Jak pozbyć się wszy

 

Wszawica, choć jej rozwojowi sprzyja brak higieny, wcale nie jest chorobą „zarezerwowaną” dla osób zaniedbanych i żyjących w trudnych warunkach. Pasożyty mogą pojawić się również u dbających o czystość, wystarczy przypadkowy kontakt z nosicielem. Wszy bez problemów przenoszą się między domownikami, a to oznacza, że działania zaradcze muszą dotyczyć wszystkich osób wspólnie mieszkających, a także samego mieszkania.


Na głowie, genitaliach albo odzieży

Wśród trzech typów wszy: głowowej, łonowej i odzieżowej, z tą pierwszą mamy do czynienia najczęściej. Pasożyty łatwo przenoszą się z jednego żywiciela na drugiego, wykorzystując fakt, że we współczesnym świecie ludzie zwykle żyją w skupiskach i nie brakuje okazji do bezpośredniego kontaktu. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które nie wyrobiły sobie jeszcze nawyków higienicznych i nie mają świadomości zagrożenia, ale musimy pamiętać, że wszawica zagraża również dbającym o czystość dorosłym. Wystarczy bliski kontakt z nosicielem choćby w zatłoczonym sklepie.


Wszy na głowie i… w mieszkaniu

Z głowy dziecka wszy mogą przenieść się na głowy rodziców, rodzeństwa i innych domowników, a także na pościel, odzież czy meble. Dokładnie w ten sam sposób mieszkanie może zostać zasiedlone przez rzadziej spotykane wszy łonowe (rozwijające się we włosach łonowych, ale przenoszące się również na odzież i domowe tekstylia) oraz wszy odzieżowe. Oznacza to, że w przypadku wszawicy bardzo istotne są zabiegi leczniczo-higieniczne, likwidujące wszy na głowie, ale równie ważna jest dezynfekcja otoczenia.


Diagnoza wszawicy

Współcześnie nie prowadzi się już regularnych, profilaktycznych przeglądów dziecięcych głów w przedszkolach i szkołach, lub jest to rzadkość, więc na pewno warto wprowadzić taki zwyczaj w domu. Sprawdzanie włosów dziecka nie jest kłopotliwe, za to daje szansę na szybką reakcję w przypadku pojawienia się niechcianych gości.
Nieco trudniejsze jest rozpoznanie wszy łonowych i odzieżowych. Pasożyty ukrywają się w zagłębieniach odzieży i pościeli, skąd wychodzą tylko na czas posilania się krwią człowieka. W przypadku wszy łonowych ślady ukąszeń pojawiają się w pachwinach, na udach, podbrzuszu i przy narządach płciowych. Wszy odzieżowe najczęściej atakują pachy, pachwiny, okolice karku i plecy.


Leczenie wszawicy

W pozbywaniu się wszy pomagają nowoczesne kosmetyki, przede wszystkim dostępne w aptekach specjalne szampony. Ich aplikacja jest łatwa i nieuciążliwa dla pacjenta, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Preparaty te są bardzo skuteczne, oczywiście pod warunkiem stosowania według wskazówek producenta.


Usuwanie wszy z domu

Istnieje ryzyko, że wszy przyniesione do mieszkania przez jednego z domowników zagnieżdżą się w różnych zakamarkach. Z natury wybierają ukryte miejsca, dlatego ich pozbycie się może być utrudnione.
Stosunkowo prosta jest dezynfekcja odzieży i pościeli. Rozwiązaniem będzie pranie w wysokiej temperaturze, dla pewności uzupełnione prasowaniem lub maglowaniem. Nieskomplikowana jest również dezynfekcja przedmiotów służących do pielęgnacji włosów: grzebieni, szczotek, spinek. Można je wygotować lub użyć popularnego środka dezynfekującego opartego na spirytusie, ale bezpieczniejsze i bardziej komfortowe będzie użycie nowoczesnego preparatu do wszechstronnej dezynfekcji.

Usunięcie wszy z głowy lub innych części ciała to dopiero pierwszy krok. Dopiero pranie pościeli, bielizny i odzieży, a także staranna dezynfekcja całego mieszkania, minimalizuje ryzyko ponownego rozmnożenia się uciążliwych pasożytów.

Polecane artykuły

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów...
Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie

Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie

Świerzb, choroba zakaźna objawiająca się zmianami skórnymi i powodująca uciążliwy świąd, przenoszona jest przez świerzbowca ludzkiego. Rozwojowi pasożyta i jego roznoszeniu sprzyjają złe warunki mieszkaniowe i zaniedbania sanitarne, ale nie tylko. Świerzb może pojawić się w...
Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Dezynfekcja mieszkania przy świerzbie u zwierząt domowych

Uciążliwy świerzb, wywoływany przez świerzbowca, kojarzy nam się przede wszystkim z dolegliwościami skórnymi u ludzi. Tymczasem równie dokuczliwy, a przy tym bardziej niebezpieczny, jest świerzb u zwierząt domowych, często pojawiający się choćby u psów i kotów. Domowe pupile są...