Dekontaminacja pomieszczeń

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabrała dbałość o zachowanie czystości w pomieszczeniach narażonych na skażenie groźnymi drobnoustrojami. Bieżące zabiegi dekontaminacyjne mają kluczowe znaczenie – szczególnie w obiektach opieki zdrowotnej: szpitalach, ośrodkach zdrowia, gabinetach lekarskich i stomatologicznych. Ale nowoczesny sprzęt do dekontaminacji jest coraz popularniejszy w urzędach, autobusach, tramwajach i pociągach, sklepach czy placówkach oświatowych. Najskuteczniejszą metodą jest rozpylanie specjalistycznych preparatów, czyszczących i dezynfekujących elementy wyposażenia pomieszczeń.

Brak produktów dla wybranych kryteriów

Dekontaminacja pomieszczeń szpitalnych

Dekontaminacja medyczna polega na neutralizacji szkodliwych drobnoustrojów (bakterii, wirusów, grzybów), które zagrażają procesowi leczenia. W warunkach szpitalnych mamy do czynienia z dużą rotacją pacjentów, ich przebywaniem w ograniczonej przestrzeni, a jednocześnie – osłabieniem układu odpornościowego. Ryzyko zakażenia i wynikających z tego komplikacji zdrowotnych jest więc bardzo duże. Dodatkowym wyzwaniem są szczególne rygory obowiązujące w pomieszczeniach szpitalnych o znaczeniu krytycznym: na blokach operacyjnych, salach IOM, w pokojach zabiegowych, laboratoriach. Nierzadko jest tam stosowanych jednocześnie kilka metod dekontaminacji, łączących oddziaływanie chemiczne i fizyczne. Sposób wykonywania zabiegów dekontaminacyjnych w szpitalu musi uwzględniać konieczność zachowania ciągłości działania placówki. Dlatego, szczególnie w pomieszczeniach w których na stałe przebywają pacjenci, dobrze sprawdzają się niedokuczliwe metody eliminacji zagrożeń biologicznych: sterylizatory powietrza i niedrażniące preparaty do dezynfekcji.

Dekontaminacja pomieszczeń - obowiązkowa?

Dekontaminacja pomieszczeń jest jednym z kluczowych elementów polityki sanitarnej w placówkach medycznych. Powierzchnie podłóg, ścian, mebli, a także powierzchnie sprzętu będącego wyposażeniem sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych czy sal chorych, są regularnie odkażane specjalnymi preparatami. Te procedury, w związku z zagrożeniem epidemicznym, wdrożono również w obiektach publicznych, sklepach i środkach transportu publicznego. W ofercie sklepu sterim.eu posiadamy szereg preparatów do czyszczenia i dekontaminacji powierzchni (w formie koncentratu oraz w roztworze gotowym do użycia), o dużej skuteczności w neutralizacji niebezpiecznych drobnoustrojów, a jednocześnie – bezpiecznych dla ludzi. Środki chemiczne do dekontaminacji w placówkach ochrony zdrowia i w obiektach medycznych nie zawierają substancji drażniących i zapachowych, są też całkowicie bezpieczne dla materiałów z których mogą być wykonane elementy wyposażenia. Preparaty mogą być stosowane do czyszczenia i dezynfekcji ręcznej lub za pomocą dekontaminatorów mechanicznych – również dostępnych w ofercie sterim.eu.

Urządzenia do dekontaminacji - dostępne ne sterim.eu

W przypadku konieczności dekontaminacji większych pomieszczeń bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego urządzenia. Specjaliści sterim.eu pomogą w doborze dekontaminatora optymalnego w danej sytuacji. W przypadku dekontaminacji przeprowadzanej w typowych warunkach, w pomieszczeniach nie wymagających szczególnych rygorów sanitarnych, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie przenośnego dekontaminatora elektrostatycznego – pozwalającego na skuteczne rozpylenie środka dezynfekującego, który dzięki zjawisku elektrostatyki dobrze przylega do oczyszczanej powierzchni. Dekontaminatory elektrostatyczne dostępne w ofercie sterim.eu są bardzo proste w obsłudze, niedrogie i są chętnie kupowane przez szkoły, urzędy, biura i inne obiekty niemedyczne. Bardziej zaawansowane urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń wykorzystują właściwości suchej mgły na bazie nadtlenku wodoru – H2O2. Rozpylony preparat skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby, a forma suchej mgły jest bezpieczna dla wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu. Ta metoda dekontaminacji wykorzystywana jest w szpitalach, ośrodkach zdrowia, gabinetach lekarskich i stomatologicznych itp.