygorystycznych) przepisów są niezbędne.

Producenci tuszy często oznaczają swoje produkty, jako "zgodne z REACH", czyli z Rozporządzeniem które od 2022 roku w Polsce reguluje składy pigmentów do tatuażu i makijażu permanentnego. Taki sam dopisek może być także zawarty w opisie produktu na stronach sklepów internetowych.

 

Etykieta tuszu powinna zawierać:

 • numer partii
 • wykaz składników
 • o ile wynika to ze składu informacje o:
  - zawartości regulatorów pH,
  - obecności związków niklu i chromu (VI)
  (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 %
  dla chromu 0,00005 %) oraz ostrzeżenie „Może powodować reakcje alergiczne”,
  - instrukcja bezpieczeństwa na potrzeby używania

 

 

Tusz – przez skórę do organizmu

Wiedzę na temat substancji wykorzystywanych w branży beauty stara się rozpowszechniać Państwowy Inspektorat Sanitarny. Tuszom do tatuażu (oraz do makijażu permanentnego) poświęca dużo uwagi, przede wszystkim ze względu na samą istotę tatuowania, wiążącego się z uszkodzeniem bariery skórnej.

By barwnik nie został usunięty wraz z komórkami nieustannie łuszczącego się naskórka, należy doprowadzić go do skóry właściwej. Wstrzykiwany jest więc podczas serii niezliczonych nakłuć, z których każde, zgodnie z terminologią medyczną, jest naruszeniem ciągłości tkanki. Wspominaliśmy o zagrożeniach z tym związanych (możliwość zakażenia na skutek zaniedbań sanitarnych), ale w ostatnich latach coraz częściej mówi się o potencjalnej szkodliwości samego tuszu.

Podczas nakłuwania skóry właściwiej (i wprowadzania tam barwnika), powstaje stan zapalny i układ immunologiczny próbuje pozbyć się obcej substancji. Choć bezpośrednie przedostanie się cząstek tuszu do układu krwionośnego, ze względu na ich wielkość, jest niemożliwe, to ostatnie badania potwierdziły, że mikro- i nanocząsteczki mogą jednak krążyć po całym organizmie i niekorzystnie oddziaływać na różne organy.

Specjaliści podkreślają, że tusze do tatuażu i makijażu permanentnego są mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych, w części szkodliwych dla organizmu człowieka. Wybranie więc tuszu, który jest dopuszczony do stosowania na skórze człowieka, jest podstawą bezpieczeństwa.

 

 

 

Przepisy regulujące dopuszczenie produktów do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego

Lista pierwiastków i związków chemicznych wchodzących w skład tuszy do tatuażu może niepokoić: metale ciężkie (antymon, arsen, chrom, kobalt, beryl, ołów, nikiel), nanocząsteczki, ftalany czy węglowodory… A to nie wszystkie substancje, stosowane dla uzyskania odpowiedniego koloru czy specyficznych właściwości ułatwiających wykonanie tatuażu. Część z nich ma udowodnione właściwości rakotwórcze lub/i negatywnie wpływa na układ hormonalny człowieka.

Wyniki ostatnich badań skłoniły instytucje odpowiedzialne za regulacje prawne w sferze zdrowia publicznego do uporządkowania kwestii substancji służących do tatuowania – właśnie po to, by ograniczyć ryzyka zdrowotne w coraz modniejszej gałęzi branży beauty.

Kluczowe okazało się Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej 2020/2081 z 14 grudnia 2020 roku, które przede wszystkim ograniczyło możliwość stosowania tuszu zawierającego szkodliwe składniki, uregulowało też procedury związane z wprowadzaniem takich produktów do obrotu i ustaliło zasady ich oznaczania. Link do Rozporządzenia zamieszczamy do wglądu TUTAJ.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Państwowa Inspekcja Sanitarna, po latach pandemicznych (kiedy instytucje państwowe bardzo dużo energii poświęcały walce z COVID-19), wróciła już do normalnego trybu działania. A to oznacza między innymi częste kontrole, prowadzone przez pracowników terenowych placówek Sanepidu....
Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Wykonywanie tatuaży jest zabiegiem upiększającym, a jednocześnie chyba najbardziej, spośród usług świadczonych w szeroko rozumianej branży beauty, zbliża się charakterem do usługi medycznej. Wprowadzanie tuszu pod skórę to nic innego jak niekończąca się seria nakłuć. Każde z...
Bezpieczny salon tatuażu - na co zwracać uwagę podczas wizyty?

Bezpieczny salon tatuażu - na co zwracać uwagę podczas wizyty?

Ozdabianie ciała za pomocą tatuaży w ostatnich latach stało się bardzo popularne. W ślad za popytem pojawiła się podaż – wśród licznych studiów tatuażu są salony wziętych, modnych tatuatorek i tatuażystów, do których trzeba się umawiać z wielotygodniowym wyprzedzeniem, ale i...