Jak zapewnić bezpieczeństwo w gabinecie medycyny estetycznej

 

W ostatnich latach zabiegi medycyny kosmetycznej zyskały ogromną popularność. Zabiegi upiększające stały się przystępne finansowo, a salony świadczące tego typu usługi pojawiły się również w mniejszych miejscowościach. Jednak niezależnie od lokalizacji i wielkości zakładu, wymagania dotyczące standardów bezpieczeństwa klientów i personelu są takie same.

 

Spis treści
1. Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej
2. Organizacja i wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej
3. Standardy i procedury sanitarne
4. Sterylizacja narzędzi chirurgicznych wykorzystywanych w medycynie estetycznej

 


Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej

Przy zabiegach medycyny kosmetycznej bardzo często dochodzi do naruszenia tkanek. Mogą to być nakłucia, na przykład podczas iniekcji kwasu hialuronowego albo mezoterapii igłowej, czy naruszenia skóry podczas liposukcji albo przy usuwaniu znamion i innych niepożądanych zmian skórnych. Nawet drobne uszkodzenie tkanki staje się „bramą” dla wirusów i bakterii. Obowiązkiem właściciela salonu jest minimalizowanie takiego ryzyka.
Równie ważne jak troska o klientów, jest zabezpieczenie personelu. Źródłem potencjalnego skażenia może być krew i wydzieliny, a także pyły i aerozole powstające podczas zabiegów.

 


Organizacja i wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej

Gabinet medycyny estetycznej jest, jak sama nazwa wskazuje, placówką medyczną.
Musi więc spełniać wszelkie wymagania dotyczące:
- lokalizacji - poziom podłogi nie może być niższy niż 30 cm poniżej poziomu gruntu,
- wysokości pomieszczeń,
- wymiarów drzwi wejściowych,
- temperatury powietrza
- wentylacji.

Zgodnie z przepisami konieczne jest wydzielenie:
- pokoju zabiegowego,
- szatni,
- poczekalni,
- węzła sanitarnego dla pacjentów i personelu,
- miejsc do przechowywania czystej i brudnej bielizny,
- preparatów kosmetycznych,
- środków czystości,
- przestrzeni do składowania odpadów (w tym odpadów medycznych),
 i oczywiście odpowiedniej przestrzeni do dezynfekcji i sterylizacji materiałów medycznych wielokrotnego użytku, a także do ich przechowywania.
Wyposażenie placówki powinno ułatwiać utrzymanie czystości i umożliwiać regularną dezynfekcję, a niezbędne urządzenia muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

 


Standardy i procedury sanitarne

Kluczem do bezpieczeństwa w gabinecie medycyny estetycznej jest aktywna ochrona przed wspomnianymi wcześniej zagrożeniami dla pacjentów i personelu. Do zabiegów można używać wyłącznie sterylnych (jednorazowych, bądź wyjałowionych wielorazowych) narzędzi. Konieczne jest regularne dezynfekowanie akcesoriów, mebli i wyposażenia. Należy używać środków ochrony osobistej, chroniących zarówno przed zakażeniem pacjenta, jak i kontaminacją skażonym materiałem biologicznym powstającym podczas zabiegu.
Dobrze, żeby uzupełnieniem tych czynności było regularne sterylizowanie powietrza, szczególnie w pomieszczeniu zabiegowym. Doskonałym rozwiązaniem są kompaktowe sterylizatory powietrza, wykorzystujące właściwości zabójczego dla mikroorganizmów promieniowania UV-C, a jednocześnie w pełni bezpieczne dla człowieka.

 

Narzędzia kosmetyczne  

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych wykorzystywanych w medycynie estetycznej

Narzędzia wielorazowe wykorzystywane podczas zabiegów bezwzględnie muszą być sterylizowane. Zapasy wyjałowionych pakietów powinny uwzględniać planowany ruch w gabinecie, przy przeliczniku: minimum jeden komplet narzędzi dla jednego pacjenta.
Samo reprocesowanie instrumentów wygląda tak samo jak w innych gabinetach lekarskich – po oczyszczeniu narzędzi z pozostałości tkanek, ich umyciu i osuszeniu, wykonywana jest dezynfekcja, po czym instrumenty umieszczane są w opakowaniach sterylizacyjnych. Podobnie jak w innych przypadkach, również tutaj sam proces wyjaławiania w autoklawie lub sterylizatorze plazmowym musi być monitorowany i potwierdzony testem kontroli sterylizacji.

Do sterylizacji w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywane są typowe materiały eksploatacyjne: opakowania do sterylizacji w formie torebek i rękawów, opcjonalnie – silikonowe osłonki na ostre końcówki narzędzi, a do kontroli – popularne testy kontroli sterylizacji chemiczne oraz biologiczne. Oprócz niezbędnego sterylizatora, warto wyposażyć gabinet w niewielką myjnię ultradźwiękową, np. urządzenie Sonorex Digitec. Będzie to znaczącym ułatwieniem w codziennej pracy, a jednocześnie, dzięki większej dokładności, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa w placówce.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...
Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym

Jakim przepisom sanitarnym podlegają zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony manicure i studia tatuażu? Dokładnie takim samym jak gabinety zabiegowe i inne placówki medyczne. Takie same są również wymagania instytucji kontrolujących oraz konsekwencje ewentualnych naruszeń.
Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...