Dobry płyn do myjki ultradźwiękowej, czyli jaki? Sprawdzamy!

 

Zalety myjki ultradźwiękowej trudno przecenić. W mniejszych gabinetach lekarskich i studiach urody, które nie dysponują zaawansowanymi, automatycznymi myjniami-dezynfektorami, mycie zanieczyszczonych narzędzi w kąpieli ultradźwiękowej jest doskonałym sposobem na usunięcie pozostałości organicznych i nieorganicznych. Skuteczność tego procesu w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego płynu do myjki ultradźwiękowej. Sama woda nie wystarczy, a w przypadku oczyszczania instrumentów z pozostałości organicznych – niemal zawsze konieczne będzie zastosowanie aktywnego preparatu o kreślonym działaniu biobójczym.

Spis treści

    1. Czym różnią się płyny do myjek ultradźwiękowych
    2. Wybór płynu do myjki ultradźwiękowej
    3. Podstawowe zadania płynu w trakcie mycia ultradźwiękami

 

 

Czym różnią się płyny do myjek ultradźwiękowych

Ich rolą jest przede wszystkim usuwanie tłuszczów i innych pozostałości organicznych (np. krwi, martwych komórek skóry oraz innych zabrudzeń). Niektóre środki są uzupełnione o specjalnie dobrane związki, zyskują one właściwości biobójcze, co sprawia, że proces mycia ultradźwiękami staje się jednocześnie procesem dezynfekcyjnym. W przypadku mycia i dezynfekcji narzędzi medycznych i kosmetycznych ma to szczególne znaczenie.

Dlatego tak ważne jest sprawdzanie składów i czasów działania poszczególnych płynów. Doczytaj w jakim stężeniu musisz myć swoje narzędzia i ile czasu powinno to zabrać – różne płyny do myjek ultradźwiękowych to różne czasy i stężenia. Jeśli płyn opisywany jest jako wyłącznie środek myjący, przemyśl zakup i postaw na płyny myjąco-dezynfekujące.

 

Co należy sprawdzać kupując płyn do myjki ultradźwiękowej:

  • zalecane stężenie do dezynfekcji i mycia narzędzi w myjce
  • czy nie ma problemu z otrzymaniem karty charakterystyki płynu
  • koszt wykonania roztworu z danego koncentratu
  • czy płyn ma działanie myjąco-dezynfekujące
  • czy płyn zapewnia również działanie ograniczające korozję narzędzi

 

Składnikiem uzupełniającym płynu do myjek ultradźwiękowych może być preparat ograniczający korodowanie materiałów, z których wykonane są narzędzia. Ten aspekt, szczególnie w przypadku powtarzanej często procedury (a tak jest przecież przy regularnym reprocesowaniu narzędzi medycznych) ma bezpośredni wpływ na żywotność i niezawodność instrumentów.

Niektóre ze specjalistycznych płynów, stosowanych do mycia ultradźwiękowego specyficznych przedmiotów (np. biżuterii), mogą zawierać dodatki pozwalające lepiej (a jednocześnie – bez ryzyka zniszczenia) oczyszczać powierzchnie wykonane z metali szlachetnych lub innych nietypowych materiałów.

 

 

Wybór płynu do myjki ultradźwiękowej

Nas jednak interesują środki przeznaczone do mycia instrumentarium medycznego oraz narzędzi kosmetycznych.

Czy płyn do myjki ultradźwiękowej można przygotować we własnym zakresie, bazując na wodzie demineralizowanej oraz powszechnie dostępnych składnikach czyszczących (detergenty, ocet, soda oczyszczona itp.)? W internecie nie brakuje przecież takich domowych receptur...

Faktycznie, w niektórych sytuacjach (majsterkowanie, renowacja wiekowych przedmiotów, naprawa różnych mechanizmów) płyny takie mogą być wystarczające. Jednak wszędzie tam, gdzie musimy oczyścić narzędzia używane do zabiegów u ludzi i zwierząt, tam, gdzie zachowanie rygorów sanitarnych jest koniecznością – należy użyć profesjonalnie przygotowanych preparatów. Środek o optymalnej recepturze, przetestowany, certyfikowany, o ograniczonym wpływie na środowisko, będzie nie tylko bezpieczniejszy i zgodny z wytycznymi sanitarnymi, ale też korzystniejszy finansowo (pamiętajmy o ochronie przeciwkorozyjnej i wolniejszym zużywaniu się narzędzi!).

