Bezpieczna dezynfekcja karawanu pogrzebowego

 

Skończyły się czasy, gdy na pracowników branży funeralnej spoglądano z wyższością. Kilka dekad działania tego biznesu w realiach wolnorynkowych doprowadziło profesjonalizacji i wzmocnienia sektora. W tej chwili jest to po prostu intratny biznes, wymagający co prawda specyficznych predyspozycji, ale przewidywalny i przyszłościowy.

Jedną z istotnych usług świadczonych przez zakłady pogrzebowe jest przewóz zwłok. W tym artykule zajmujemy się między innymi metodami zapewniania bezpieczeństwa sanitarnego i tego jak powinna wyglądać dezynfekcja karawanu pogrzebowego. 

Spis treści:

    1. Dezynfekcja w zakładzie pogrzebowym.
    2. Jakie zagrożenia występują w zakładzie pogrzebowym?
    3. Jak dostosowane powinny być pomieszczenia w zakładzie pogrzebowym?
    4. Dbanie o bezpieczeństwo sanitarne karawanu pogrzebowego.
    5. Wygodna dezynfekcja karawanu pogrzebowego.

 

 

Dezynfekcja w zakładzie pogrzebowym

Musimy zacząć od zagrożeń, które w tej branży mogą być znaczące. Pracownicy zakładów pogrzebowych zajmują się nie tylko ciałami osób zmarłych w sposób naturalny. Ta praca nie ogranicza się wyłącznie do kosmetyki zwłok w komfortowych warunkach oraz przewożenia ich w solidnych, zamkniętych trumnach.

Osoby pracujące w branży funeralnej bardzo często mają do czynienia ze zmarłymi na skutek różnego rodzaju chorób (w tym chorób zakaźnych), ofiarami wypadków drogowych i innych katastrof (w takim wypadku nierzadko ciała są rozczłonkowane), a także zwłokami w zaawansowanym stopniu rozkładu.

Pracownicy zakładów pogrzebowych zajmują się też ekshumacjami, czyli wydobywaniem z grobów szczątków, na przykład w celu przeprowadzenia badań albo złożenia do innego grobu.

 

 

Jakie zagrożenia występują w zakładzie pogrzebowym?

Zagrożeniem mogą być zarówno wirusy i bakterie charakterystyczne dla choroby na którą cierpiał przed śmiercią zmarły, jak i różnego rodzaju drobnoustroje i grzyby rozwijające się od momentu zgonu. Szkodliwe substancje znajdują się na skórze oraz w wydzielinach. Najbardziej charakterystyczną jest trupi jad, czyli aminy będące efektem procesów gnilnych. Trupi jad odpowiedzialny jest za charakterystyczną woń rozkładających się zwłok, ale uciążliwy zapach nie jest największym zagrożeniem. Jest to po prostu substancja toksyczna, dlatego osoby pracujące przy zwłokach muszą być wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawiczki), konieczne jest również częste mycie i odkażanie rąk.

 

 

Jak dostosowane powinny być pomieszczenia zakładu pogrzebowego?

Pomieszczenia i wyposażenie zakładu pogrzebowego, zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra zdrowia z 23 marca 2011 roku (Rozporządzenie w sprawie przechowywania zwłok i szczątków) oraz zaleceniami Sanepidu, muszą być przystosowane do częstego mycia i zabiegów dezynfekcyjnych. Ważne są zarówno materiały, odporne na działanie preparatów używanych do dezynfekcji, jak i rodzaj powierzchni (gładkie, bez zagłębień).

Ponieważ dezynfekcję zakładu pogrzebowego należy przeprowadzać często i bardzo gruntownie, również w ciągu dnia pracy, wskazane jest używanie preparatów o dużej kompatybilności materiałowej, czyli o ograniczonym wpływie na strukturę różnych materiałów (metali, tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła). W roli skutecznego środka dezynfekcyjnego w domu pogrzebowym doskonale sprawdzi się TECcare Control – profesjonalny preparat o bardzo silnym działaniu biobójczym, ale łagodny dla różnych powierzchni i niedrażniący. TECcare Control dostępny jest w formie aerozolu lub koncentratu.

 

 

Dbanie o bezpieczeństwo sanitarne karawanu pogrzebowego

Karawan pogrzebowy to najczęściej przerobiony seryjny duży samochód kombi lub furgonetka. Przestrzeń ładunkowa pojazdu jest co prawda specjalnie zabezpieczona i przygotowana na ryzyko pojawienia się krwi i innych wydzielin z ciała zmarłego, ale utrzymanie czystości i pełnego bezpieczeństwa sanitarnego jest dużym wyzwaniem. Przewożone karawanem pogrzebowym zwłoki lub szczątki są w bardzo różnym stanie, a ciągłe wibracje, zmiana kierunku jazdy, przyspieszenie i hamowanie samochodu ułatwiają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Pojazdy zakładów pogrzebowych nierzadko używane są również do długich, wielokilometrowych przejazdów między miastami lub krajami, zwiększa się więc czas narażenia na szkodliwe substancje.

Zgodnie z wytycznymi Sanepidu, elementy wyposażenia karawanu pogrzebowego, które miały kontakt z ciałem zmarłego, muszą być poddane natychmiastowej dezynfekcji. Pozostałe elementy wnętrza (zabudowa, wyposażenie) muszą być dezynfekowane po każdym dniu pracy.

 

 

Wygodna dezynfekcja karawanu pogrzebowego

O ile do powierzchni płaskich oraz do łatwo dostępnych elementów pojazdu z powodzeniem można użyć wspomnianego wcześniej preparatu TECcare Control w formie koncentratu, z którego można sporządzić roztwór do spryskiwania lub przetarcia powierzchni,, to w przypadku samochodów znakomicie sprawdzi się środek tej samej serii, ale w formie gotowego do użycia aerozolu.

Pojemność jednego opakowania TECcare Control pod ciśnieniem pozwala na wytworzenie dezynfekującej mgły wypełniającej kubaturę typowego karawanu pogrzebowego. Mgła dociera również do trudno dostępnych miejsc i skutecznie zwalcza niebezpieczne bakterie, wirusy i grzyby.

Oczywiście w trakcie procedury pojazd musi być zamknięty i nie mogą w nim przebywać ludzie, ale po zakończeniu zamgławiania powrót do pojazdu jest możliwy po 30 minutach: należy otworzyć drzwi, aby przewietrzyć wnętrze i wytrzeć ewentualny nadmiar płynu.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

W powszechnej opinii branża pogrzebowa należy do najlepszych, jeżeli chodzi o stabilność i przewidywalność. Faktycznie, biznes funeralny jest jednym z najbardziej potrzebnych, a co za tym idzie – najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Do prowadzenia firmy pogrzebowej potrzeba...
Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

Najprostszym, a jednocześnie najłatwiej dostępnym środkiem do dezynfekcji jest roztwór alkoholu etylowego. Preparat taki można przygotować we własnym zakresie, korzystając z łatwo dostępnych składników, a właściwie jednego składnika, czyli spirytusu. Taki preparat biobójczy jest...
Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Bakterie Clostridium difficile są jednym z poważniejszych problemów współczesnej medycyny. Głównie za sprawą stałego wzrostu zachorowań na szereg schorzeń przewodu pokarmowego, wywołanych właśnie przez te drobnoustroje. Borykają się z nimi również kraje z dobrze rozwiniętym...