W małych przychodniach, gabinetach stomatologicznych czy salonach urody, bardzo często czynności związane ze sterylizacją narzędzi medycznych należą do dodatkowych obowiązków poszczególnych pracowników placówki. W takim przypadku cenną pomocą mogą być różnego rodzaju checklisty. Czytelne zestawienie kolejnych etapów procedury zmniejsza ryzyko pominięcia jakiejś czynności, a co za tym idzie – pomaga utrzymać wysoki standard sanitarno-higieniczny. Jednym z obowiązków związanych ze sterylizacją narzędzi medycznych jest obowiązek prowadzenia ustandaryzowanych zapisów. Przedstawiamy więc dzisiaj checklistę dokumentacji procesu sterylizacji.
Spis treści:
Tak jak lista czynności, które po kolei „odhacza” przed rozpoczęciem kołowania pilot samolotu pasażerskiego, tak checklista sterylizacji zapobiega pominięciu (poprzez zapomnienie, nieuwagę, zmęczenie) obowiązku utrwalenia ważnych informacji związanych z procesem wyjaławiania.
Sprawdźmy, jakie pozycje znalazły się na załączonej checkliście.
Powyższe punkty odpowiadają powszechnie uznanym wytycznym instytucji kontrolnych i zaleceniom przekazywanym podczas szkoleń i w systemie edukacji personelu medycznego. Wystarczy więc działać zgodnie z checklistą...
POBIERZ check-listę dokumentacji procesu sterylizacji |
To bardzo ważne zastrzeżenie – checklista (również ta, którą dołączyliśmy do naszego artykułu), jest jedynie podpowiedzią i przypomnieniem. Umieszczenie tej „ściągawki” w widocznym miejscu pomoże nam we właściwym zarejestrowaniu informacji dotyczących kolejnego cyklu sterylizacji, natomiast same dane należy umieścić trwale w prowadzonej dokumentacji, która może mieć różną formę, ale jest bezwzględnie konieczna i zawsze będzie kluczowym źródłem wiedzy o wykonanych cyklach wyjaławiania oraz ich jakości, a także – przedmiotem zainteresowania inspektorów Sanepidu.
Prowadzenie dokumentacji procesu sterylizacji jest obowiązkiem każdej placówki zajmującej się wyjaławianiem materiałów medycznych. Warto chwilę zastanowić się – po co właściwie prowadzimy tak skrupulatne zapisy? Prawdopodobnie większość zainteresowanych osób odpowie, że „dokumentacja musi być, bo tego wymaga Sanepid”. To oczywiście prawda, ale… nie jedyna. Dokumentacja jest naszą „polisą ubezpieczeniową”, potwierdzającą (w razie ewentualnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub klienta), że wszelkie czynności zapewniające sterylność używanych narzędzi i akcesoriów, zostały wykonane zgodnie z zaleceniami.
Ale oprócz tego forma prowadzenia dokumentacji niejako wymusza na nas postępowanie zgodne z wytycznymi. Pominięcie jakiejkolwiek czynności, wymaganej wytycznymi, można od razu zauważyć, co pozwala uniknąć błędów, które – w skrajnym przypadku – mogłyby mieć bardzo poważne konsekwencje. To właśnie zaleta checklisty, do której pobrania serdecznie zachęcamy.