koncentrat do myjek ultradźwiękowych Lysonox Intruments DRPonieważ na rynku nie brakuje płynów do myjki ultradźwiękowej, przeznaczonych do oczyszczania tą metodą różnych przedmiotów (narzędzia medyczne i kosmetyczne, ale i np. mechanika precyzyjna), należy jedynie pamiętać o dobraniu odpowiedniego środka. Jeżeli prowadzimy gabinet lekarski lub salon kosmetyczny, najlepiej skorzystać z oferty dostawcy wyspecjalizowanego w obsłudze tego typu placówek. Nie szukając daleko – jedną z pozycji w sklepie sterim.eu jest płyn do myjek ultradźwiękowych dezynfekująco-myjący Lysonox Instruments DR.

Jak sama nazwa wskazuje – koncentrat ten przeznaczony jest do mycia i dezynfekcji właśnie instrumentów medycznych. Pod kątem tych specyficznych potrzeb opracowano jego recepturę i zapewniono w ten sposób zarówno wysoką skuteczność mycia oraz właściwości biobójcze, jak i ograniczono zjawisko utleniania, prowadzące do korozji narzędzi. Preparat należy do grupy nowoczesnych środków bazujących na działaniu enzymów i nie zawiera alkoholu, aldehydów, fenoli, amin, chloru, poliheksanoidu, chlorheksydyny.  

Oczywiście korzystanie z tak zaawansowanych środków nie jest koniecznością. Na rynku dostępne są również płyny i koncentraty poprzednich generacji. Wybierając konkretny produkt warto jednak upewnić się, że może być używany do mycia ultradźwiękowego w procesie reprocesowania narzędzi medycznych oraz że posiada niezbędne certyfikaty oraz dostępne są jego karty charakterystyki.

 

 

Podstawowe zadania płynu w trakcie mycia ultradźwiękami

O mechanizmie powstawania (na skutek oddziaływania wibracji o wysokiej częstotliwości) pęcherzyków kawitacyjnych, już pisaliśmy. Wyjaśnialiśmy też, dlaczego właśnie to zjawisko sprzyja rozbijaniu i odrywaniu zanieczyszczeń od powierzchni narzędzi.

Pęcherzyki kawitacyjne powstają w cieczy, więc – co oczywiste – do mycia ultradźwiękowego niezbędna jest woda, ułatwiająca jednocześnie wypłukanie i odprowadzenie usuniętych cząsteczek (by uniknąć pojawiania się dodatkowych, niepożądanych osadów, należy używać wody demineralizowanej).

Jednak to nie wszystko. Woda jest jednocześnie rozpuszczalnikiem, pozwalającym na wprowadzenie do kąpieli aktywnych związków chemicznych. Dlatego nasze wcześniejsze rozważania o różnych składach płynów i koncentratów do myjek ultradźwiękowych są tak ważne.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Jak kontrolować skuteczność mycia w myjce ultradźwiękowej?

Na naszym blogu omawialiśmy już zasadę działania myjki ultradźwiękowej oraz przypominaliśmy ogólne zasady korzystania z tego typu urządzeń. Mycie ultradźwiękami, przy zastosowaniu odpowiednich preparatów, skutecznie usuwa zanieczyszczenia i doskonale przygotowuje narzędzia do...
Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Wykonanie roztworu do myjki ultradźwiękowej - tłumaczymy krok po kroku!

Mycie jest ważnym etapem w cyklu reprocesowania narzędzi medycznych. Skuteczne oczyszczenie powierzchni narzędzia z pozostałości tkanek, płynów ustrojowych i innych zabrudzeń, jest warunkiem efektywnej sterylizacji. Pamiętajmy, że do opakowania sterylizacyjnego musi trafić całkowicie...
Proces sterylizacji – krok po kroku

Proces sterylizacji – krok po kroku

Zmiany w przepisach sanitarnych znacznie rozszerzyły grupę podmiotów zobowiązanych do sterylizowania narzędzi. Sterylizacja uznawana jest za jedyną metodę dającą pełną ochronę przed drobnoustrojami, czyli ochronę przed przenoszonymi w ten sposób chorobami. Sterylizacja jest też...