Dezynfekcja po owsikach, czyli jak się pozbyć dokuczliwych pasożytów

25-05-2021

Owsiki, miniaturowe pasożyty rozwijające się w układzie pokarmowym człowieka, sprawiają wiele kłopotów nie tylko nosicielowi, czyli chorującemu na owsicę (enterobiozę), ale i osobom z nim przebywającym. Chory mimowolnie może pozostawiać jaja robaków na powierzchniach sprzętów domowych, klamkach, ścianach i podłogach itp. W takiej sytuacji bardzo ważna jest skuteczna dezynfekcja wszelkich powierzchni w mieszkaniu.

Spis treści
1. Owsica - dziecięca choroba, kłopotliwa dla wszystkich
2. Domowa walka z owsikami
3. Dezynfekcja w czasie owsicy
4. Profesjonalne produkty do walki z owsikami w domu
5. TECcare Control – wysoka skuteczność w różnych postaciachOwsica - dziecięca choroba, kłopotliwa dla wszystkich

Owsica, zwana też chorobą brudnych rąk, najczęściej dotyka małe dzieci, które nie zdążyły wypracować nawyków higienicznych. Maluchy często „łapią” ją po pójściu do przedszkola. Jaja pasożytów, za pośrednictwem brudnych rąk, trafiają do ust, a następnie do układu pokarmowego. Po kilkutygodniowym okresie wylęgania samice owsików wydostają się na zewnątrz i składają kolejne jaja w okolicach odbytu nosiciela. Dziecko drapie się, a następnie roznosi ogniska choroby po całym domu. Niestety, następuje to zazwyczaj jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby. Pościele, ręczniki, meble, dywany, ściany, klamki, zabawki i setki innych przedmiotów znajdujących się z mieszkaniu mogą być skażona jajeczkami owsików.


Domowa walka z owsikami

W leczeniu enterobiozy stosowane są leki przeciwpasożytnicze, ale równie ważna skuteczna dezynfekcja otoczenia osoby zakażonej. Mikroskopijne jaja owsików, które na praktycznie każdym przedmiocie w domu mogą utrzymać się nawet 20 dni – muszą zostać unieszkodliwione. Chodzi zarówno o ochronę przed zachorowaniem pozostałych domowników, jak i o zapobieżenie ponownemu zakażeniu nosiciela pasożytów.

 

Dezynfekcja w czasie owsicy

Stosunkowo proste jest usuwanie jajeczek owsików z odzieży, pościeli, ręczników, zasłon i innych nie przymocowanych na stałe tkanin. Standardowe pranie z wykorzystaniem środka piorącego rozwiązuje problem. Nieskomplikowana jest również dezynfekcja gładkich, dostępnych powierzchni (mebli, podłóg). W takim wypadku wystarczy odpowiedni środek myjący i ścierka.

Trudniejsza jest dezynfekcja powierzchni chropowatych, tapicerki meblowej, tapet lub innych okładzin ściennych, wykładzin podłogowych, a także trudno dostępnych miejsc. Należy pamiętać o tym, że skażone mogą być również miejsca znajdujące się poza zasięgiem brudnych rąk. Jaja owsików wraz z kurzem unoszą się w powietrzu i mogą dotrzeć praktycznie wszędzie.

 

Profesjonalne produkty do walki z owsikami w domu

Owsica jest na tyle uciążliwym problemem, że w tym konkretnym przypadku warto zastosować profesjonalne środki biobójcze przeznaczone dla szpitali, gabinetów i przemysłu spożywczego. Zapewniają one bardzo wysoką skuteczność, a jednocześnie – są w pełni bezpieczne. Przykładem jest preparat dezynfekcyjny TECcare Control, a dokładniej – cała seria produktów o tej nazwie.

Skuteczny środek do mycia i dezynfekcji każdej powierzchni               Bezzapachowe chusteczki do dezynfekcji powierzchni               Jednorazowy spray do dezynfekcji pomieszczeń i powietrza

TECcare Control – wysoka skuteczność w różnych postaciach

Substancją czynną w tym preparacie jest złożony środek chemiczny, łączący bardzo wysoką skuteczność biobójczą z pełnym bezpieczeństwem użytkowników i otoczenia, potwierdzonym odpowiednimi certyfikatami. TECcare Control nie zawiera chloru, alkoholu lub innych substancji drażniących, nie powoduje korozji i nie pozostawia osadu, ma również właściwości myjące. Preparat można stosować w formie płynu do dezynfekcji ręcznej (za pomocą ściereczki albo mopa), dostępne są również chusteczki nasączone – do wygodnego przecierania mniejszych powierzchni i przedmiotów.

Do dezynfekcji tapicerki meblowej, ścian czy wykładzin podłogowych doskonale nadaje się  zamgławiacz TECcare Control, mający formę niewielkiego pojemnika ciśnieniowego. Obsługa jest prosta – wystarczy uruchomić dyszę i opuścić pomieszczenia. Rozpylany środek tworzy dezynfekującą mgłę, która skutecznie dociera do ukrytych miejsc i niszczy znajdujące się tam jajeczka owsików. Procedura trwa około 30 minut, nie pozostawia żadnych śladów ani zapachu.

 

Do standardowych zastosowań podczas domowych porządków w zupełności wystarczą zwykłe, popularne środki czystości. Kiedy jednak zachodzi konieczność dezynfekcji mieszkania w przypadku owsicy bądź innych chorób grożących zakażeniem – użycie profesjonalnych preparatów biobójczych opracowanych z myślą o stosowaniu w placówkach ochrony zdrowia, jest jak najbardziej uzasadnione. Ważne, by szybko i skutecznie unieszkodliwić groźne drobnoustroje, zapewniając pełne bezpieczeństwo domownikom.