Bezpieczna dezynfekcja karawanu pogrzebowego

 

Skończyły się czasy, gdy na pracowników branży funeralnej spoglądano z wyższością. Kilka dekad działania tego biznesu w realiach wolnorynkowych doprowadziło profesjonalizacji i wzmocnienia sektora. W tej chwili jest to po prostu intratny biznes, wymagający co prawda specyficznych predyspozycji, ale przewidywalny i przyszłościowy.

Jedną z istotnych usług świadczonych przez zakłady pogrzebowe jest przewóz zwłok. W tym artykule zajmujemy się między innymi metodami zapewniania bezpieczeństwa sanitarnego i tego jak powinna wyglądać dezynfekcja karawanu pogrzebowego. 

Spis treści:

    1. Dezynfekcja w zakładzie pogrzebowym.
    2. Jakie zagrożenia występują w zakładzie pogrzebowym?
    3. Jak dostosowane powinny być pomieszczenia w zakładzie pogrzebowym?
    4. Dbanie o bezpieczeństwo sanitarne karawanu pogrzebowego.
    5. Wygodna dezynfekcja karawanu pogrzebowego.

 

 

Dezynfekcja w zakładzie pogrzebowym

Musimy zacząć od zagrożeń, które w tej branży mogą być znaczące. Pracownicy zakładów pogrzebowych zajmują się nie tylko ciałami osób zmarłych w sposób naturalny. Ta praca nie ogranicza się wyłącznie do kosmetyki zwłok w komfortowych warunkach oraz przewożenia ich w solidnych, zamkniętych trumnach.

Osoby pracujące w branży funeralnej bardzo często mają do czynienia ze zmarłymi na skutek różnego rodzaju chorób (w tym chorób zakaźnych), ofiarami wypadków drogowych i innych katastrof (w takim wypadku nierzadko ciała są rozczłonkowane), a także zwłokami w zaawansowanym stopniu rozkładu.

Pracownicy zakładów pogrzebowych zajmują się też ekshumacjami, czyli wydobywaniem z grobów szczątków, na przykład w celu przeprowadzenia badań albo złożenia do innego grobu.

 

 

Jakie zagrożenia występują w zakładzie pogrzebowym?

Zagrożeniem mogą być zarówno wirusy i bakterie charakterystyczne dla choroby na którą cierpiał przed śmiercią zmarły, jak i różnego rodzaju drobnoustroje i grzyby rozwijające się od momentu zgonu. Szkodliwe substancje znajdują się na skórze oraz w wydzielinach. Najbardziej charakterystyczną jest trupi jad, czyli aminy będące efektem procesów gnilnych. Trupi jad odpowiedzialny jest za charakterystyczną woń rozkładających się zwłok, ale uciążliwy zapach nie jest największym zagrożeniem. Jest to po prostu substancja toksyczna, dlatego osoby pracujące przy zwłokach muszą być wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawiczki), konieczne jest również częste mycie i odkażanie rąk.

 

 

Jak dostosowane powinny być pomieszczenia zakładu pogrzebowego?

Pomieszczenia i wyposażenie zakładu pogrzebowego, zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra zdrowia z 23 marca 2011 roku (Rozporządzenie w sprawie przechowywania zwłok i szczątków) oraz zaleceniami Sanepidu, muszą być przystosowane do częstego mycia i zabiegów dezynfekcyjnych. Ważne są zarówno materiały, odporne na działanie preparatów używanych do dezynfekcji, jak i rodzaj powierzchni (gładkie, bez zagłębień).

Ponieważ dezynfekcję zakładu pogrzebowego należy przeprowadzać często i bardzo gruntownie, również w ciągu dnia pracy, wskazane jest używanie preparatów o dużej kompatybilności materiałowej, czyli o ograniczonym wpływie na strukturę różnych materiałów (metali, tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła).

 

 

Dbanie o bezpieczeństwo sanitarne karawanu pogrzebowego

Karawan pogrzebowy to najczęściej przerobiony seryjny duży samochód kombi lub furgonetka. Przestrzeń ładunkowa pojazdu jest co prawda specjalnie zabezpieczona i przygotowana na ryzyko pojawienia się krwi i innych wydzielin z ciała zmarłego, ale utrzymanie czystości i pełnego bezpieczeństwa sanitarnego jest dużym wyzwaniem. Przewożone karawanem pogrzebowym zwłoki lub szczątki są w bardzo różnym stanie, a ciągłe wibracje, zmiana kierunku jazdy, przyspieszenie i hamowanie samochodu ułatwiają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Pojazdy zakładów pogrzebowych nierzadko używane są również do długich, wielokilometrowych przejazdów między miastami lub krajami, zwiększa się więc czas narażenia na szkodliwe substancje.

Zgodnie z wytycznymi Sanepidu, elementy wyposażenia karawanu pogrzebowego, które miały kontakt z ciałem zmarłego, muszą być poddane natychmiastowej dezynfekcji. Pozostałe elementy wnętrza (zabudowa, wyposażenie) muszą być dezynfekowane po każdym dniu pracy.

 

 

Wygodna dezynfekcja karawanu pogrzebowego

chusteczki do dezynfekcji bez alkoohluDo powierzchni płaskich oraz do łatwo dostępnych elementów pojazdu z powodzeniem można użyć chusteczek do dezynfekcji powierzchni bez alkoholu.

Chusteczki Cleanisept Wipes charakteryzują się wysoką kompatybilnością materiałową. Wygodnie umyjesz nimi kierownicę pojazdu, fotel czy komorę, w których przechowywana jest trumna.

Dopilnuj, by czas kontaktu środka do dezynfekcji z powierzchnią zgadzał się z danymi producenta. Środek zadziała wtedy lepiej i pozbędzie się niechcianych zanieczyszczeń i mikroorganizmów.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

Wymogi sanitarne dla domu pogrzebowego

W powszechnej opinii branża pogrzebowa należy do najlepszych, jeżeli chodzi o stabilność i przewidywalność. Faktycznie, biznes funeralny jest jednym z najbardziej potrzebnych, a co za tym idzie – najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Do prowadzenia firmy pogrzebowej potrzeba...
Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

Środek do dezynfekcji – z alkoholem czy bez?

Najprostszym, a jednocześnie najłatwiej dostępnym środkiem do dezynfekcji jest roztwór alkoholu etylowego. Preparat taki można przygotować we własnym zakresie, korzystając z łatwo dostępnych składników, a właściwie jednego składnika, czyli spirytusu. Taki preparat biobójczy jest...
Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Clostridium difficile - dezynfekcja, jak sobie z tym poradzić?

Spis treści: 1. Bakterie clostridium difficile - przyczyna wielu chorób. 2. Kiedy clostridium difficile atakuje? 3. Gdzie dochodzi do zakażenia bakteriami clostridium difficile? 4. Jak walczyć z CDI? 5. Skuteczne metody zwalczania sporów clostridium difficile?   Bakterie clostridium...