Dezynfekcja fotela i łóżka do tatuowania

 

W artykułach poświęconych bezpieczeństwu wykonywania procedur medycznych, a także zabiegów kosmetycznych i upiększających, często podkreślamy jak ważna, oprócz stosowania sterylnych narzędzi, jest częsta dezynfekcja gabinetu. Jest to niezbędna procedura, pozwalająca na zminimalizowanie zagrożeń wynikających z potencjalnego skażenia powierzchni sprzętu, mebli, ścian czy podłóg.

Dzisiaj skupimy się na elementach wyposażenia, które mają styczność ze skórą klientów i pracowników studia tatuażu.

Spis treści

    1. Dobre praktyki dezynfekcji w codzienności tatuatora
    2. Dezynfekcja mebli w salonie tatuażu: fotele i łóżka, ale też krzesła, podłokietniki, podpórki, asystoty…
    3. Dezynfekcja rąk w salonie tatuażu
    4. Zagrożenia sanitarne w studio tatuażu

 

 

 

Dobre praktyki dezynfekcji w codzienności tatuatora

W pomieszczeniach studia tatuażu mamy do czynienia zarówno z intensywnie użytkowanymi elementami wyposażenia, meblami i akcesoriami, jak i powierzchniami, z którymi użytkownicy (klienci, personel) nie mają codziennej, bezpośredniej styczności.

dezynfekcja w studiu tatuażuTa druga kategoria, czyli powierzchnie mniej narażone na skażenie, to przede wszystkim sufity, powierzchnie ścian czy trudno dostępne elementy mebli. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lamp UV, włączanych poza godzinami pracy studia. Na rynku nie brakuje również nowoczesnych urządzeń filtrujących (wyposażonych równolegle w wewnętrzne promienniki UV). Do dezynfekcji pomieszczeń z powodzeniem stosować można również urządzenia do ozonowania czy specjalistyczne dekontaminatory używane w placówkach medycznych (choć aż tak radykalne działania nie są zazwyczaj konieczne).

 

Wróćmy jednak do pierwszej kategorii, wymagającej o wiele częstszych zabiegów. Zaliczają się do niej wszystkie łóżka, fotele, siedziska, podpórki i podłokietniki, stoliki, lampy, maszynki do tatuażu (dokładniej – ich elementy nie podlegające sterylizacji) itp. W ich przypadku dobrą praktyką jest dezynfekcja po każdym zabiegu, czyli po wizycie każdego klienta. Ponieważ procedury takie należy powtarzać bardzo często, a ich znaczenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa – bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów.

 

 

Dezynfekcja mebli w salonie tatuażu: fotele i łóżka, ale też krzesła, podłokietniki, podpórki, asystoty...

Fotele i łóżka do tatuażu dodatkowo zabezpieczane są jednorazowymi podkładami lub pokrowcami, ale nie zwalnia to z konieczności regularnej dezynfekcji powierzchni tych mebli. Taką samą praktykę należy wdrożyć w przypadku mebli pomocniczych (przede wszystkim różnego rodzaju stolików) oraz różnego rodzaju urządzeń stosowanych w salonie – niezależnie od tego, czy podczas wykonywania usługi są chronione dodatkowymi materiałami.

Czym dezynfekować? Owszem, zarówno części tapicerowane jak i elementy ramy mebli wykonane są z odpornych materiałów, a nierzadko – zabezpieczane dodatkowymi powłokami, ale najlepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatu, który skuteczność biobójczą łączy z łagodnością dla różnego rodzaju tworzyw. Mamy wtedy pewność, że bakterie, wirusy i grzyby zostaną zneutralizowane, a elementy mebla (siedzisko, podłokietniki, podpórki, lakierowane lub chromowane ramy) nie ulegną uszkodzeniu.

Jak dezynfekować? Najczęstszą praktyką jest przecieranie mebli specjalnymi ściereczkami nasączonymi preparatem dezynfekującym (przykładem są chusteczki Cleanisept dostępne w ofercie sklepu Sterim.eu) lub przecieranie powierzchni czystą ściereczką po uprzednim naniesieniu środka biobójczego. Tutaj możemy polecić bardzo skuteczny bezalkoholowy preparat Sensifomil – dostępny w poręcznym opakowaniu ze spryskiwaczem. Chusteczki Cleanisept oraz środek Sensifomil charakteryzują się tzw. wysoką kompatybilnością materiałową, co oznacza, że ich składniki są obojętne dla powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Duże znaczenia ma również fakt, że są produkty certyfikowane, w pełni bezpieczne dla ludzi.

 

 

Dezynfekcja rąk w salonie tatuażu

Środek do dezynfekcji rak i skóry przez tatuazystówMówiąc o dezynfekcji w studio tatuażu nie możemy pominąć ważnego aspektu, jakim jest dbałość o dezynfekcję rąk. Jest to obowiązek niezależny od obowiązku stosowania środków ochrony osobistej (głównie – rękawiczek jednorazowych). Tak samo jak w gabinecie lekarskim, tu również konieczna jest dezynfekcja rąk przed- i po wykonaniu usługi.

Do tego celu sprawdzi się praktycznie każdy dobry preparat dezynfekujący, np. Sterillhand, dostępny w naszym sklepie w opakowaniu z wygodną pompką-dozownikiem. Jak sama nazwa wskazuje – jest to środek przeznaczony do dezynfekcji dłoni. Charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością biobójczą, a jednocześnie – dzięki specjalnej formule – jest łagodny dla skóry i ogranicza ewentualne reakcje alergiczne.

 

 

Zagrożenia sanitarne w studio tatuażu

To, że tatuowanie nie ma charakteru medycznego, nie powinno usypiać „sanitarnej czujności”. Nakłuwanie skóry zawsze obarczone jest ryzykiem skażenia i zawsze wymaga dokładnie takich samych rygorów higienicznych jak w przypadku np. zabiegu stomatologicznego. Do zakażenia może dojść zarówno poprzez wykorzystanie niesterylnego narzędzia, jak i poprzez zaniedbanie procedur ochronnych związanych z zabezpieczeniem dłoni tatuatora czy profilaktyki sanitarnej w zakładzie.

Nie można również zapominać o tym, że klient studia, choć pozornie zdrowy, może być nosicielem wirusów, bakterii czy grzybów. A te – za pośrednictwem potu, śliny, krwi czy innych wydzielin, mogą osadzać się na powierzchniach, z którymi osoba ta ma kontakt. Regularna dezynfekcja pozwala zneutralizować takie drobnoustroje, co chroni zarówno kolejnych klientów zakładu, jak i personel.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Państwowa Inspekcja Sanitarna, po latach pandemicznych (kiedy instytucje państwowe bardzo dużo energii poświęcały walce z COVID-19), wróciła już do normalnego trybu działania. A to oznacza między innymi częste kontrole, prowadzone przez pracowników terenowych placówek Sanepidu....
Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Wykonywanie tatuaży jest zabiegiem upiększającym, a jednocześnie chyba najbardziej, spośród usług świadczonych w szeroko rozumianej branży beauty, zbliża się charakterem do usługi medycznej. Wprowadzanie tuszu pod skórę to nic innego jak niekończąca się seria nakłuć. Każde z...
Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Torebki do sterylizacji - jak używać ich poprawnie?

Jednym z najważniejszych etapów reprocesowania narzędzi medycznych jest ich pakowanie przed sterylizacją. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności oraz użycie opakowania odpowiedniej jakości pozwala na skuteczną sterylizację zawartości, a później – bezpieczne przechowywanie pakietu...