Endoskop medyczny - charakterystyka

 

Zabiegi endoskopowe to codzienność współczesnej medycyny. Trudno wyobrazić sobie pracę lekarzy bez specjalistycznych urządzeń dających możliwość bezinwazyjnego badania narządów wewnętrznych i przeprowadzania precyzyjnych zabiegów operacyjnych.
Pierwsze wzierniki pozwalające na zaglądanie do wnętrza człowieka pojawiły się już w starożytności, ich wykorzystanie zaczęło się upowszechniać na początku XIX wieku, ale kolejne stulecie i początek XXI wieku przyniosły gwałtowny rozwój tej metody. Czym charakteryzują się współczesne endoskopy?


Spis treści
1.Do czego służy endoskop
2.Budowa endoskopu medycznego
3.Endoskopy sztywne
4.Endoskopy giętkie
5.Endoskopy wyspecjalizowane, do gastroskopii i kolonoskopii
6.Endoskopy i akcesoria 

 


Do czego służy endoskop?

Endoskop pozwala na bezpośrednie zapoznanie się ze stanem narządów wewnętrznych. Bardzo często stosowane są w gastroenterologii, laryngologii czy ortopedii. Dzięki coraz większej precyzji systemów optycznych w endoskopach, możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian tkanek, a także pobranie próbek do badania histopatologicznego. Ma to duże znaczenie w leczeniu nowotworów – reakcja na wczesnym etapie rozwoju choroby pozwala na skuteczne wyleczenie pacjenta. Mikronarzędzia w endoskopach pozwalają również na wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych.


Budowa endoskopu medycznego

W przeciwieństwie do diagnostyki wykorzystującej promieniowanie X (promienie rentgenowskie) albo ultradźwięki (USG), nie mamy tutaj do czynienia z obrazem powstającym na skutek analizy zachowania się fal elektromagnetycznych. Endoskop jest przyrządem optycznym: operator korzystający z endoskopu po prostu widzi badany fragment organizmu, podświetlony specjalnym źródłem światła.
Prymitywne endoskopy wykorzystywały światło słoneczne, później źródłem światła były lampy gazowe, żarówki, a współcześnie służą do tego zaawansowane systemy oparte na diodach LED.
Na początku do obserwacji służyło… gołe oko lekarza. Wprowadzony z czasem układ soczewek był już dużym postępem, a prawdziwą rewolucją było zastosowanie światłowodów, które pozwoliły na zbudowanie endoskopu giętkiego. W latach 80 ubiegłego wieku do użycia wprowadzono wideoskop, w którym obraz z miniaturowej kamery na końcu przewodu przekazywany jest bezpośrednio na monitor. Kolejne dekady upłynęły na udoskonalaniu obrazu i systemu dostarczającego światło, unowocześnianiu rozwiązań pozwalających na wykonywanie zabiegów chirurgicznych i zwiększaniu ergonomii urządzeń.

Endoskopy sztywne  Endoskpy giętkie i sztywne - charakterystyka

To współczesna wersja przyrządów sprzed setek lat, wyposażona w sztywny tubus, głowicę ze źródłem światła oraz systemem optycznym. Stosowane są najczęściej w diagnostyce i chirurgii laryngologicznej (badanie nosa, gardła, ucha), w badaniach pęcherza moczowego, brzucha, narządów klatki piersiowej i badaniach stawów. Są nieodzowne w niektórych specyficznych zastosowaniach, natomiast nie dają takich możliwości jak endoskopy giętkie.

Endoskopy giętkie

Ich zaletą jest możliwość badania i operowania organów o złożonej budowie, a przy tym mniejsza inwazyjność dla pacjenta. Przewód endoskopu mieści w sobie nie tylko przewód kamery, światłowód doprowadzający światło z zewnętrznego źródła oraz kanał roboczy do wprowadzania mikronarzędzi, ale też specjalne cięgna, dzięki którym operator może precyzyjnie nakierowywać końcówkę w trudnodostępne miejsca.


Endoskopy wyspecjalizowane, do gastroskopii i kolonoskopii

Sprzęt do endoskopii jest nieustannie unowocześniany. Pojawiają się systemy dające coraz większą precyzję, jeszcze lepszy obraz, stają się wygodniejsze w obsłudze. Jednocześnie wprowadzane są kolejne udoskonalenia w poszczególnych typach endoskopów.
Przykładem wyspecjalizowanego rozwiązania może być system Water Jet dostępny w endoskopach do gastroskopii (gastroskopach) i kolonoskopii (kolonoskopach) firmy SonoScape. Woda pod ciśnieniem, wypływająca ze specjalnej dyszy na końcówce gastroskopu lub kolonoskopu, usuwa zanieczyszczenia, które mogą zakłócać obraz podczas badania. Rozwiązanie jest dostępne endoskopoach wszystkich serii w standardzie.

              Gastroskop serii EG-550L                   Kolonoskop serii EC-550
Endoskopy i akcesoria

Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny podczas badań za pomocą endoskopu od zawsze było wielkim wyzwaniem. Endoskop jest przyrządem używanym wielokrotnie, często u osób chorych, a jego złożona i delikatna budowa uniemożliwia przeprowadzenie popularnej sterylizacji parowej. Konieczne jest zastosowanie specjalnych metod, środków i akcesoriów. Ale o nich opowiemy w jednym z następnych artykułów.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem

Pracownie endoskopowe zagrożone koronawirusem. Dwa europejskie towarzystwa medyczne przypominają o dobrych praktykach. Pandemia COVID-19 ogarnęła praktycznie cały świat. W różnym stopniu dotknęła poszczególne kraje i w różnym stopniu zakłóciła działanie poszczególnych...
Procedura mycia i dezynfekcji endoskopów

Procedura mycia i dezynfekcji endoskopów

Współczesne endoskopy to zaawansowane urządzenia, charakteryzujące się specjalną konstrukcją ułatwiającą wykonanie badania lub zabiegu. Skomplikowana budowa oraz specyficzne materiały wymagają jednak specjalnego traktowania. Jak powinno wyglądać reprocesowanie endoskopu, czyli...
Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Zeszyt kontroli sterylizacji - co to takiego

Jak wielkim zagrożeniem mogą być wirusy i bakterie - wiedzą już wszyscy. Standardy i procedury chroniące przed skażeniem obowiązują od dziesiątków lat, dla lekarzy i personelu medycznego to oczywistość, ale dopiero wraz z pandemią koronawirusa COVID-19 świadomość ta stała się...