Na naszym blogu wielokrotnie omawialiśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem sanitarnym salonów kosmetycznych i fryzjerskich, studiów tatuażu, wspominaliśmy też o wymaganiach stawianych osobom świadczącym takie usługi u klienta. Czas zająć się specyficzną odmianą placówek branży beauty, jakimi są improwizowane „wyspy” stawiane w galeriach i centrach handlowych. Nie są to oczywiście gabinety – raczej mamy tu do czynienia z tymczasowymi stoiskami. Jednak i tu, podobnie jak w pełnoprawnych zakładach dysponujących odseparowanymi pomieszczeniami, konieczne jest podjęcie działań zapewniających bezpieczeństwo klientom i personelowi.
Spis treści:
„Wyspy” ze stanowiskami do wykonywania zabiegów upiększających na dobre zagościły w hallach centrów handlowych. Oczywiście w takich warunkach nie da się wykonywać zabiegów medycyny kosmetycznej, tatuażu albo innych usług, które wymagają bezpiecznego, regularnie dezynfekowanego wnętrza oraz intymności zapewniającej klientowi komfort. Z powodzeniem można tam natomiast świadczyć usługi manicure.
Nie może być tu mowy o dezynfekcji wnętrza („wyspy” nie mają ścian i sufitów), natomiast konieczna jest regularna dezynfekcja. I ten aspekt należy wziąć pod uwagę dobierając meble i aranżując stoisko. Podobnie jak przy urządzaniu wnętrza standardowego gabinetu czy salonu, również w tym przypadku najlepsze będzie wyposażenie wykonane z gładkich materiałów, z połączeniami ułatwiającymi utrzymanie czystości i odkażanie. Wskazane jest również zaopatrzenie się w profesjonalne urządzenia (lampy, frezarki), które – jako przeznaczone do świadczenia usług – mają konstrukcję umożliwiającą częstą i efektywną dezynfekcję.
Ale dezynfekcja mebli i wyposażenia to nie wszystko. Tak jak właściciela „normalnego” salonu, tak osobę prowadzącą niewielką wyspę paznokciową w galerii handlowej, obowiązują te same reguły dotyczące stosowania wysterylizowanych narzędzi i akcesoriów.
Dezynfekcji podlegają wszelkie powierzchnie wyposażenia wyspy paznokciowej, przy czym szczególną uwagę należy poświęcić sprzętom i przedmiotom, z którymi klienci i personel mają bezpośredni kontakt. Zatem – oprócz usunięcia zabrudzeń pozostałych po poprzednim zabiegu, wskazane jest każdorazowe przecieranie powierzchni za pomocą środka dezynfekującego. Można do tego celu użyć specjalnych chusteczek nasączonych odpowiednim preparatem – np. chusteczek Cleanisept. Ten produkt doskonale sprawdza się właśnie w branży beauty – jest bardzo wygodny w użyciu, a przy tym charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu wirusów, bakterii i grzybów. Co istotne, działa bardzo szybko, zapewniając efekt biobójczy już po ok. 2 minutach.
Oczywiście dobrym (i wystarczającym) rozwiązaniem będzie również nieco mniej wygodne, ale równie skuteczne, spryskiwanie powierzchni środkiem myjąco-dezynfekującym i przecieranie jej czystym ręcznikiem.
No dobrze, a co ze sterylizacją narzędzi? Powtarzaliśmy to wielokrotnie, ale nie szkodzi powtórzyć raz jeszcze: każde narzędzie, które podczas zabiegu kosmetycznego narusza lub może naruszyć ciągłość tkanki, musi być jałowe i powinno być odpakowane tuż przed rozpoczęciem wykonywania usługi. Może być użyte tylko u jednego klienta, a po zakończeniu – powinno zostać zutylizowane lub przekazane do ponownej sterylizacji.
Nie bez powodu mówimy o utylizacji, ponieważ w branży kosmetycznej bardzo często stosowane są narzędzia jednorazowe, zamykane w bezpiecznym opakowaniu już na etapie produkcji. Dobrą praktyką jest otwarcie opakowania z narzędziem (np. pilnikiem) przy kliencie, a po zakończeniu zabiegu – natychmiastowe zniszczenie narzędzia, również na oczach klienta.
Niektórych narzędzi i akcesoriów nie da się jednak zastąpić jednorazowymi odpowiednikami. Dobrym przykładem mogą być nożyczki i cążki, w których – dla uzyskania precyzji i innych cech użytkowych, jako materiał stosowana jest wysokogatunkowa stal. Takie narzędzia muszą być każdorazowo (tzn. po jednorazowym użyciu u jednego klienta) przeznaczane do ponownej sterylizacji.
Sam proces wyjaławiania można powierzyć wyspecjalizowanej firmie – w takim przypadku skażone narzędzia przekazywane są zbiorczo do sterylizacji i wracają do punktu po przeprowadzeniu procesu, sterylnie zapakowane i odpowiednio opisane. Nie zapominaj o podpisaniu niezbędnej umowy, dopilnuj także wszelkich formalności związanych z dokumentacją.
Można też zdecydować się na sterylizację we własnym zakresie. Sprzyja temu powszechna dostępność zarówno sprzętu (autoklaw), jak i materiałów eksploatacyjnych. Cały asortyment – zarówno produkty popularne jak torebki do sterylizacji czy testy chemiczne Sterim typu VI, jak i wyroby specjalistyczne, dostępny jest w ciągłej sprzedaży w sklepie sterim.eu.
Uruchamiając punkt usługowy w postaci „wyspy paznokciowej” należy pamiętać o tym, że wszelkie działania, których celem jest zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa, są… inwestycją. Inwestycją w bezpieczeństwo klientów i personelu. Inwestycją, która – dając poczucie pewności, jednocześnie chroni przed poważnymi, kosztownymi konsekwencjami.