Wśród trzech typów wszy: głowowej, łonowej i odzieżowej, z tą pierwszą mamy do czynienia najczęściej. Pasożyty łatwo przenoszą się z jednego żywiciela na drugiego, wykorzystując fakt, że we współczesnym świecie ludzie zwykle żyją w skupiskach i nie brakuje okazji do bezpośredniego kontaktu. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które nie wyrobiły sobie jeszcze nawyków higienicznych i nie mają świadomości zagrożenia, ale musimy pamiętać, że wszawica zagraża również dbającym o czystość dorosłym. Wystarczy bliski kontakt z nosicielem choćby w zatłoczonym sklepie.
Z głowy dziecka wszy mogą przenieść się na głowy rodziców, rodzeństwa i innych domowników, a także na pościel, odzież czy meble. Dokładnie w ten sam sposób mieszkanie może zostać zasiedlone przez rzadziej spotykane wszy łonowe (rozwijające się we włosach łonowych, ale przenoszące się również na odzież i domowe tekstylia) oraz wszy odzieżowe. Oznacza to, że w przypadku wszawicy bardzo istotne są zabiegi leczniczo-higieniczne, likwidujące wszy na głowie, ale równie ważna jest dezynfekcja otoczenia.
Współcześnie nie prowadzi się już regularnych, profilaktycznych przeglądów dziecięcych głów w przedszkolach i szkołach, lub jest to rzadkość, więc na pewno warto wprowadzić taki zwyczaj w domu. Sprawdzanie włosów dziecka nie jest kłopotliwe, za to daje szansę na szybką reakcję w przypadku pojawienia się niechcianych gości.
Nieco trudniejsze jest rozpoznanie wszy łonowych i odzieżowych. Pasożyty ukrywają się w zagłębieniach odzieży i pościeli, skąd wychodzą tylko na czas posilania się krwią człowieka. W przypadku wszy łonowych ślady ukąszeń pojawiają się w pachwinach, na udach, podbrzuszu i przy narządach płciowych. Wszy odzieżowe najczęściej atakują pachy, pachwiny, okolice karku i plecy.
W pozbywaniu się wszy pomagają nowoczesne kosmetyki, przede wszystkim dostępne w aptekach specjalne szampony. Ich aplikacja jest łatwa i nieuciążliwa dla pacjenta, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Preparaty te są bardzo skuteczne, oczywiście pod warunkiem stosowania według wskazówek producenta.
Istnieje ryzyko, że wszy przyniesione do mieszkania przez jednego z domowników zagnieżdżą się w różnych zakamarkach. Z natury wybierają ukryte miejsca, dlatego ich pozbycie się może być utrudnione.
Stosunkowo prosta jest dezynfekcja odzieży i pościeli. Rozwiązaniem będzie pranie w wysokiej temperaturze, dla pewności uzupełnione prasowaniem lub maglowaniem. Nieskomplikowana jest również dezynfekcja przedmiotów służących do pielęgnacji włosów: grzebieni, szczotek, spinek. Można je wygotować lub użyć popularnego środka dezynfekującego opartego na spirytusie, ale bezpieczniejsze i bardziej komfortowe będzie użycie nowoczesnego preparatu do wszechstronnej dezynfekcji.
Usunięcie wszy z głowy lub innych części ciała to dopiero pierwszy krok. Dopiero pranie pościeli, bielizny i odzieży, a także staranna dezynfekcja całego mieszkania, minimalizuje ryzyko ponownego rozmnożenia się uciążliwych pasożytów.