Przebarwienia na narzędziach chirurgicznych i kosmetycznych - związki mineralne

 

Zmieniający się wygląd metalowych narzędzi kosmetycznych i chirurgicznych może niepokoić. Na pewno zjawiska takiego nie można lekceważyć. Pojawienie się jakichkolwiek przebarwień wymaga podjęcia działań zaradczych i powinno skutkować wycofaniem narzędzia z użytku, do czasu przywrócenia pierwotnych właściwości. Tym razem zajmujemy się nalotem wywołanym przez związki mineralne.

Spis treści:

  1. Osady ze związków mineralnych na narzędziach – wygląd i przyczyny powstawania
  2. Plamy na narzędziach kosmetycznych i plamy na narzędziach chirurgicznych – zagrożenia
  3. Usuwanie przebarwień z narzędzi medycznych

 

 

Osady ze związków mineralnych na narzędziach – wygląd i przyczyny powstawania

Naloty wywołane przez krzemiany i inne związki mineralny mogą mieć różne kolory: od żółto-brązowych po niebiesko-fioletowe. Przebarwienia mogą pokrywać większą część powierzchni narzędzia lub mieć kształt pojedynczych plam albo kropli. Co istotne – mogą pojawiać się nie tylko na instrumentach, ale również wewnątrz myjni-dezynfektora albo na ściankach komory sterylizatora.

Częstą przyczyną takich przebarwień jest obecność kwasu krzemowego powstającego przy produkcji wody zdemineralizowanej. Związki krzemu mogą pochodzić również ze środków myjących, a ich obecność (i aktywność) mimo zakończenia całego cyklu mycia maszynowego może wynikać z niedostatecznego płukania pomiędzy kolejnymi etapami. Z tego samego powodu na powierzchniach narzędzi mogą pozostawać inne składniki mineralne. Źródłem niepożądanych związków może być również sieć wodociągowa.

 

 

Plamy na narzędziach kosmetycznych i plamy na narzędziach chirurgicznych – zagrożenia

Choć osady ze związków mineralnych na narzędziach kosmetycznych i chirurgicznych nie działają aż tak destrukcyjnie jak korozja, to ich pojawienie się zawsze wymaga interwencji. Jakakolwiek „dodatkowa” warstwa na powierzchni instrumentu skutkuje utrudnionym dostępem czynnika sterylizującego, a więc może uniemożliwić przeprowadzenie prawidłowego wyjaławiania.

Dodatkowo - w przypadku stosowania kwaśnych środków do mycia zasadniczego, konsekwencją niewystarczającej ich neutralizacji (płukania) pod koniec cyklu może być blaknięcie napisów umieszczonych na instrumentach. Może to utrudnić zarządzanie narzędziami w gabinecie.

 

"Jakakolwiek „dodatkowa” warstwa na powierzchni instrumentu
skutkuje utrudnionym dostępem czynnika sterylizującego,
a więc może uniemożliwić przeprowadzenie
prawidłowego wyjaławiania.
"

 

środek do konserwacji i pielęgnacji narzędzi medycznychPonieważ główną przyczyną powstawania osadów ze związków mineralnych jest wytrącanie się tych substancji z wody używanej w procesie mycia lub nieskuteczne usuwanie preparatów myjących, kluczowe znaczenie dla profilaktyki ma używanie wody w pełni zdemineralizowanej, nie zawierającej kwasu krzemowego (dla procesu sterylizacji parowej woda musi spełniać wymagania normy EN 285). Istotne są również ustawienia urządzenia dozującego detergent, a także sprawność procesu neutralizacji i płukania.

Oczywiście, nie można ingerować w działanie myjni-dezynfektora samodzielnie (należy skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu), natomiast standardowo należy pilnować prawidłowego załadunku urządzenia myjącego, ponieważ błędy w ułożeniu wsadu i/lub złe zamocowanie poszczególnych narzędzi, mogą sprzyjać powstawaniu osadów. Pomocne jest również regularne stosowanie profesjonalnych preparatów do wstępnej obróbki narzędzi, np. LYSONOX ENZY4CLEAN, a także środków do konserwacji, choćby LYSONOX LUB Spray. Pozwalają one utrzymać instrumenty w dobrej kondycji.

 

 

Usuwanie przebarwień z narzędzi kosmetycznych i medycznych

Sposobem na usunięcie nalotu mineralnego może być kwaśne mycie zasadnicze z wykorzystaniem specjalnego środka myjącego, zaleconego przez producenta. By rozpuścić trudne do usunięcia plamy można zastosować preparaty na bazie kwasu fluorowodorowego. W ostateczności – należy przekazać narzędzia do profesjonalnej obróbki mechanicznej w wyspecjalizowanym serwisie.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych- to ma znaczenie!

Konserwacja narzędzi kosmetycznych to praktyka, którą powinniśmy wdrożyć w swoją codzienną rutynę jeśli chcemy, by nasze narzędzia służyły nam przed lata. Z pomocą tutaj przychodzi konserwacja narzędzi odpowiednimi środkami.
Na czym polega mycie wstępne narzędzi?

Na czym polega mycie wstępne narzędzi?

Mówiąc o ponownym przygotowaniu do użytku narzędzi medycznych najczęściej skupiamy się na sterylizacji, czyli etapie ostatecznym. Warto jednak pamiętać o tym, że bez skutecznego wstępnego i właściwego mycia narzędzi sama sterylizacja jest skazana na niepowodzenie.
Korozja wżerowa na narzędziach kosmetycznych i chirurgicznych

Korozja wżerowa na narzędziach kosmetycznych i chirurgicznych

Ślady korozji wżerowej na narzędziach medycznych wielokrotnego użytku mogą być zaskoczeniem. Część użytkowników zakłada, że skoro mamy do czynienia z instrumentami wyprodukowanymi ze specjalnej stali, nie poddają się one rdzy. Niestety, tak nie jest. Również najlepsze narzędzia...