Z bakteriami, wirusami i grzybami nie ma żartów. Na szczęście wiedza o ogólnych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego jest już powszechna, a większość przedsiębiorców z branż w których istnieje jakiekolwiek zagrożenie, zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Wśród miejsc o znaczeniu krytycznym, tuż za szpitalami, przychodniami i gabinetami lekarskimi, znaleźć można gabinety kosmetyczne, a także salony manicure.
Spis treści
1. Zagrożenia sanitarne w salonach manicure
2. Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do manicur
3. Dezynfekcja frezarki do paznokci
4. Czy lampa UV do paznokci działa dezynfekująco i czy odkaża?
Usługi manicure oczywiście nie mają tak inwazyjnego charakteru jak operacje czy zabiegi medyczne, ale i tak wymagają dużej ostrożności sanitarnej. Do usuwania złuszczonego naskórka, wycinania obumarłych kawałków skóry, obcinania i piłowania paznokci (będących przecież zrogowaciałą tkanką) używa się ostrych narzędzi, które mogą spowodować skaleczenia. A to otwiera drogę do bezpośredniego zakażenia organizmu pacjenta bakteriami, wirusami i przetrwalnikowymi formami drobnoustrojów.
Zresztą nie musi dojść do naruszenia tkanek, by pojawiły się niekorzystne skutki zdrowotne. Paznokcie i dłonie są bardzo narażone na grzybicę. Należy zrobić wszystko, by chronić klientów zakładu przed zakażeniem grzybicą, ale też – by nie dopuścić do przeniesienia grzybów, za pośrednictwem narzędzi kosmetycznych, między osobami korzystającymi z usług manicure. Na zakażenie narażeni są również sami pracownicy zakładu.
Konieczne jest zabezpieczenie zarówno przed skaleczeniem potencjalnie skażonym narzędziem, przed wdychaniem pyłu powstającego podczas piłowania (mogącego również zawierać szkodliwe drobnoustroje), jak i przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, choćby koronawirusem.
Znaczna część usługi manicure wykonywana jest narzędziami i przyrządami jednorazowymi, po zakończeniu zabiegu niszczonymi. Jednak części narzędzi nie da się zastąpić jednorazowymi odpowiednikami.
Każde narzędzie i akcesorium wielokrotnego użytku, stosowane w salonie kosmetycznym, nawet jeżeli nie służy bezpośrednio do opracowywania paznokci i naskórka, musi być bezwzględnie umyte z użyciem detergentu oraz dezynfekowane. Idealnie sprawdzi się do tego myjka ultradźwiękowa z odpowiednim płynem posiadającym działanie myjąco-dezynfekujące.
Narzędzia kosmetyczne powinny zostać zanurzone całkowicie w roztworze płynu w myjce na określony czas (w przypadku płynu Instruments DR od 5 do 15 minut). Następnie powinny zostać przepłukane wodą, najlepiej demineralizowaną, oraz odłożone do wyschnięcia i konserwacji. Tak przygotowane narzędzia kosmetyczne są gotowe do kolejnego kroku jakim jest sterylizacja.
Jeżeli podczas używania narzędzia dochodzi (lub może dojść) do naruszenia ciągłości tkanek, konieczna jest również sterylizacja, wykonana zgodnie z odpowiednimi procedurami, w urządzeniu spełniającym normy i z użyciem certyfikowanych materiałów eksploatacyjnych. Tylko taki proces gwarantuje całkowite zneutralizowanie drobnoustrojów i sporów.
Frezarka do paznokci jest standardowym wyposażeniem większości salonów manicure. Wymienne frezy wielokrotnego użytku przed ponownym użyciem należy poddać takim samym zabiegom jak narzędzia do manicure, przy czym szczególnej staranności wymaga proces czyszczenia poprzedzający dezynfekcję. Niedokładnie umyty frez będzie nie tylko niebezpieczny, jako „magazyn” wirusów, bakterii i grzybów, ale i zdecydowanie mniej efektywny podczas kolejnego piłowania.
Ważna jest również dezynfekcja samego urządzenia, czyli panelu sterowania oraz przycisków, obudowy i elementów ruchomych. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie nowoczesnego preparatu do dezynfekcji o dużej kompatybilności materiałowej, czyli przyjaznego dla powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Przykładem mogą być chusteczki Cleanisept Wipes FORTE MAXI, o bardzo silnym działaniu biobójczym, a jednocześnie całkowicie bezpieczne dla człowieka, neutralne dla powierzchni, nie pozostawiające osadu.
Z pełnym przekonaniem polecamy również inne środki dostępne w naszym sklepie, przeznaczone do dezynfekcji rąk - ten nawyk w branży beauty również jest bardzo ważny.
Promieniowanie ultrafioletowe UV dzieli się na trzy rodzaje: UV-A, UV-B i UV-C. Te odmiany różnią się długością fali i działaniem. Faktycznie, promieniowanie UV-C niszczy wszelkie organizmy żywe, jest też bardzo groźne dla człowieka. Charakterystyczne lampy UV-C, służące do neutralizacji bakterii i wirusów, spotkać można choćby w gabinetach lekarskich, gdzie włączane są pod nieobecność pacjentów i personelu. Promieniowanie UV-C, generowane przez promiennik wewnątrz urządzenia, wykorzystywane jest również w przepływowych dekontaminatorach powietrza.
Jednak lampy UV, stosowane powszechnie do utwardzania płytki przy stosowaniu lakieru hybrydowego, wytwarzają promieniowanie UV-A. Nie jest ono obojętne dla organizmu i przy bardzo dużych dawkach może być szkodliwe, ale na pewno nie pomoże w codziennej walce z bakteriami i wirusami.
Należy również pamiętać o tym, że nawet dezynfekcja promieniowaniem UV-C za pomocą profesjonalnej lampy medycznej, nie może zastąpić standardowego, bezpośredniego mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do manicure.