Jak zakładać opatrunki ze srebrem

23-09-2021

Leczenie trudno gojących się ran jest poważnym wyzwaniem. Na rynku dostępne są nowoczesne aktywne opatrunki, wykorzystujące właściwości jonów srebra. Dają lepszy efekt od opatrunków poprzednich generacji i można je stosować w warunkach domowych. Wymagają jednak podstawowej wiedzy i postępowania zgodnie z zaleceniami producentów. Nie można również zapominać o warunkach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Gojenie ran

Gojenie się rany to skomplikowany proces. Podstawą sukcesu zawsze jest dobra kondycja układu immunologicznego, sprawny układ krwionośny i brak przewlekłych chorób. Zdrowy organizm dobrze radzi sobie z infekcjami bakteryjnymi, samoistnie usuwa zbędne tkanki i doprowadza do szybkiego zagojenia ran. Niestety, w wielu przypadkach pojawiają się czynniki spowalniające i utrudniające leczenie ran. Od ogólnego osłabienia i gorszej sprawności organizmu wynikających z podeszłego wieku, przez trwające równolegle leczenie niektórymi lekami, po przewlekłe choroby mające poważny wpływ na sprawność układu krążenia i unerwienie komórek. Szczególnie niebezpieczna jest cukrzyca, której często towarzyszy  neuropatia, czyli upośledzenie włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. Prowadzi to do tzw. stopy cukrzycowej, czyli bardzo poważnych problemów z owrzodzeniem i ranami na nogach.

 

Najważniejsze przy gojeniu ran

Lekarz specjalista rozpoczyna leczenie rany przewlekłej od sprawdzenia ukrwienia tkanek, by ocenić zdolność ich regeneracji. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie rany. Pozostające w niej martwe tkanki to ryzyko zakażenia bakteryjnego, co może uniemożliwić zamknięcie się rany. To jeden z najważniejszych etapów leczenia, a niektóre ze stosowanych metod mogą być zaskakujące – choćby zakładanie opatrunków z larwami,  żywiącymi się martwymi tkankami.

Przewlekłe rany mogą mieć różne pochodzenie i różny stopień uciążliwości. Nie każda z nich wymaga stosowania szokujących metod, ale każda wymaga ochrony lub walki z już istniejącym zakażeniem bakteryjnym. Dotyczy to zarówno odpowiednich farmaceutyków, czyli stosowania leków bakteriobójczych oraz celowanych antybiotyków, jak i odpowiednich opatrunków oraz metod pracy.

 

Opatrunki ze srebrem są skuteczniejsze

Nowoczesne opatrunki z jonami srebra, opracowane specjalnie z myślą o terapii ran trudno gojących się, oddziałują dwutorowo. Specjalny materiał i splot zapewniają dużą chłonność opatrunku, gwarantują więc skuteczne usunięcie nawet znaczących ilości wysięku i towarzyszących mu drobnoustrojów. Jednocześnie uwalniające się z opatrunku jony srebra aktywnie zwalczają szereg szkodliwych mikroorganizmów. Opatrunki ze srebrem dostępne są w różnych rozmiarach, stosowane są bezpośrednio na ranę, bez konieczności jej specjalnego przygotowania. Zwykle wymagają jedynie dodatkowego zabezpieczenia ze zewnątrz, za pomocą zwykłego opatrunku chroniącego przed uszkodzeniem.

Opatrunki ze srebrem sprawdzają się zarówno w przypadku leczenia ran powstałych w wyniku zabiegów operacyjnych, urazów i poparzeń, jak i w przypadku odleżyn oraz owrzodzeń, czyli ran przewlekłych.    

 

Jak opatrywać?

Zakażenie bakteryjne w przypadku ran trudno gojących się jest bardzo groźne. Konieczne jest nie tylko stosowanie odpowiednich opatrunków, aktywnie zwalczających drobnoustroje w obrębie rany. Ważne jest również zachowanie wysokich standardów higienicznych, czyli dokładna dezynfekcja okolic rany oraz stosowanie preparatów dezynfekujących ręce opiekunów chorego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku członków rodziny i innych osób nie związanych zawodowo z medycyną. U lekarzy i pielęgniarek nawyk dezynfekowania rąk jest oczywisty, osoby spoza branży muszą się tego nauczyć.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są profesjonalne preparaty do dezynfekcji, bazujące na przyjaznych dla skóry nowoczesnych związkach chemicznych. Przykładem jest seria produktów TECcare, charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością biobójczą i przedłużonym działaniem.

Seria produktów TECcare do mycia i dezynfekcji

TECcare chętnie stosowane są przez profesjonalistów w placówkach ochrony zdrowia i ośrodkach opiekuńczych,  doskonale nadają się też do użytku prywatnego. Dostępne są w formie płynu, pianki w wygodnym dozowniku oraz wilgotnych chusteczek, a uzupełnieniem domowego zestawu mogą być preparaty TECcare do dezynfekcji powierzchni.

Stosując nowoczesne opatrunki do ran należy pamiętać o żelaznych zasadach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Bez odpowiedniej profilaktyki i regularnej dezynfekcji otoczenia pacjenta nawet najbardziej zaawansowane opatrunki mogą nie dać pożądanego efektu.