Pierwsze użycie autoklawu - jak zrobić to poprawnie?

 

Sterylizatory parowe spowszedniały. Były już powszechnie używane w placówkach medycznych, a dzisiaj są już typowym wyposażeniem również salonów urody, gabinetów kosmetycznych czy studiów tatuażu. Pracownicy takich zakładów doskonale radzą sobie z obsługą autoklawów, ale jest kilka „wrażliwych” momentów, w których zalecana jest szczególna uwaga. Jednym z nich jest instalowanie i uruchamianie nowego sterylizatora.

Spis treści:

  1. Nowy sterylizator w gabinecie
  2. Rozpoczęcie pracy ze sterylizatorem
  3. Pierwsze użycie sterylizatora
  4. Zasady postępowania w przypadku nieprawidłowego działania autoklawu

 

 

Nowy sterylizator w gabinecie

Pojawienie się nowego sterylizatora zawsze jest wydarzeniem. To tak jak z pralką albo innymi popularnymi urządzeniami domowymi: nawet jeżeli jesteśmy do nich przyzwyczajeni i używamy ich od lat, wymiana na nowy model zawsze wprowadza element niepewności. Do takiego sprzętu, do specyfiki obsługi, po prostu trzeba przywyknąć. Zatem - zanim po raz pierwszy uruchomimy nowy sterylizator warto przypomnieć sobie reguły dotyczące ustawienia autoklawu, dopilnować instalacji i odświeżyć zasady prawidłowej eksploatacji.

 

 

Rozpoczęcie pracy ze sterylizatorem

Producenci zalecają nabywcom uważną lekturę instrukcji obsługi. Dotyczy to również osób doświadczonych, od lat zajmujących się zawodowo sterylizacją materiałów medycznych. Trzeba być na bieżąco, bo autoklawy wciąż są udoskonalane. Choć zasada działania i podstawowe funkcje są te same, pojawiają się kolejne rozwiązania usprawniające pracę, pozwalające na lepszą kontrolę procesu i zwiększające bezpieczeństwo.

Mały sterylizator nablatowy w gabinecie stomatologicznym  gotowy do pracyPrzykładem może być sterylizator parowy Kronos B6, czyli najmniejszy w gamie urządzeń tego producenta, bardzo popularny w niewielkich gabinetach lekarskich i zakładach branży beauty. Urządzenie wyposażone jest w liczne systemy monitorujące przebieg sterylizacji, przełączniki i blokady chroniące sprzęt (a przede wszystkim operatora) przed skutkami nieprawidłowo wykonywanych czynności, automatykę sygnalizującą zakłócenia w pracy, a także zaawansowany system rejestrujący parametry sterylizacji.

Instalacja sterylizatora nie jest trudna, warto jednak powierzyć tę czynność upoważnionej osobie. Serwisant zadba o odpowiednie ustawienie sterylizatora (wymagana wielkość i nośność powierzchni, poziomowanie, odległość od ściany, lokalizacja zaworu bezpieczeństwa, zasilanie w energię elektryczną, sposób doprowadzenia wody). Zlecenie profesjonalnego montażu jest bardzo ważne również z powodów formalnych.

Podobnie jak w przypadku innych profesjonalnych urządzeń producent wyraźnie zastrzega, że nie bierze odpowiedzialności za problemy wynikające z montażu i podłączeń niezgodnych z instrukcją obsługi lub wykonywanych przez nieupoważnione osoby.

 

 

Pierwsze użycie sterylizatora

Producent sterylizatora Kronos B6 zaleca, by po ustawieniu urządzenia, podłączeniu do zasilania i napełnieniu wodą (ze zbiornika z wodą demineralizowaną lub poprzez układ filtrujący zainstalowany na źródle wody bieżącej) przetestować mechanizm zwalniania blokady drzwi i ich otwieranie, a następnie zamykanie (blokada jest elektryczna, więc najpierw należy włączyć zasilanie za pomocą przełącznika zasilania).

Kolejną czynnością jest uruchomienie cyklu testowego w autoklawie (w komorze należy umieścić uchwyty tac i tace), pozwalającego upewnić się, czy podczas transportu nie doszło do uszkodzenia lub czy nie istnieją inne nieprawidłowości w działaniu sprzętu.

Podczas testu sprawdzane są wszystkie etapy procesu – od wstępnego nagrzewania, wtłaczania powietrza do komory sterylizatora i wprowadzania pary wodnej, poprzez właściwą sterylizację, odprowadzanie ciśnienia, usuwanie pary wodnej, suszenie, aż do pojawienia się komunikatów „koniec cyklu” i „otwórz drzwi”.

Przez cały czas trwania cyklu testu wyświetlacz sterylizatora wskazuje temperaturę, ciśnienie, numer i typ rozpoczętego cyklu, jego aktualną fazę, a także ewentualne ostrzeżenia czy sygnały błędu.

 

 

Zasady postępowania w przypadku nieprawidłowego działania autoklawu

Autoklaw może sygnalizować alarmy (oznaczane skrótem AL uzupełnionym czterema cyframi) oraz błędy (sygnalizowane słownym komunikatem). Systemy monitorujące pracę sterylizatora są bardzo czułe. Reagują na najmniejsze nieprawidłowości w procesie i zwykle nie oznacza to awarii urządzenia – wystarczy reset i proste czynności obsługowe, wykonane przez użytkownika zgodnie z instrukcją obsługi.

Jednocześnie instrukcja obsługi wyraźnie zaleca, by w razie powtarzania się problemu skontaktować się z serwisem. Ta zasada jest uniwersalna i dotyczy praktycznie wszystkich sterylizatorów dostępnych na rynku. Próba samodzielnego „poradzenia” sobie z awarią, przy tak zaawansowanym urządzeniu, po pierwsze zwykle skazana jest na niepowodzenie, a po drugie – może mieć o wiele poważniejsze (i kosztowniejsze) konsekwencje.

Warto regularnie poddawać autoklaw wymaganym przeglądom i konserwacji, a w razie kłopotów prosić o pomoc specjalistę. To się po prostu opłaca.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Cztery metody sterylizacji

Cztery metody sterylizacji

Równe reguły – dla placówek medycznych, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu   Spis treści: Jakie mamy metody sterylizacji? Niezbędna kontrola sterylizacji Coraz więcej wiedzy, coraz więcej dobrych praktyk Jeszcze niedawno z procesem sterylizacji...
Sterylizacja w autoklawie - co to jest i jak działa

Sterylizacja w autoklawie - co to jest i jak działa

Sterylizacja jest najważniejszą czynnością na etapie przygotowywania narzędzi medycznych i kosmetycznych do ponownego użycia. Proces pozwala na zneutralizowanie wszelkich drobnoustrojów – bakterii, wirusów i grzybów, które mimo wcześniejszego mycia i dezynfekcji mogły pozostać na...
Ważność pakietów po sterylizacji - gdzie ją sprawdzić i jak pilnować?

Ważność pakietów po sterylizacji - gdzie ją sprawdzić i jak pilnować?

Dekontaminacja narzędzi wielokrotnego użytku to jedna z podstawowych procedur sanitarnych w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia, gabinecie lekarskim, salonie kosmetycznym czy innym zakładzie branży beauty. Czujność inspektorów Sanepidu motywuje do przestrzegania dobrych, bezpiecznych...