Czy salon tatuażu należy zgłosić do Sanepidu?

 

Na pytanie, które pojawiło się w tytule tego artykułu, bez wahania możemy odpowiedzieć: „oczywiście”. Ozdabianie ciała za pomocą pigmentu wprowadzanego pod skórę jest zabiegiem wymagającym respektowania szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. A że instytucją, która w tej dziedzinie opiniuje, akceptuje, kontroluje, daje wskazówki, a w skrajnych przypadkach – nakłada kary, jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, to nie możemy mieć najmniejszych wątpliwości. To właśnie tam zgłaszamy uruchomienie wymarzonego studia tatuażu. Co ważne - kontakt z Sanepidem nie ogranicza się do decyzji administracyjnej wydawanej w momencie uruchomienia zakładu. Możemy być pewni, że inspektorzy nie raz służbowo odwiedzą nasz salon.

Spis treści:

    1. Pomieszczenia w salonie tatuażu
    2. Odbiór salonu przez inspektora Sanepidu
    3. Sanepid w studio tatuażu – kontrole

 

 

Pomieszczenia w salonie tatuażu

Zanim jednak salon zacznie działać, przyciągać nowych klientów, a przede wszystkim – dobrze zarabiać, konieczne jest odpowiednie urządzenie i wyposażenie pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku innych zakładów branży beauty, również tu trzeba spełnić warunki techniczne, a przygotowane procedury muszą zapewniać bezpieczeństwo klientom i personelowi.

Gdzie znaleźć opis wymagań, oficjalne wskazówki i podpowiedzi? Co prawda formalne przepisy dla branży beauty niestety wciąż są na etapie tworzenia, ale terenowe placówki Sanepidu starają się na bieżąco przekazywać przedsiębiorcom podstawowe wskazówki – choćby za pośrednictwem własnych stron internetowych. A i tak najlepiej uzupełnić tego rodzaju informacje bezpośrednio „u źródła”, czyli w tym oddziale Sanepidu, którego inspektorzy będą później kontrolowali nasz salon. Ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego są co prawda uniwersalne, ale dobrze dostosować się do ewentualnych specyficznych oczekiwań konkretnych urzędników.

Wspomniane uniwersalne zasady to na przykład obowiązek wydzielenia przestrzeni, przeznaczonych na potrzeby klientów i personelu. Ten podstawowy katalog to: poczekalnia dla klientów, pomieszczenie do wykonywania usługi, część socjalna, toaleta, miejsca do przechowywania preparatów kosmetycznych, bielizny, środków czystości, sprzętu porządkowego, pojemniki na odpady. Ogólne warunki mówią też o konieczności doprowadzenia do salonu bieżącej wody i odprowadzenia ścieków, a także zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Ale to nie wszystko…

 

 

Odbiór salonu przez inspektora Sanepidu

…ponieważ od studia tatuażu, wykonującego usługi o podwyższonym poziomie ryzyka sanitarnego, Sanepid może oczekiwać spełniania restrykcyjnych wymagań, tożsamych z wymaganiami dla gabinetów lekarskich. Na przykład – zastosowania powierzchni o zaokrąglonych połączeniach (ułatwiających utrzymanie czystości i dezynfekcję), użycia specyficznych materiałów i tworzyw, czy wyposażenia salonu w profesjonalne dozowniki do detergentów i środków dezynfekcyjnych.

 

I tutaj wracamy do dobrej praktyki, jaką jest konsultacja ze specjalistami z terenowego Sanepidu – już na etapie projektowania i wyposażania salonu. Z pewnością przekażą czytelne i jasne wskazówki, odpowiedzą na ewentualne pytania, łatwiejsze i płynniejsze będzie też przejście wszystkich niezbędnych formalności.

Ostatecznie warunkiem koniecznym dla uruchomienia studia tatuażu będzie odbiór gotowego do pracy obiektu, a także zatwierdzenie przez inspektora wewnętrznych procedur opisujących standardy obsługi klientów, częstotliwość i rodzaj czynności porządkowych, dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi i akcesoriów. Te urzędowe czynności mają swój ślad w dokumentacji, a cały proces podporządkowany jest regułom administracyjnym.

 

 

Sanepid w studio tatuażu – kontrole

Urządzanie i uruchamianie nowego salonu to na pewno duże wyzwanie, a konieczność wypełnienia szeregu formalności czasami bywa uciążliwa. Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu tego etapu można już spocząć na laurach. Choć procedury sanitarne respektujemy dla bezpieczeństwa klientów i własnego (mamy tu na myśli również bezpieczeństwo finansowe), to musimy się liczyć z tym, że działanie salonu będzie okresowo sprawdzane przez inspektorów Sanepidu. Te kontrole mają potwierdzić, że pierwotnie ustalone warunki prowadzenia działalności są utrzymane, czy personel wykonuje odpowiedzialnie swoją pracę, czy wykorzystywane są atestowane urządzenia, tusze, środki dezynfekcyjne, materiały eksploatacyjne, czy sterylizacja wykonywana jest zgodnie z zasadami, czy prowadzona jest dokumentacja sterylizacji itp.

 

Jeżeli chodzi o stosowane produkty sprawa jest dość prosta – wystarczy korzystać z pomocy rzetelnego dostawcy, który dba o jakość swojej oferty. W tym miejscu możemy polecić katalog sklepu sterim.eu, w którym każdy właściciel studia tatuażu albo innego zakładu branży beauty czy gabinetu lekarskiego, znajdzie pełną gamę dobrych, atestowanych, środków do dezynfekcji (np. preparat Sensifomil) czy materiałów eksploatacyjnych do sterylizacji (torebki do sterylizacji, testy kontroli sterylizacji typu IV itd.).

Co innego z naszym własnym podejściem do wykonywanej pracy. Rzetelność, odpowiedzialność i konsekwencja w stosowaniu zaleceń sanitarnych powinny stać się nawykiem, a tego po prostu trzeba się nauczyć.  Dla pocieszenia – na pewno to się jednak opłaca.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak sterylizować gryfy do tatuażu?

Jak sterylizować gryfy do tatuażu?

Jednorazowe rękawiczki, pojemniki ze środkiem dezynfekującym, jednorazowe bądź wyjałowione końcówki, starannie zabezpieczone maszynki – to standard we wszystkich oficjalnych, prowadzonych zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, studiach tatuażu. Bez wątpienia takiego właśnie...
Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Sterylizacja w salonie tatuażu - podstawy i zasady

Wykonywanie tatuaży jest zabiegiem upiększającym, a jednocześnie chyba najbardziej, spośród usług świadczonych w szeroko rozumianej branży beauty, zbliża się charakterem do usługi medycznej. Wprowadzanie tuszu pod skórę to nic innego jak niekończąca się seria nakłuć. Każde z...
Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Jak czyste są salony tatuażu w Polsce? Sprawdźmy co mówi o tym Sanepid!

Państwowa Inspekcja Sanitarna, po latach pandemicznych (kiedy instytucje państwowe bardzo dużo energii poświęcały walce z COVID-19), wróciła już do normalnego trybu działania. A to oznacza między innymi częste kontrole, prowadzone przez pracowników terenowych placówek Sanepidu....