Ditlenek (dwutlenek) chloru jest gazem – biocydem o właściwościach biobójczych przewyższających cechy chloru. Bardzo skutecznie zwalcza wirusy i bakterie (również spory), oddziałując bezpośrednio na czynności fizjologiczne drobnoustrojów i wchodząc w bezpośrednie reakcje z biocząsteczkami. Doskonale rozpuszcza się w wodzie bez efektów ubocznych, a roztwory są proste i wygodne w użyciu. Niski koszt i duża skuteczność sprawiają, że w wielu przypadkach dezynfekcja ditlenkiem chloru jest rozwiązaniem optymalnym.
Dobór procentowego udziału dwutlenku chloru w roztworze wodnym zależy od pierwotnej jakości wody i jej przeznaczenia. W przypadku zbiorników wody o stałej i znanej objętości, dawkowanie preparatu jest stosunkowo łatwe. Bardziej skomplikowane jest dozowanie roztworu w instalacjach wody pitnej.
Bardzo ważne są regularne kontrole. Analiza pozostałości cząsteczek ATP w wodzie pozwala stwierdzić, czy dezynfekcja została przeprowadzona prawidłowo.
ATP (adenozynotrójfosforan) to organiczny związek chemiczny, enzym będący nośnikiem energii zużywanej w metabolizmie komórki. Jest na bieżąco tworzony w organizmach żywych, a jego wykrycie jest jednoznacznym sygnałem potwierdzającym aktywność komórek, w tym komórek drobnoustrojów. Z tego wynika popularność metody sprawdzania ilości drobnoustrojów na podstawie stężenia ATP.
Prześledźmy procedurę badania jakości wody na za pomocą testów AquaSnap Total, z wykorzystaniem luminometru EnSure.
Badanie skuteczności dezynfekcji wody rozpoczyna się od pobrania próbki za pomocą wymazówki AquaSnap ze specjalnie wyprofilowaną końcówką. Badaną dawkę wody po umieszczeniu w probówce łączy się z substancją testową, która po wejściu w reakcję z cząsteczkami ATP wytwarza światło.
Zamkniętą probówkę należy umieścić w otworze luminometru, który na podstawie natężenia światła określa precyzyjnie ilość cząsteczek ATP w badanej próbce, wyrażoną w femtomolach ATP. Pomiar jest bardzo dokładny i miarodajny, a zaawansowane funkcje urządzenia pozwalają na archiwizację i wymianę danych z kolejnych pomiarów.
W przypadku przydomowego basenu tak dokładna weryfikacja skuteczności odkażania nie będzie konieczna. Co innego w obiektach publicznych, gdzie mamy do czynienia zarówno z dużą liczbą użytkowników, a co za tym idzie - z dużym prawdopodobieństwem skażenia wody szkodliwymi drobnoustrojami. W tym przypadku zarówno sam proces dezynfekcji, jak i test jej skuteczności, powinien być przeprowadzany bardzo starannie. Podobnie z wodą pitną i instalacjami do jej rozprowadzania i magazynowania. Tutaj też efektywność procesu uzdatniania wody i biologiczna jakość infrastruktury muszą być regularnie weryfikowane.
Tak jak ditlenek chloru jest skutecznym środkiem neutralizującym bakterie, wirusy i grzyby, tak testy ATP i luminometr skutecznie rozwiewają wątpliwości co do jakości dezynfekcji.